"kartoitamme alueeltanne"

valitettavasti

Onko kellekkään tullut näitä soittoja.soitan jostain firmasta -kartoitamme alueellanne tilannetta -siis soitat jostain siis mistä-Selkeämmin tulee asia ja he tässä kartoittaa ja tulisivat kertomaan esittelemään ------.haemme henkilöä numerosta.kartoitamme.
Näitä soittoja näinä viikkoina on tullut päivittäin jopa parikin.Näyttää,että olisi joku puhelinmyyjäfitma saanut tehtäväkseen soitella.Samantyyppisellä tekstillä kertovat kuin lehtimyyjät.
Ei tarvitse ihmetellä kun ihmiset eivät enää vastaa tuntemattomiin numeroihin.Siinä menee tärkeätkin soitot ohi.Tarjotaan tietysti omaa työtä ja pitäisi nätisti suhtautua.Mitä pitäsi tehdä?

9

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitipu-

      Mitä pitäisi tehdä kun S-marketin edessä la.kaksi tummahkoa aikuista naista kävelee kohti tulppaaniniput kainalossaan.Hymyillen ojentaa minulle pakkasessa kukan.Tuon jälkeen lapun.Olen Moldoviasta.Minulla siellä sairaslapsi...Sen pitempää en sitä lue.Tyrkkään kukan takaisin.Omituinen ilme heillä.Ehkä tarkoitti ettenkö rahaa heille annakkaan.Oli miten oli mutta näitä yrittäjiä riittää.
      Toisille on soitettu perintäfirman nimissä ja kyselty tunnuksia.Et kannattaa lopettaa heti.Myös nämä valepoliisit ovat urkkijoina.
      Onko kohdallenne tämäntyyppisiä urkintoja ,rahankeruuksia tai muita ilmaantunut.

    • RikollistaPuhelinmarkkin

      Lähtökohtaisesti kaikki tuntemattomilta tulevat puhelinsoitot ovat jonkinlaista huijausta. Lopullinen huijaus (rahastus) riippuu ihan vastaajan hyväuskoisuudesta.

      Kysykää soittajalta, onko hänellä jotain henkilökohtaista tärkeää asiaa juuri sinulle. Älkääkä antako hänelle suunvuoroa ennenkuin hän on vastanut tähän kysymykseen yksikäsitteisesti. Jos asiallista parin sanan vastausta ei tule, pyytäkää soittamaan uudestaan. Älkääkä missään tapauksessa päästäkö häntä lukemaan sitä hänelle opetettua markinointitekstiä. Hehän hakevat vain hyväuskoisia höppänöitä, joten ette saa uutta soittoa useaan vuoteen.

    • Yhjkihfez

      Kartoitamme alueeltanne hyväuskoisia vanhuksia. Omaiset, naapurit ja ystävät suojellaan heitä.

    • järkihoihoi
      • järjenköyhyys

    • Tiedoksi_vain_kaikille

      Asun naapurikunnassa ja soitot ovat lähes päivittäisiä. Ei mitään merkkiä hiipumisesta moniin vuosiin, uusia yrittäjiä tuntuu tulevan koko ajan.

    • talo

      Tuttavallinen miesääni soitti ja kysyi asunko osoitteessa. Kerroin asuvani ja myyjä ilmoitti että olen onnekas kun saan ilmaisen kattokartoituksen. Heidän firmalla on useita kohteita samalla alueella missä taloni myyjän mukaan.
      Elisalta soittavat usein eri numeroista ja kauppaavat nopeaa internettiä.

    • älkääkuunnelkosanoei

      Tänään Keski-Uusimaa lehdessä tälläinen entinen puhelinmyyjä kertoo"Parhaita asiakkait ovat ne jotka sanovat ei"Myydään ikkunasaneerauksia jne.Oli melkoista ohjeitusta kapatessaan näitä ilmaisia arviointeja jne.."Puheluita olisi pitänyt pidentää silloinkin kun asiakas sanoo ei.-"Jos asiakkaalla on aikaa vastata puhelimeen,on hänellä kuulemma aikaa keskustella remontti tarpeistaa.Myyjä sanoi itsensä irti.

    • PummiSetä

      Sitten nämä ovelta-ovelle kiertelevät pölynimurikauppiaat.
      Myyvät agresiivisesti 600€ maksavaa Kirby pölynimuria,
      3000€ rolla.Vanhukset ovat vaaravyöhykkeellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3193
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2905
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2162
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1605
    5. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      6
      1379
    6. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1369
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1354
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1321
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      14
      1317
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1285
    Aihe