Onko kellekkään tullut näitä soittoja.soitan jostain firmasta -kartoitamme alueellanne tilannetta -siis soitat jostain siis mistä-Selkeämmin tulee asia ja he tässä kartoittaa ja tulisivat kertomaan esittelemään ------.haemme henkilöä numerosta.kartoitamme.
Näitä soittoja näinä viikkoina on tullut päivittäin jopa parikin.Näyttää,että olisi joku puhelinmyyjäfitma saanut tehtäväkseen soitella.Samantyyppisellä tekstillä kertovat kuin lehtimyyjät.
Ei tarvitse ihmetellä kun ihmiset eivät enää vastaa tuntemattomiin numeroihin.Siinä menee tärkeätkin soitot ohi.Tarjotaan tietysti omaa työtä ja pitäisi nätisti suhtautua.Mitä pitäsi tehdä?
"kartoitamme alueeltanne"
9
401
Vastaukset
- eitipu-
Mitä pitäisi tehdä kun S-marketin edessä la.kaksi tummahkoa aikuista naista kävelee kohti tulppaaniniput kainalossaan.Hymyillen ojentaa minulle pakkasessa kukan.Tuon jälkeen lapun.Olen Moldoviasta.Minulla siellä sairaslapsi...Sen pitempää en sitä lue.Tyrkkään kukan takaisin.Omituinen ilme heillä.Ehkä tarkoitti ettenkö rahaa heille annakkaan.Oli miten oli mutta näitä yrittäjiä riittää.
Toisille on soitettu perintäfirman nimissä ja kyselty tunnuksia.Et kannattaa lopettaa heti.Myös nämä valepoliisit ovat urkkijoina.
Onko kohdallenne tämäntyyppisiä urkintoja ,rahankeruuksia tai muita ilmaantunut. - RikollistaPuhelinmarkkin
Lähtökohtaisesti kaikki tuntemattomilta tulevat puhelinsoitot ovat jonkinlaista huijausta. Lopullinen huijaus (rahastus) riippuu ihan vastaajan hyväuskoisuudesta.
Kysykää soittajalta, onko hänellä jotain henkilökohtaista tärkeää asiaa juuri sinulle. Älkääkä antako hänelle suunvuoroa ennenkuin hän on vastanut tähän kysymykseen yksikäsitteisesti. Jos asiallista parin sanan vastausta ei tule, pyytäkää soittamaan uudestaan. Älkääkä missään tapauksessa päästäkö häntä lukemaan sitä hänelle opetettua markinointitekstiä. Hehän hakevat vain hyväuskoisia höppänöitä, joten ette saa uutta soittoa useaan vuoteen. - Yhjkihfez
Kartoitamme alueeltanne hyväuskoisia vanhuksia. Omaiset, naapurit ja ystävät suojellaan heitä.
- järkihoihoi
Järkisaneeraus soittaa aktiivisesti, ylihintaisia remontteja tarjoavat. Erityisesti vanhukset vaarassa! Ovelta ovelle myyntiä, kaupat heti vaikka painostamalla!
Tässä keskustelua Mäntsälän alueelta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15007335/jarki-saneeraus-kiertaa-mantsalassa- järjenköyhyys
Lisää keskustelua Järkisaneerauksesta. Kauppojen purku vaikeaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13729886/jarkisaneeraus-yritys
- Tiedoksi_vain_kaikille
Asun naapurikunnassa ja soitot ovat lähes päivittäisiä. Ei mitään merkkiä hiipumisesta moniin vuosiin, uusia yrittäjiä tuntuu tulevan koko ajan.
- talo
Tuttavallinen miesääni soitti ja kysyi asunko osoitteessa. Kerroin asuvani ja myyjä ilmoitti että olen onnekas kun saan ilmaisen kattokartoituksen. Heidän firmalla on useita kohteita samalla alueella missä taloni myyjän mukaan.
Elisalta soittavat usein eri numeroista ja kauppaavat nopeaa internettiä. - älkääkuunnelkosanoei
Tänään Keski-Uusimaa lehdessä tälläinen entinen puhelinmyyjä kertoo"Parhaita asiakkait ovat ne jotka sanovat ei"Myydään ikkunasaneerauksia jne.Oli melkoista ohjeitusta kapatessaan näitä ilmaisia arviointeja jne.."Puheluita olisi pitänyt pidentää silloinkin kun asiakas sanoo ei.-"Jos asiakkaalla on aikaa vastata puhelimeen,on hänellä kuulemma aikaa keskustella remontti tarpeistaa.Myyjä sanoi itsensä irti.
- PummiSetä
Sitten nämä ovelta-ovelle kiertelevät pölynimurikauppiaat.
Myyvät agresiivisesti 600€ maksavaa Kirby pölynimuria,
3000€ rolla.Vanhukset ovat vaaravyöhykkeellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6382433Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,291197- 1091148
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101036- 93945
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101885Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?94810Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229693