Luterilaisuus on huvittavinta

huvittavaa.touhua

Olen tutkinut huolellisesti monia uskontoja. Niistä kaikista Luterilaisuus on ylivoimaisesti huvittavin, kun siinä uskotaan, että jotain ei ole olemassa. Esim. Star Trekin eri rotuja.

Luterilaisset käyvät vahvistamassa tätä uskoaan homopalstoilla internetissä. tai ihan baarissa ilman nettiä. Ihan meinaa naurattaa tuo touhu.
Ei tosin jos pudotan kolehtirahat kirkossa ja joudun pyllistämään. Sitten pelottaa koska olen Hellari. teitä parempi.

12

320

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laitatko linkkiä tuohon "luterilaisuuteen" jota kuvasit 😂

      • huvittavaa.touhua

        En.

        Vain ateisti ei usko minua...oletko sinä sellaisia poikia ?!


    • Vivamossa

      Ole varovain kun pyllistät. Jeesus tulee sinuun.

      • perspanot.no

        Muistan kun Vivamossa rukoiltiin nelinkontin takapuoli pystyssä. Hannu Nyman kulki takana ja toisti "ota jeesus vastaan, ota jeesus vastaan, ota jeesus vastaan". Perspanot taisivat kiinnostaa Nymania. Pelkäsin että jeesus tulee perseeseeni.


    • evl

      Jumalalla on huumorintajua. Siksi luterilaisuus on raamatullista.

      • huvittavaa.touhua

        Evl, onko nimimerkkisi

        E V I L ?!


    • MrSpock

      Kaikki maapallolaiset ovat huvittavia.
      Me vulcanuslaiset sen sijaan loogisia.

    • tarpeeksensa_saanut

      MInä alan toden teolla olla kyllästynyt näihin lahkolaisiin jotka ei muuta tee kun pilkkaa pyhää kastetta ja oikeaa raamatullista uskoa.

      Soisinpa että lahkolaiset karkotettaisiin Suomesta johonkin Siperian aavikolle perustamaan sinne harhaoppisten yhdyskunnan.

      • Aha, että tuollakin nikilläsi käämisi palavat, evl 😂


    • Ierika

      Kaikki uskonnot ovat vailla pohjaa ja vähintään huvittavia. Hassuimpia on nämä jotka perustuu huonoon selitykseen aviottomasta kersasta.

    • LiveLongAndProsper

      Aloittajalla on mennyt luterilaisuus ja skientologia sekaisin.

    • näinseselittyysisarukset

      Netistä löytyvät Suomenmielenterveys vastaanottojen tiedot. Ellet itse tunne tarvetta voi joku tuttavasi ilmoittaa valkotakkisille että pääset hoitoon. Jos huutelet noita julkisilla paikoilla alat olla kuin Isis fanit ja pääset myös sivullisten ohjaamana Traumaan ja saa perseesi ainoastaan Suppoja sekä 250ml ruiskulla jotain rauhoittavaa. Olet Helluntalainen? eli tanssit hurmoksessa pöydillä ja välillä vedät ketoveikkarit ja lyöt pääsi ,,taas. Tunnen eri uskontokuntien ihmisiä eikä yhdelläkään porukalla ole toimilleen mitään järkevää selitystä,otetaan vaikka Aatami jolta joku Jumala repi kylkiluun ja loi Eevan. Sitten kysymykset oliko Eeva samaa sukua heti?eli Aatamistahan se pykättiin ja sitten he perustivat perheen ja saivat sukurutsaisia lapsia(nimenomaan ollaan kuulemma kaikki siskoja ja veljiä). No aikanaan nämä lapset lähtivät vieraille maille (poistuen paratiisista) hankkimaan omat puolisot?? Miten mahdollista ellei ollut rinnakkais luomistyö tehty toisaalle? Muuten näitten jo sukurutsan rasittamien kiimaisten nuorien oli otettava joku sinnepäin oleva,eli Tiedemiehet ovat todistaneet Ihmisen laskeutuneen puusta,jää Apinat ainoaksi vaihto ehdoksi. Kun Raamattua ei vielä ollut ei ollut luomiskertomusta saati kuka sen kirjasi. Mutta onko myös tiedemiesten ihmisen hitaasta kehityksestä tässä nauliintunut yhteen ja kaikki ovat oikeassa.?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe