"kartoitamme alueeltanne"

valitettavasti

Onko kellekkään tullut näitä soittoja.soitan jostain firmasta -kartoitamme alueellanne tilannetta -siis soitat jostain siis mistä-Selkeämmin tulee asia ja he tässä kartoittaa ja tulisivat kertomaan esittelemään ------.haemme henkilöä numerosta.kartoitamme.
Näitä soittoja näinä viikkoina on tullut päivittäin jopa parikin.Näyttää,että olisi joku puhelinmyyjäfitma saanut tehtäväkseen soitella.Samantyyppisellä tekstillä kertovat kuin lehtimyyjät.
Ei tarvitse ihmetellä kun ihmiset eivät enää vastaa tuntemattomiin numeroihin.Siinä menee tärkeätkin soitot ohi.Tarjotaan tietysti omaa työtä ja pitäisi nätisti suhtautua.Mitä pitäsi tehdä?

9

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitipu-

      Mitä pitäisi tehdä kun S-marketin edessä la.kaksi tummahkoa aikuista naista kävelee kohti tulppaaniniput kainalossaan.Hymyillen ojentaa minulle pakkasessa kukan.Tuon jälkeen lapun.Olen Moldoviasta.Minulla siellä sairaslapsi...Sen pitempää en sitä lue.Tyrkkään kukan takaisin.Omituinen ilme heillä.Ehkä tarkoitti ettenkö rahaa heille annakkaan.Oli miten oli mutta näitä yrittäjiä riittää.
      Toisille on soitettu perintäfirman nimissä ja kyselty tunnuksia.Et kannattaa lopettaa heti.Myös nämä valepoliisit ovat urkkijoina.
      Onko kohdallenne tämäntyyppisiä urkintoja ,rahankeruuksia tai muita ilmaantunut.

    • RikollistaPuhelinmarkkin

      Lähtökohtaisesti kaikki tuntemattomilta tulevat puhelinsoitot ovat jonkinlaista huijausta. Lopullinen huijaus (rahastus) riippuu ihan vastaajan hyväuskoisuudesta.

      Kysykää soittajalta, onko hänellä jotain henkilökohtaista tärkeää asiaa juuri sinulle. Älkääkä antako hänelle suunvuoroa ennenkuin hän on vastanut tähän kysymykseen yksikäsitteisesti. Jos asiallista parin sanan vastausta ei tule, pyytäkää soittamaan uudestaan. Älkääkä missään tapauksessa päästäkö häntä lukemaan sitä hänelle opetettua markinointitekstiä. Hehän hakevat vain hyväuskoisia höppänöitä, joten ette saa uutta soittoa useaan vuoteen.

    • Yhjkihfez

      Kartoitamme alueeltanne hyväuskoisia vanhuksia. Omaiset, naapurit ja ystävät suojellaan heitä.

    • järkihoihoi
    • Tiedoksi_vain_kaikille

      Asun naapurikunnassa ja soitot ovat lähes päivittäisiä. Ei mitään merkkiä hiipumisesta moniin vuosiin, uusia yrittäjiä tuntuu tulevan koko ajan.

    • talo

      Tuttavallinen miesääni soitti ja kysyi asunko osoitteessa. Kerroin asuvani ja myyjä ilmoitti että olen onnekas kun saan ilmaisen kattokartoituksen. Heidän firmalla on useita kohteita samalla alueella missä taloni myyjän mukaan.
      Elisalta soittavat usein eri numeroista ja kauppaavat nopeaa internettiä.

    • älkääkuunnelkosanoei

      Tänään Keski-Uusimaa lehdessä tälläinen entinen puhelinmyyjä kertoo"Parhaita asiakkait ovat ne jotka sanovat ei"Myydään ikkunasaneerauksia jne.Oli melkoista ohjeitusta kapatessaan näitä ilmaisia arviointeja jne.."Puheluita olisi pitänyt pidentää silloinkin kun asiakas sanoo ei.-"Jos asiakkaalla on aikaa vastata puhelimeen,on hänellä kuulemma aikaa keskustella remontti tarpeistaa.Myyjä sanoi itsensä irti.

    • PummiSetä

      Sitten nämä ovelta-ovelle kiertelevät pölynimurikauppiaat.
      Myyvät agresiivisesti 600€ maksavaa Kirby pölynimuria,
      3000€ rolla.Vanhukset ovat vaaravyöhykkeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      197
      3597
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2418
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1238
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1048
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      1018
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe