Teloituskampanja johtui siitä , että suurkapitalistit ja ääriporvarit halusivat ahneudessaan torpparien omistamat maat. Tämäntakia aloitettiin massamurha, jossa väestöä vähennettiin. Suurporvari sai enemmän maata.
1918 työveästön teloituskampanja
vapaa.liikkuvuus.nyt
696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Torppareiden työpanos oli kyllä tärkeä ja mitä tuolloin maalla olisi tehnyt jollei olisi ollut tekijöitä.Myös varmaan kohta poru myös siitä miten sitten 30 luvulla sitten jo isoilla tiloilla koneille jo korvattiin jo kohta vaikeasti saatavia kausityöntekijöitä kun tehtaat jo veti väkeä ja palkkaakin tasaisesti ympäri vuoden.
Avaus on taas tyypillistä Tiltujen sepitettyä trollausta! V uonna 1918 pantiin nalulle laki, joka mahdollisti sen, että torpparit saivat lunastaa maansa itselleen eli tasan päinvastoin kuin Tiltu esittää!
Kansanvaltuuskunta sääti torppien lunastuksista lain, jonka tynkäeduskunta uudisti kesällä 1918.
Oikeasti oli puhuttu jo aiemmin tuosta. Ehkä se Evert Elorannan malli olisi ollut jälkikäteen parempi. Ervikin olisi saanut lunastaa suvun torpan, pistää tukihakemukset valtiolle ja rikastua. Lähti mieluummin Venäjälle kuolemaan. Neuvostoliitossahan kolhoosien ongelmat johtuivat siitä, että Amerikka vaati teollisuustuotteista maksun viljana. Neuvostoliiton kultaharkot eivät kelvanneet maksuksi. Kolhoosissa oli lisäksi kulakkeja sabotöörejä. Meillä on nyt torpparilain takia pieni kartanoja muistuttavissa asuva porukka. Kyllähän torpparit ymmärsivät Evert Elorannan aikeen ja tukivat täten valkoisia. Ykdityinen maanomistus ei kuulu sosialismiin tai ainakaan kommunismiin.
Ja miten se muutti asiaa. Samanlaisia tuottamattomia paskoja joita piti muiden isäntien tapaan elättää. Siirtoväen asutuksella ja mustalla pörsillä nämä entiset ja tulevat isännät vasta tienasivatkin. Kommunistisessa Suomessa oltaisi käytetty isäntiä orjatyövoimana ja rakennettu siirtoväelle asuntoja kaupunkeihin.
Jo on sulla jutut!
Pientiloilla asutettiin ja työllistettiin lukuisat sodasta palaavat! He elättivät itsensä eivätkä elättäneet muita! Aikanaan 60-luvun alussa koettiin pientilojen tuotto odotuksiin nähden pieneksi ja liki 200.000 suomalaista muuttu Ruotsiin töihin! Onneksi oli tuolloin tämä mahdollisuus! Nyt on merkittävä osa muuttanut jo takaisin!
Kommunistinen Suomi olisi ollut katastrofi Baltian maiden tapaan!