RKP-palstalla harjoitettavalla sensuurilla ei ole mitään tekemistä esimerkiksi asiattomuuksien poistamisen kanssa.
Palstalta poistetaan heti tai viimeistään tunnin kuluessa asialliset uudet sanomaketjut sekä täsmälliset kommentit, kotka eivät palvele RKP:n äärihenkilöiden tavoitteita.
Poistetut sanomaketjut ja sanomat ovat olleet täysin sääntöjen mukaisia.
Häpeä kohdistuu välittömästi Suomi24:n vastuullisiin, jotka ovat antaneet mm. RKP-palstalla 24/7 päivystävän sensorin toimia häikäilemättä Suomi24:n omien sääntäjen vastaisesti.
Ettekö jo häpeä korjaa asiaa?
RKP-palstan sensuuri
2
436
Vastaukset 2
- TotuusSattuuQC
Voisitko laittaa jonkun esimerkin poistetusta viestistä niin voisi arvioida miten asiallisia ne ovat olleet?
- Kontra
Yksi tai muutama esimerkki ei valaise, kun päivässä kyseiseltä palstalta poistetaan ehkä noin 10 kokonaista ketjua, osa heti, osa sen jälkeen kun ovat painuneet pois etusivulta. Tällöin poistoa ei monikaan havaitse.
Sen lisäksi palstalta poistetaan päivittäin ehkä 100 kommenttia, joista korkeintaan neljäsosaa voi pitää asiattomana, eli asianmukaisesti poistettuna.
Ongelma kuitenkin on, että asiattomia sanomia nimenomaan tarkoituksellisesti jätetään jäljelle harhaanjohtavaksi todisteeksi, että poistetut sanomat muka ovat olleet vielä asiattomampia.
Oikea tapa puuttua tähän RKP-palstan (ja mahdollisten muiden palstojen) mielivaltaan on, että Suomi24: n Sananvapaus-palstan valvojlle tulee tarkastettavaksi ja tarvittaessa asiaan puuttumista varten kaikki palstan poistot, jos ne ylittävät esimerkiksi 5kpl/vrk sekä kaikki kokonaan poistetut sanomaketjut.
Laajan asiattoman poistelun tulee johtaa asianomaisen sensorin pysyvään poistamiseen.
Uudelleen: Hävetkää Suomi24:n vastuullinen toimittaja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081339
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31874- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93682- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist17597- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508