Natseja kaikkialla

Kari Salmisenkin lienee hankala nauttia enää edes Kraftwerkista kun se on niin natsimaista..?
Tuossa ainakaan paljoa muusta osaa kirjoittaa.. natsia, natsia, natsia.. päivän sana on natsi.

Liekö mies sitten viettänyt liikaa aikaa vasemmistokuplassaan ja alkanut näkemään natseja ja natsismia kaikkialla..?
Mahtaa olla rankkaa nähdä kaikki natsi-linssien läpi! Mahtaako tuohon olla lääkitystä saatavilla?

https://www.is.fi/viihde/art-2000005568055.html
18271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Suomi on vaarallinen maa, täällä on natseja kaikkialla. Kun viet roskapussia roskikseen, kun kipaiset R-kioskilla tai alkossa, ole koko ajan varuillasi. Mistä tahansa roskapönton takaa tai hyllykön välistä saatta tupsahtaa natsi eteesi.
Öisin varsinkin natsivaara on suuri. Tarkista sänkysi alusta, ennenkuin nukahdat.

Äänestä
  • Tiedän tosielämässä yhden vasemmistolaisen höpönassun, joka ei mennyt duuniin yhteen paikkaan "kun siellä oli niin natsin näköistä porukkaa".

    Äänestä

Kari Salmelainen (s. 26. joulukuuta 1948 Kotka) on suomalainen televisiojuontaja. Hän juonsi Napakymppiä vuosina 1985–2002 sekä vuonna 1994 Tosihemmot -viihdeohjelmaa ja vuonna 2012 eX-sinkku -deittiohjelmaa. Alun perin hän tuli MTV:hen äänitysapulaiseksi. Salmelainen sai 1988 Telvis-palkinnon parhaana miespuolisena televisioesiintyjänä. Salmelainen palkittiin elämäntyöstään Venla-gaalassa tammikuussa 2018.

Äänestä

Kuhan jotain hölöttää, ettei nyt aivan julkisuudesta syrjääntyisi.

Äänestä

Patrian pitää aseistaa meitit kun kerran noita natseja on joka nurkan takana.

Äänestä
  • Eiköhän me kohta saada aseet, kunhan Suvi saa kierrätettyä ne Ugandan kautta takaisin Patrian varikolle. Näin se tulee halvemmaksi ja Suvi saa ansaisemansa kierrätysrahat.

    Äänestä

Tuollaiselle pöljälle juntille Rammsteinkin on fasistinen yhtye.

Äänestä
  • Onhan ne herttaisia, mutta missä vitussa niitä natseja oikein on??

    Äänestä

Suht lyhyt juttu ja natsit mainittu laskujeni mukaan 14 kertaa.

Äänestä

Autobahn tarkoittaa moottoritietä, ja sehän oli natsien keksintö...
Natsit myös puhuivat paljon kansasta, Volkista...
Onko Düsseldorfista lähtenyt megabändi ja konemusiikin pioneeri sitten natsibändi...
Natsismin varjoista vapauduttiin...
Viitteet natseihin ja historian traumoihin kutkuttivat...
Monet kuulivat soundeissa natsismin kaikuja. Yhtyeen nokkamiehet ottivat onkeensa natsitulkinnoista...
Yhdeksän miljoonan saksalaisen hengen vienyt natsien ja sodan perintö...
Kaksi bändiä, jotka tulevat lähelle uusnatsismin kaltaista ajattelua: Roxy Music ja Kraftwerk...
Kraftwerkin musiikki oli kylmää, kurinalaista, täydellistä – siis jotenkin natsimaista...
Kraftwerk haki innoitusta natsiajan arkiesineiden ja pintojen hohtavuudesta..
Kraftwerkin innoittajiin kuului natsien suosikki Carl Orf...
Voinut olla natsien herrarodun hallitseman tulevaisuuden kuva...
Tyylissä sekoittuvat natseja edeltäneen Bauhaus-koulukunnan muotoilukäsitys, natsien tekninen ja henkinen tulevaisuuden kultti...

Voi hyvänen aika sentään.

Äänestä
  • Eipä ole tuollainen kytkös koskaan päähäni juolahtanut, eikä tule juolahtamaankaan. Kraftwerk on puhdasoppinen insinööribändi ja alallaan edelläkävijä. Ei takapajuinen natsihörhöorkesteri.

    Äänestä

Viimisen päälle natsia että!

Äänestä

No voi herran jumala ja Max Weber ja kellokalle siihen päälle.

Äänestä

Nyt on joku uusi sukupolvi jolle 2. maailmansodan ajan Saksan kansallissosialismi on jotain tajunnan räjäyttävää. He eivät ymmärrä, että se on niin kulunut ja mennyt aihe kuin olla ja voi. Olisi ihan hyvä jos nämä toimittajanuoret harrastaisivat historiaa koulujen tunneilla eivätkä sotkisi niitä käsitteitä tämän päivän politiikkaan vaikka kuinka punavihreästi ajattelisivat. Natsi-juttujen viljely on yksinkertaisesti noloa ja epä-älyllistä.

Äänestä

Natsitko lie asialla kun nykyään ihmiset on saatu toisiaan kohtaan näin vihamielisiksi?

Äänestä
  • Kuviteltu natsismi on toden totta saanut vasuri-paranoideihin vipinää niin ettei paremmalla väliä, vaikkei niitä käytännössä ole juuri missään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinpal.natsia.kärssisaa kirjoitti:

Kari Salmisenkin lienee hankala nauttia enää edes Kraftwerkista kun se on niin natsimaista..?
Tuossa ainakaan paljoa muusta osaa kirjoittaa.. natsia, natsia, natsia.. päivän sana on natsi.

Liekö mies sitten viettänyt liikaa aikaa vasemmistokuplassaan ja alkanut näkemään natseja ja natsismia kaikkialla..?
Mahtaa olla rankkaa nähdä kaikki natsi-linssien läpi! Mahtaako tuohon olla lääkitystä saatavilla?

https://www.is.fi/viihde/art-2000005568055.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu