RKP-palstan sensuuri

Kontra

RKP-palstalla harjoitettavalla sensuurilla ei ole mitään tekemistä esimerkiksi asiattomuuksien poistamisen kanssa.
Palstalta poistetaan heti tai viimeistään tunnin kuluessa asialliset uudet sanomaketjut sekä täsmälliset kommentit, kotka eivät palvele RKP:n äärihenkilöiden tavoitteita.
Poistetut sanomaketjut ja sanomat ovat olleet täysin sääntöjen mukaisia.

Häpeä kohdistuu välittömästi Suomi24:n vastuullisiin, jotka ovat antaneet mm. RKP-palstalla 24/7 päivystävän sensorin toimia häikäilemättä Suomi24:n omien sääntäjen vastaisesti.

Ettekö jo häpeä korjaa asiaa?

2

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      Voisitko laittaa jonkun esimerkin poistetusta viestistä niin voisi arvioida miten asiallisia ne ovat olleet?

      • Kontra

        Yksi tai muutama esimerkki ei valaise, kun päivässä kyseiseltä palstalta poistetaan ehkä noin 10 kokonaista ketjua, osa heti, osa sen jälkeen kun ovat painuneet pois etusivulta. Tällöin poistoa ei monikaan havaitse.

        Sen lisäksi palstalta poistetaan päivittäin ehkä 100 kommenttia, joista korkeintaan neljäsosaa voi pitää asiattomana, eli asianmukaisesti poistettuna.
        Ongelma kuitenkin on, että asiattomia sanomia nimenomaan tarkoituksellisesti jätetään jäljelle harhaanjohtavaksi todisteeksi, että poistetut sanomat muka ovat olleet vielä asiattomampia.

        Oikea tapa puuttua tähän RKP-palstan (ja mahdollisten muiden palstojen) mielivaltaan on, että Suomi24: n Sananvapaus-palstan valvojlle tulee tarkastettavaksi ja tarvittaessa asiaan puuttumista varten kaikki palstan poistot, jos ne ylittävät esimerkiksi 5kpl/vrk sekä kaikki kokonaan poistetut sanomaketjut.
        Laajan asiattoman poistelun tulee johtaa asianomaisen sensorin pysyvään poistamiseen.

        Uudelleen: Hävetkää Suomi24:n vastuullinen toimittaja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe