Venäjä pystyy mitään keinoja kaihtamatta käyttämään hyväkseen muiden heikkouksia. Venäjä on lähinnä häikäilemätön roistovaltio.
Muut maat ovat enemmän pyrkineet toimimaan sääntöjä ja sopimuksia noudattaen.
Muut maat ovat kyllä pikku hiljaa heräilleet kehittämään vastatoimia Venäjän pyrkimyksille. Jopa Suomikin.
Helsinkiin perustettiin hybridiuhan torjuntakeskus. Sauli Niinistö sanoi avajaisissa:
"Sanomattakin on selvää, että meidän pitää suhtautua Venäjään hyvin vakavasti."
Muut maat ovat enemmän pyrkineet toimimaan sääntöjä ja sopimuksia noudattaen.
Muut maat ovat kyllä pikku hiljaa heräilleet kehittämään vastatoimia Venäjän pyrkimyksille. Jopa Suomikin.
Helsinkiin perustettiin hybridiuhan torjuntakeskus. Sauli Niinistö sanoi avajaisissa:
"Sanomattakin on selvää, että meidän pitää suhtautua Venäjään hyvin vakavasti."
Vastaukset 19
Vanhimmat
Italian kokoisen talouden omaava Venäjä ei ole suurvalta. Se pystyy kyllä roistomaisilla tempuillaan aiheuttamaan paljon harmia.
Mutta muu maailmakin alkaa heräillä vastatoimiin.
Italian kokoinen talous tuon kokoisessa maassa on mahdoton yhtälö ,lisäksi maa on läpeensä korruptoitunut ,kehitysmaan ainoat vientituotteet ovat maakaasu ja oljy joiden markkinahinta on alhaalla,mitään valmista vientiin kelpaavaa tuotetta siellä ei osata tehdä,maa pullistelee rahapulassa olevalla armejalla ja olemattomilla aseilla millä se pystyy kiusaamaan lähinnä joitain pieniä valtioita kun muuhun ei rahkeet riitä,Ukrainan valloituskin meni päin persettä kun valloitus sodan saaliiksi jäi vain pieni pala itäukrainaa,syyriassakin tuli Usalta turpaan kun venäjän maajoukot kokivat karvaan tappion 300 kuollutta,venäjä tulee menemään uudestaan konkurssiin jonka jälkeen se hajoaa entistä pienempiin valtioihin
Ei ole suurvalta mutta aloittajalla siitä huolimatta paskat housussa kun
pitää jatkuvasti avata uusia ketjuja löytääkseen yhtä raukkoja kavereita.
Pyydä äitiäsi apuun ja pyyhkimään pyllysi.
Äiti Venäjä, pyyhi jo trollin kaalin tuhrima pylly!
Nyt on syytä varata perunasalaattia jääkaappiin ja nakkeja höyrystettäväksi. On kohta alkamassa vuosisadan sirkus kun venäjä tulee hajoamaan pieniin osiin
Älä vain nakkeihisi läkähdy sitten kun maailman mahtimies suuresti arvostettu Presidentti Putin on myös meidän päämiehemme.Aikanne kun natolla härnäätte niin tulee käymään ja hyvä niin.
" suuresti arvostettu Presidentti Putin " Tutkijat ei arvosta.
https://www.verkkouutiset.fi/murska-arvio-vladimir-putinin-venajasta-vuosi-2018-on-lopun-alku/
Mikään muu maa ei ole yhtä haltioitunut omasta menneisyydestään kuin Venäjä, Moskovan Carnegie-keskuksen tutkija Andrei Kolesnikov arvioi tuoreessa kirjoituksessaan.
Keskeinen rooli tässä asetelmassa on varattu toiselle maailmansodalle, jota Venäjällä kutsutaan suureksi isänmaalliseksi sodaksi.
– Kellään Venäjän poliittisen nykyhallinnon johtajista byrokraattisen kapitalismin edustajista ortodoksiseen erikoispalvelujen autokratiaan ei ole osaa eikä arpaa sodassa saavutetun voiton, Juri Gagarinin avaruuslennon tai edes neuvostoliittolaisten jääkiekkosaavutusten kanssa. Silti he julkeavat asettautua neuvostoajan ja jopa sitä edeltäneen historian uljaimpien lehtien perillisiksi sekä pestä valkoisiksi varsinkin Stalinin kauden synkimpiä lukuja, Kolesnikov sanoo.
Moskovan keskustaan ilmestyi viime syksynä neuvostodiktaattori Josif Stalinia esittävä pronssiveistos. Omat muistomerkkinsä ovat saaneet myös ruhtinas Vladimir, jonka väitetään tuoneen ortodoksisen uskon Venäjälle, tsaari Iivana Julma sekä Aleksanteri III, joka jäädytti Venäjän yhteiskunnallisen kehityksen uudistajakeisarina tunnetun Aleksanteri II:n jouduttua salamurhan uhriksi.
Putinin hallinto on Kolesnikovin mukaan kyennyt sulauttamaan vallan ja omistuksen: ne, jotka hallitsevat Venäjää, kontrolloivat myös sen varallisuutta.
– Sen takia heidän on niin vaikea luopua vallasta. Ilman valtaa heillä ei ole elämää, Kolesnikov sanoo.
Kansalaisten mieliä hallitsevat Kremliä aggressiivisesti myötäilevät tiedotusvälineet ja Putinin hallintoa varauksetta tukeva ortodoksinen kirkko. Historiaakin on nyky-Venäjällä tulkittava Kremlin määrittelemän virallisen totuuden mukaan.
Jokainen organisaatio, joka ei ole valtion kontrollissa, saa hänen mukaansa ulkomaisen agentin tai ei-toivotun organisaation leiman.
– Kyse on kirjavasta, julkilausumattomasta ideologiasta, joka yhdistelee nationalistista mytologiaa, äärimmäistä vihamielisyyttä toiseutta ja vierasta kohtaan, länsivastaisia mielialoja, eristäytymistä ja tietenkin imperialismia.
Kolesnikov uskoo, että venäläinen nationalismi, menetetyn suurvalta-aseman haikailu, ortodoksinen uskonto ja neuvostonostalgia ovat aina olleet lähellä maailmaa KGB-upseerin silmin katsoneen Vladimir Putinin sydäntä.
– Hänellä ei vain ollut heti varaa ‘tulla ulos’ ideologisesti, vaan hänen piti tehdä se vähitellen vuosien kuluessa. Aluksi hän yritti tulla tasavertaiseksi maailman johtajien kanssa pelaamalla sääntöjen mukaan. Kun hän ei siinä onnistunut, hän alkoi luoda sääntöjä itse. Tämä vapautti hänen kätensä ja kirvoitti hänen kielensä: Putin alkoi puhua täsmälleen niin kuin ajatteli, Kolesnikov sanoo.
"Putin alkoi luoda omia sääntöjään" Juuri se tekee Venäjästä vaarallisen rajanaapurin. Rajojen koskemattomuuden kunnioitus meni Krimin liittämisen mukana.
"menetetyn suurvalta-aseman haikailu" Putinhan murehti Neuvostoliiton romahdusta. Ei hän kuitenkaan kommunismia halua takaisin .
Vaan mahdollisimman paljon niitä alueita jotka kuuluivat Neuvostoliiton etupiiriin.
Suomenkin hän laskee niihin maihin.
Suurvaltahaaveita ja historian romantisointia tuntuu olevan. Lainaus toiselta keskustelupalstalta:
https://bbs.io-tech.fi/threads/putinstan-tuo-itaenaapurissamme-oleva-kehitysmaa.325/page-27#post-3775149
"Väitän että valtava enemmistö venäläisistä sekä toivoo että kannattaa Venäjän suurvaltamahdin palautusta, vaikka se tarkoittaisi Viron ja Suomen ja vähän kaikkien muidenkin miehittämistä. Tämän olen aina tiennyt ihan kyselemättäkin, mutta myös havainnut keskusteluissa lukemattomien venäläisten kanssa, varsinkin silloin kun he eivät hiffaa puhuvansa ns. ulkopuoliselle."
Venäjä on jo tyhmyydellään menettänyt aivan kaiken.
Venäjän sekoilua ei seurata kuin häpeää tuntien.
Venäjä on kuin irvokas roiston itsensä häpäisemisprojekti.
– Kerrotaan espanjalaista vitsiä Francosta, joka istuu kirjoituspöydän ääressä ja siirtelee papereita ’Ongelmia, jota aika korjaa’-lokerosta lokeroon, jossa lukee ’Ongelmia, jotka aika on korjannut’. Myös Putinin jälki-imperiumi liikkuu kohti muutosta hitaan rappeutumisen tahdissa, ilman katastrofeja tai vallankumouksia.
Venäjän talous on pienempi kuin kalifornian,venäjä on suurvalta vain tiltun mielikuvituksessa...tirsk
Venäjän talous on tarpeeksi vahva ja se riittää.
Eu-pakotteet ovat ainoastaan kulissi, josta lopullinen hyöty menee Venäjälle.
Suomen tapaiset maat kärsivät, koska isot maat käyvät kauppaa joka tapauksessa.
Hyödyllinen idiootti.
Roistovaltiot menestyvät jonkin aikaa sillä etteivät kunnioita mitään lakeja ja sääntöjä mutta eivät kaiken aikaa.
Muutenhan koko maailma olisi Venäjän kaltaisten maiden hallussa.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201803142200809675
Roistoilla on aina ihailijansa. Sarjamurhaajatkin saavat vankilaan ihailijapostia.
Juu olen homppeli ja siksi vihaan Venäjää kun siellä meitä ei nosteta jalustalle.
Venäjän mistään säännöistä piittaamattomalla toimillaan saavuttama alkumenestys on lumonnut jotkut suomalaiset dosentit ja muut hyödylliset idiootit suorastaan palvomaan Putinia.
Romahdus tulee ennemmin tai myöhemmin.