Konsultin konsultti

Suvi Linden näyttää olleen Patrian myynkikonsultin konsultti ja lie vähintäinkin ollut edesmenneeseen konsultiin sopimussuhteessa. Ellei, niin varmaankin Linden kertoo mikä sitten oli totuus!
38420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Huumeet, huumeet.

Äänestä
  • Suvi on tyypillinen kokkari- ja citykepuli-nykypolitiikko, mulle, mulle ,mulle............................................................................................................................................................

    Äänestä

Ei korppi korpin silmää noki.

"Ministeri Lintilä tyytyy Patrian selvitykseen – lähettää viestin Suvi Lindénille"
"Ministeri sanoo, että selvitykseen pitää vielä perehtyä tarkemmin, mutta päällisin puolin hän näyttäisi tyytyvän siihen."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005577110.html

Äänestä

"Asiat ovat yleensä sellaisia miltä ne näyttävät"

Äänestä

On hyvin yleistä käyttää prostituoitua liiketoiminnassa.

Äänestä

Kas vaan kun poliisia ei kiinnosta lainkaan Lindenin kuulustelu, vaikka hän oli hotellin siivoojan kanssa ensimmäinen tämän ulkomailla kuolleen hämäräliikemiehen ruumiin löytäjä ja oli samalla matkalla kuolleen / murhatun kanssa?

Äänestä
  • Suomessa poliitikolla on syytesuoja, siksi ei ole soveliasta kuulustella Lindeniä!

    Äänestä

Huoli on kova nyt siitä että saako ne aseita myydyksi Ugandaan? Toivottavasti se tavoite ei kuitenkaan ole tärvääntynyt, ja toivotaan että Suomi hyötyy tästä ilmaisesta "mainoksesta" ja tilauksia satelee Patrialle.
Ja mikä parasta, onhan meillä yli 30000 moniosaaja-työvoimapulan paikkaajaa, heistä löytyy asetehtaaseen runsaasti valmiiksi ammattitaitoista väkeä.

Fiksua olisi tietysti ollut alusta alkaen laittaa Lindenin kuvaksi jonkun nuoremman ja kauniimman kuva ettei ostajat pelästyisi. Ei aseiden ostajatkaan ihan mitä tahansa kestä.

Äänestä
  • Lindenin tapauksessa ei ainakaan ministerin salkun kantamiseen ole käytetty seksiä eikä ulkoista viehätysvoimaa hyväkseen eikä kyllä muutakaan asiaan kuuluvaa.

    Äänestä

  • Pakkelilla saa pahimmat kurtut ja ryppylommot peittoon,
    Rupsahtanut valkoinen rahakas 65-70v eläkeläismummeli, menee vielä alehintaan kaupaksi Gambiassakin.

    Äänestä

  • swswswswswde kirjoitti:

    Lindenin tapauksessa ei ainakaan ministerin salkun kantamiseen ole käytetty seksiä eikä ulkoista viehätysvoimaa hyväkseen eikä kyllä muutakaan asiaan kuuluvaa.

    pimeessä männöö, täyvestä kuin viärä raha.

    Äänestä

Nyt on hyvä muistaa että ilman kuolemantapausta nämä suhmuroinnit eivät olisi tulleet päivänvaloon.
Paljonkohan kaikenlaista puuhataan niin että ei tule yleiseen tietoon?

Äänestä

Linden lähti luxushotelliin seminaariin suremaan.
Napatanssia ja kuutamoa.
Sopetumiseläkeisrllä riittää rahaa.

Äänestä

Tämä Linden alkaa olla jo kuuluisa ja parantumaton suhmuroinneistaan: Ministerinä siirsi kansalaisten rahoja oman golffirmansa hyväksi, nostaa kansanedustajan sopeutumiseläkettä samalla kun tekee businesta monella saralla, mm. asemarkkinoinnissa. Nyt pakoilee poliisin kuulusteluita ulkomailla.

Äänestä

Ai, ai tätä Lindeniä. Poliitikkona on vapautettu poliisin kuuluseluista.

Äänestä

Suvi oli konsultin rahakuriiri diplomaattipassilla, mutta kuka myönsi tuon diplomaattipassin Suville?

Äänestä

sipilä hyväksyy, kansa ei.

Äänestä

oliko sipilän kuriiri.

Äänestä

Onko Suomella huumekartelli johdossa
ja sipilä laitettiin sanomaan "tää oli tässä - ei puhuta tästä enää..."

????????

HALLITUS - NYT ON HYVÄ HETKI LÄHTEÄ.
JOS EI TUON VERTAA OSAA SELVITÄÄ MITÄ TEIDÄN TYYPIT TOUHUAA
JA KAIKESTA PÄÄTELLEN - EIVÄT KUULU HYVÄÄN HALLINTOTAPAAN

EIKÄ SUOMEN HALLITUKSEN YDINOSAAMISALUE
VOI OLLA HUUMEET JA ASEKAUPPA.

MITÄ HELVETTIÄ???????????????????????????

Äänestä

Ärsyttävä tyyppi koko Linden. Puhetyyliä myöten, jotenkin naivinoloinen. En ole koskaan tykännyt. Joku hyväveli kontaktin kautta saatu suojatyöpaikka tuolla on.

Äänestä

HARRI HOLKERI: Afganistanissa olevat suomalaisjoukot ovat huumetuotannon takuumiehiä.

Äänestä

Kenen idea oli lähteä tekemään nopeita voittoja?

sipilän ja orpo petterin vai?
käteisen?

Osaaminen on todella ala-arvoista
jos ensin sössii koko maansa talouden ja sitten yrittää paikata sitä
huume- ja asekaupoilla.

Olisko aika irtisanoa EU jäsenyys - niin aika moni kurjuus loppuis ja
saatais tää pöllöily loppumaan?

Uudessa Suomessa suvilindeenit saa jäädä ungandaan selvittämään omat asiansa
ja sipilä- niinistöt pyörittää jotain innovatiivista - startuppia- jossain verkossa
etsimässä joukkorahoitusta omille ideoilleen....
ILMAN SUOMEN KANSALAISUUTTA.

Äänestä

Oudompaa on se, että aseita voi kaupata tällä tavalla. Eli koko kansainvälisen asekauppa on se asia johon pitäs kiinnittää huomiota, et yksittäiset ihmiset. Kauppa jatkuu vaikka ihmiset vaihtuu. Itse en lähtisis syyttelemään ihmisiä, jotka toimivat niinkuin on hyväksi havaittu.

Äänestä
  • jos sun kakara tekee huumekauppaa huudeilla
    SUN NIMISSÄ - ja ehkä sun autosta käsin
    niin jätätkö se huomiotta ja
    menet syyttelemään NIITÄ KAIKKIA MUITA?
    Mitäs ostivat? Ehkä väärät kilpailijat ketuttaa?

    Vai menetkö jopa itse siihen mukaan?

    MIKÄ TEITÄ IHMISIÄ VAIVAA?!!??!

    Mitä tässä on sun mielestä mennyt pieleen?

    Äänestä

  • Ai ketä pitäs syytellä nyt? Sitä kuollutta heppua, Lindeniä, Patriaa vai koko järjestelmää joka käyttää yksittäisiä kauppiaita hankkiakseen aseita? Sano selkeämmin.

    Äänestä

  • Jenskj kirjoitti:

    Ai ketä pitäs syytellä nyt? Sitä kuollutta heppua, Lindeniä, Patriaa vai koko järjestelmää joka käyttää yksittäisiä kauppiaita hankkiakseen aseita? Sano selkeämmin.

    järjestelmää?

    suvi meni sinne myös taustapiruksi ja "entisenä ministerinä" heiluttamaan pallinmallia
    afrikkalaisille

    SE MENI SINNE SUOMALAISENA - JA EX- MINISTERINÄ
    se vesipää ei olis sieltä ulkona millään muulla kansalaisuudella

    SE HYÖTYY SUOMEN KANSALAISUUDESTAAN ja ENTISESTÄ VIRKANIMIKKEESTÄÄN

    Helvetti miten huonoa
    EIKÖ NE OSAA HOITAA MITÄÄN KUNNOLLA?

    Hyvä - että tämäkin tuli ulos nähtäville
    LISÄÄ TÄLLAISTA

    ON AIKA KATSOA LOPUTKIN - antaa tulla vaan.

    Äänestä

Hölmiläinen soomipoeka on perso Nigerialaiskirjeelle, tule soomi poeka tänne Afriga, ota satatuhat dollari muka, sinä saada 10 miljuuna asekauppa tehty, mina tunne kaikki kenraalis.

Äänestä

Kepulainen Sipiläkin jo kiirehti ilmoittamaan, että Lindenin osalta ei ole mitään tarvetta selvitellä tapahtuneita. Taitaa Sipilällä olla oma tulevaisuus mielessä.

Äänestä
  • Tämä on sitä avoimmuutta ,jonka perään kuulutetaan .Nyt herää kysymys ,ketä muita Sipilän lisäksi on sekaantunut Lindenin bisneksiin

    Äänestä

Lähtisin siitä miksi yleensä pitää myydä aseita. Ja miten sen saisi loppumaan. Katsokaa nyt vaikka jenkkejä. Kaukana ollaan asettomasta maailmasta. Mutta ei jonkun Lindenin rooli ole täässä kuin symbolinen. Ei niin mitään merkitystä koko asiassa. Sääli vaan et se yksi mies kuoli. Mutta jos asekauppaa harjoittaa, niin sekin oli odotettavissa. Koko asekauppa on sekavaa toimintaa. En lähtis edes Venäjälle myymään puukkoja tai muoviveitsiäkään.

Äänestä

Ihan vaan naapuriapua Suvi antoi Patrialle ,kun sattumalta sai(osti) varuskunta-alueen Patrian naapurista

Äänestä

-Lindénin mukaan hän pyörittää NxtVn:n toimintaa Suomen päässä, mikä on haastavaa, koska yhtiöllä ei ole tällä hetkellä Suomessa varsinaista liiketoimintaa, vain kiinteistöjä.

Lindénin mukaan hänen työnsä onkin toistaiseksi enemmän suunnittelua ja valmistelua kuin muuta. Palkkaa ei Lindéneille makseta.

- Tämä on pro bono -tehtävä. Olemme olleet Suvin kanssa tässä kohta viisi vuotta mukana ja NxtVn:llä ei ole yhtään palkattua henkilöstöä. Meille ei ole maksettu tästä työstä euroakaan palkkaa, Lindén sanoo.


Viis vuotta ovat touhuneet, ja liikevaihto pyöreä 0.

Yhtiö sai Pohjois-Pohjanmaan ely-keskukselta 117 500 euroa yrityksen kehittämisavustusta, kyllä avustuksilla polkee huonompikin firma paikallaan jopa vuosikymmeniä.

Äänestä

Suomalaisessa sosiaalioikeudessa on pääsääntönä, että tosiasiallinen ajankäyttö ratkaisee statuksen. Eli henkilö ei voi olla esim. työtön, mikäli hän tosiasiassa käyttää aikansa yritystoiminnassa.

Lindenin tulisi kunnioittaa tätä pääsääntöä yhdenvertaisuuden vuoksi. Yrittäjien asialla, kun väittää olevan.

Äänestä

kuulustella Lindeniä tapauksen johdosta.

Äänestä

Taitavasti käyttää ex ministerin ja yk lähettiläänä statustaan diplomaattipassilla kaupanteon avustamiseen. Palkkio omaan yritykseen josta ei tunnetusta syystä nosta palkkaa.

Äänestä

Ugandaan ilman diplomaattipassia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PitkässäKetjussa kirjoitti:

Suvi Linden näyttää olleen Patrian myynkikonsultin konsultti ja lie vähintäinkin ollut edesmenneeseen konsultiin sopimussuhteessa. Ellei, niin varmaankin Linden kertoo mikä sitten oli totuus!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu