Liikuntahalli pölhölään!

Köyhälaulaja

Taas tuli yksi homehtuva rakennus lisää tähän kuolevaan kylään.

16

483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiallisuutta.palstalle

      Erittäin loukkaava ja asiaton aloitus Lieksan kaupunkia kohtaan. Lieksaa haukutaan kuolevaksi pölhöläksi ja liikuntahallia homentuvaksi rakennukseksi. Tällainen ei ole keskustelua eikä aloitus kelpaa edes minkäänlaiseksi huumoriksi. Poistoon täysin asiattomana ja sääntöjen vastaisena.

      • Suomihalli

        Kyllä Lieksan Kaupunki nyt ikiajoiksi suuttuu tuosta aloittajan kommentista, hui.

        Kritiikki liikuntahallista on ainakin siksi paikallaan, että halli rakennetaan 30v liian myöhään. Silloin aikoinaan olisi ollut tarvetta ja käyjiä runsain mitoin, mutta eipä saatu aikaan päätöstä rakentamisesta. Nyt eläkoituneet kuntalaiset eivät aikuisten oikeasti ihan kamalan paljon tuota uutta hallia tarvitse.

        Mutta mikäpäs näitä rakennellessa.


      • Komppista

        Täysin samaa mieltä Suomihallin kanssa. Sanotaan vielä sekin, että jäähallikin tehtiin aivan liian myöhään ja aivan liian kalliskin se oli. Tämä liikuntahalli on hyvä juttu, mutta tosiaankin 30 vuotta myöhässä.


    • niinhän.se.on

      Älkää nyt tosiasioista suuttuko!

    • MaisemanPilaaja

      Korkea halli pilaa täysin maiseman keskellä puistoaluetta. Pelkkä uimahalli oli vielä okei.

      • Scodakuski

        Painu ruunaan kotpeen katselemaan maisemia jos häiritsee. Eipä sinulla ole kulkuneuvoa jotrn kärsi kurja


      • LiekanHallit
        Scodakuski kirjoitti:

        Painu ruunaan kotpeen katselemaan maisemia jos häiritsee. Eipä sinulla ole kulkuneuvoa jotrn kärsi kurja

        Sepä vasta onkin pöljää raahata ahteriaan paikasta toiseen jollain kulkuneuvolla ja kuvitella sitten että tarvitsee uuden monen miljoonan euron hallin liikunnan harjottamiseen kun koko arki on täynnä ilmaista liikuntaa jos vaan oikeesti viitsii.


    • Homehalli

      Muutama rikas jetkaa siellä aikansa ja kyllästyy ja halli jää homehtumaan

      • jetkataan.yhdessä

        Jetkaaminenko estää homehtumisen?


    • vali.vali.vali

      Mitävarten demarit ei nyt vastustanut liikuntahallin tuloa? Silloin kun lidl oli tulollaan lieksaan alkoi valitusrumba!

    • Sössitty.mikä.Sössitty

      Liikuntahalli on hyvä asia. Mutta Lieksassa asia sössittiin tekemällä siitä vajaa eli tehtiin vähän isompi voimistelusali. Kunnan työkyreiden Kevätniemen työllisyysprojektin kuntaosuus oli milli. Millin lisäsatsaus halliin olisi merkittävästi laajentanut potentiaalisia käyttäjätahoja.
      Hallia perusteltiin myös sillä, että lähikoulut voivat pitää siellä liikuntatuntejaan. Nyt kuitenkin valtuutettujen joukossa esitetään liikuntasalia koulukampus alueelle ! Äly Hoi !

    • terveyttä-ajatellen

      Ei huono ajatus lasten teveyttä ajatellen? Lapsethan pitäisi kuljettaa linja-autolla koululta uudelle hallille? Kampuksella sen voisi rakentaa koulun viereen, tai kiinni siihen kouluun! Jos ne joutuisi kävelemään nyt rakennettavalle hallille, niin ne saattaisi saada raitisilmamyrkytyksen, ja se tietäisi opettajalle rikossyytteen ja lopputilin!

      • Kukaan ei ole vielä saanut myrkytystä raittiista ilmasta. Töppöstä vaan toisen eteen.


    • Liikuntahalli_rules

      Liikuntahalli on hyvä kokoontumispaikka lapsille ja nuorille, joukkuepelejä, ohjattua liikuntaa yms. Hienoa, jos näin tapahtuisikin sitten kun halli on valmis. Pitäsi vain olla niitä liikunnasta innostuneita lapsia ja nuoria, heistä voi olla aluksi pieni puute.

      Jäähallinkaan käyttöaste ei ihan sataan prosenttiin valitettavasti yllä, harmi, vaikka veromarkoilla pidetään jää priimakunnossa joka päivä talvikautena.
      Niin, onhan siellä jäähallilla kesällä vaskitapahtumia (?) mutta ei taida viikon tuotosta paljon apua olla.

      Aikuisilla Lieksassa on jo mahdollisuudet harrastaa liikuntaa, siihen ei paljon apuja tule uudesta hallista. Ei terveyttä edistävään ja ylläpitävään kuntoiluun tarvita mitään hallia. Jos kiinnostaa pitää itsestään huolta, onnistuu se ihan ulkoilmassa tai kotona. Tuskin kummoistakaan kantaväestön yleisöryntäystä uuteen liikuntahalliin kannattaa odottaa.,

      Kalliiksi käyvät nämä pytingit kun ei ole enää käyttäjiä ja maksajia tässä kuolevassa kylässä. Mutta pidetään ainakin se ilmastointi päällä niin ei tule hometta, toivottavasti.

    • Mihin se halli on rakennettu, ja mitä kaikkea siellä voi harrastaa.

      • Kylmä.Puhuri

        Halli on suunniteltu sitä silmälläpitäen että kustannusten "puskurikäyttäjiä" löytyisi läheisten koulujen oppilaista. Nyt tosin lähettyville suunnitellulle koulukampus alueelle ollaan sijoittamassa kouluihin omia liikuntasaleja ? Tällaista kohkaamista on ilmassa.

        Eli hallissa voi hyvin palloilla ja harrastaa joitakin yleisurheilulajeja. Tenniksen verkkotolpille on paikat mutta paikallisen seuran lobbauksen johdosta kenttämaalauksia ei tehdä. Sulkapallon pelaamismahdollisuudesta minulla ei ole tietoa.

        Lapsia ja nuoria ei tahdo joukkuelajeihin oikein enää riittää.. Valitettavasti. Junioripalloilijat kun aloittaa talvikauden ilmaantuu harkkoihin muutama pelaaja loppujen kesällisten pelikavereiden pelatessa lätkää ! Harjoitusporukoita pitää koostaa eri ikäryhmistä.
        Salibandyn pelaajat ovat varmasti ykkösvihollisia lätkä- ja jalisporukoille. On nielenkiintoista seurata millaiseksi hallin käyttöaste tulee muodostumaan.

        Kunnan tekemä hallisopimus on mielenkiintoinen. Kunta on sitoutunut vuokraamaan kaikki tilat osuuskaupalta. Kunta siis joutuu maksamaan joka tapauksessa tiloista oli käyttäjiä, yrittäjiä tai muita toimijoita nolla tai 10.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      190
      6630
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      693
      4043
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      192
      3414
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      378
      3078
    5. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3009
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      163
      2115
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      709
      1989
    8. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      39
      1677
    9. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      85
      1667
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      517
      1598
    Aihe