Kari Salmisenkin lienee hankala nauttia enää edes Kraftwerkista kun se on niin natsimaista..?
Tuossa ainakaan paljoa muusta osaa kirjoittaa.. natsia, natsia, natsia.. päivän sana on natsi.
Liekö mies sitten viettänyt liikaa aikaa vasemmistokuplassaan ja alkanut näkemään natseja ja natsismia kaikkialla..?
Mahtaa olla rankkaa nähdä kaikki natsi-linssien läpi! Mahtaako tuohon olla lääkitystä saatavilla?
https://www.is.fi/viihde/art-2000005568055.html
Tuossa ainakaan paljoa muusta osaa kirjoittaa.. natsia, natsia, natsia.. päivän sana on natsi.
Liekö mies sitten viettänyt liikaa aikaa vasemmistokuplassaan ja alkanut näkemään natseja ja natsismia kaikkialla..?
Mahtaa olla rankkaa nähdä kaikki natsi-linssien läpi! Mahtaako tuohon olla lääkitystä saatavilla?
https://www.is.fi/viihde/art-2000005568055.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomi on vaarallinen maa, täällä on natseja kaikkialla. Kun viet roskapussia roskikseen, kun kipaiset R-kioskilla tai alkossa, ole koko ajan varuillasi. Mistä tahansa roskapönton takaa tai hyllykön välistä saatta tupsahtaa natsi eteesi.
Öisin varsinkin natsivaara on suuri. Tarkista sänkysi alusta, ennenkuin nukahdat.
Tiedän tosielämässä yhden vasemmistolaisen höpönassun, joka ei mennyt duuniin yhteen paikkaan "kun siellä oli niin natsin näköistä porukkaa".
Kari Salmelainen (s. 26. joulukuuta 1948 Kotka) on suomalainen televisiojuontaja. Hän juonsi Napakymppiä vuosina 1985–2002 sekä vuonna 1994 Tosihemmot -viihdeohjelmaa ja vuonna 2012 eX-sinkku -deittiohjelmaa. Alun perin hän tuli MTV:hen äänitysapulaiseksi. Salmelainen sai 1988 Telvis-palkinnon parhaana miespuolisena televisioesiintyjänä. Salmelainen palkittiin elämäntyöstään Venla-gaalassa tammikuussa 2018.
Kuhan jotain hölöttää, ettei nyt aivan julkisuudesta syrjääntyisi.
Patrian pitää aseistaa meitit kun kerran noita natseja on joka nurkan takana.
Eiköhän me kohta saada aseet, kunhan Suvi saa kierrätettyä ne Ugandan kautta takaisin Patrian varikolle. Näin se tulee halvemmaksi ja Suvi saa ansaisemansa kierrätysrahat.
Tuollaiselle pöljälle juntille Rammsteinkin on fasistinen yhtye.
https://www.youtube.com/watch?v=UhKW8gJwklI
Tuubin antia .....
Onhan ne herttaisia, mutta missä vitussa niitä natseja oikein on??
Suht lyhyt juttu ja natsit mainittu laskujeni mukaan 14 kertaa.
Autobahn tarkoittaa moottoritietä, ja sehän oli natsien keksintö...
Natsit myös puhuivat paljon kansasta, Volkista...
Onko Düsseldorfista lähtenyt megabändi ja konemusiikin pioneeri sitten natsibändi...
Natsismin varjoista vapauduttiin...
Viitteet natseihin ja historian traumoihin kutkuttivat...
Monet kuulivat soundeissa natsismin kaikuja. Yhtyeen nokkamiehet ottivat onkeensa natsitulkinnoista...
Yhdeksän miljoonan saksalaisen hengen vienyt natsien ja sodan perintö...
Kaksi bändiä, jotka tulevat lähelle uusnatsismin kaltaista ajattelua: Roxy Music ja Kraftwerk...
Kraftwerkin musiikki oli kylmää, kurinalaista, täydellistä – siis jotenkin natsimaista...
Kraftwerk haki innoitusta natsiajan arkiesineiden ja pintojen hohtavuudesta..
Kraftwerkin innoittajiin kuului natsien suosikki Carl Orf...
Voinut olla natsien herrarodun hallitseman tulevaisuuden kuva...
Tyylissä sekoittuvat natseja edeltäneen Bauhaus-koulukunnan muotoilukäsitys, natsien tekninen ja henkinen tulevaisuuden kultti...
Voi hyvänen aika sentään.
Eipä ole tuollainen kytkös koskaan päähäni juolahtanut, eikä tule juolahtamaankaan. Kraftwerk on puhdasoppinen insinööribändi ja alallaan edelläkävijä. Ei takapajuinen natsihörhöorkesteri.
Viimisen päälle natsia että!
No voi herran jumala ja Max Weber ja kellokalle siihen päälle.
Nyt on joku uusi sukupolvi jolle 2. maailmansodan ajan Saksan kansallissosialismi on jotain tajunnan räjäyttävää. He eivät ymmärrä, että se on niin kulunut ja mennyt aihe kuin olla ja voi. Olisi ihan hyvä jos nämä toimittajanuoret harrastaisivat historiaa koulujen tunneilla eivätkä sotkisi niitä käsitteitä tämän päivän politiikkaan vaikka kuinka punavihreästi ajattelisivat. Natsi-juttujen viljely on yksinkertaisesti noloa ja epä-älyllistä.
Pikemminkin nörttejä.
https://www.youtube.com/watch?v=0EBTn_3DBYo
Natsitko lie asialla kun nykyään ihmiset on saatu toisiaan kohtaan näin vihamielisiksi?
Kuviteltu natsismi on toden totta saanut vasuri-paranoideihin vipinää niin ettei paremmalla väliä, vaikkei niitä käytännössä ole juuri missään.