Mihin katosi ähtärin Osuuspankki johtaja...
EI ollut viellä edes eläkeläinen.
Myönsikkö ensin lainat kattettomasti ja äkkilähtö pälle,vai mite. Tää meni.
8,2 miljoonaa on iso raha.Rikös osuuspankki sen rahan antanut.
Mut valtuusto päätti.
Eiks nii
EI ollut viellä edes eläkeläinen.
Myönsikkö ensin lainat kattettomasti ja äkkilähtö pälle,vai mite. Tää meni.
8,2 miljoonaa on iso raha.Rikös osuuspankki sen rahan antanut.
Mut valtuusto päätti.
Eiks nii
Vastaukset 4
Vanhimmat
Todella tuon takia joutui johtaja lähtemään oli liian avokätinen ,Seinäjoen johto oli toista mieltä se oli siinä.
Katsopa keitä istui ähtärin osuuspankin hallituksessa.
Koskahan tuo lumipallo efekti alkaa vauhdilla pyöriä.....
Sitten on pöhinää...
Ei ehdi poijat kuin meedioille viestiä.....niin ja muut yrittää vaijentaa,hys,hys..
Ähtärin+op+on+liittynyt+jo+kauan+ennen+panda+lainaa+seinäjokeen.+Ähtärin+op:n+tase+ei+olisi+riittänyt+edes+10%+tuosta+lainasta,++eli+päätökset+on+tehty+seinäjoella+ihan+ähtärin+toimiston+johtajan+mielipiteestä+riippumatta.
v. 2013 Åht. OP:n tase on ollut 60 miljoonaa, luotot 52 miljoonaa ja talletukset 51 miljoonaa. Kahdeksan miljoonan laina olisi aika suuri riski. Ähtäriläisten rahoja on muissakin pankeissa, joten talletuksia on luokkaa 100 miljoonaa.
Miksei Zoo järjestä osakeantia? Kymmenen prosenttia ähtäriläisten laiskasta rahasta töihin ja takausongelmat saa unohtaa. Pandahankkeen puuhamiehet sijoittavat tietysti kaiken liikenevän, se voisi riittää jo yksin.