Uskonto lisää onnellisuutta

Kun tarkastellaan onnellisuuden ja uskonnollisuuden välistä suhdetta toisiina, niin Yhdysvaltain kansallisen mielipidekeskuksen tutkimuksissa "erittäin lähellä Jumalaa" olevista 40 % oli hyvin onnellisia, kun taas niillä, joilla ei ollut näitä kokemuksia luku oli 21-24 %.

Samojen tutkimusten mukaan uskonnollisiin tilaisuuksiin osallistuminen on vahvassa yhteydessä onnellisuuteen. Niistä, jotka eivät käy ollenkaan hengellisissä tilaisuuksissa onnellisia oli 26 %, mutta niistä, jotka kävivät säännöllisesti hengellisissä tilaisuuksissa onnellisia oli 47 %

Yhdysvalloissa v. 2004 noin 1/3 oli aktiivisesti uskovaisia ja noin viidennes maallistuneita. Uskovista 43 % ja maallistuneista 23 % oli erittäin onnellisia.

Jumalan olemassaolon kieltävät tai sen suhteen epävarmat eivät olleet yhtä onnellisia kuin ne, jotka ilmoittivat uskovansa Jumalaan.

Yhdysvalloissa yli 30 vuoden aikana tehdyt tutkimukset osoittavat, että konservatiivit ovat olleet onnellisempia kuin liberaalit. Eroa ei voda selittää varallisuudella, koska liberaalit ansaitsivat enemmän kuin konservatiivit.
(Lähde: Psykologian professori Markku Ojanen: "Uudistava usko" sivut: 146 ja 149)

Uskonnollisuus on siis myönteinen asia, toisin kuin Vapaa-ajattelijat antavat ymmärtää.

13

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TheMainman

      Ja taas uskovaiset ovat tulkinneet tilastoja miten sattuu:

      "In religious countries, including the U.S., religious people describe themselves as happier (1). In relatively godless countries, such as the Netherlands, or Denmark, religious people are not happier (2)"

      Eli todellisuudessa uskovat EIVÄT ole onnellisempia, vaan se johtuu siitä että jenkeissä uskovaisia on paljon, ja enemmistöön kuulominen voi olla lohduttavaa. (1).

      Sen sijaan uskovilla on paljon mieleterveyden ongelmia ihan joka paikassa. Ihan tutkitusti. (2)

      (1) https://www.psychologytoday.com/blog/the-human-beast/201211/are-religious-people-happier

      (2) http://www.dailymail.co.uk/news/article-2255894/Spiritual-people-likely-mentally-ill-think-life-meaning.html

      Uskonnollisuudesta ei siis ole mitään hyötyä, pikemminkin haittaa.

      • Odotan jännityksellä mitä Mark5 vastaa.

        Eli luultavammin ei vastaa, vaan avaa uuden ketjun jostain muusta aiheesta.


      • TheMainman
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Odotan jännityksellä mitä Mark5 vastaa.

        Eli luultavammin ei vastaa, vaan avaa uuden ketjun jostain muusta aiheesta.

        Yrittää selitellä, että uskovaisuus todellisuudessa parantaa mielisairauksia. Taitaa vaan olla toista totuus...


    • näinonnäret

      Tuskin uskonto yleenkään onnellisuutta tuonu oo pahinita taitaa olla ristinusko aikoinaankin tapettiin pakanoita mennen tullen sairaat ihmiset mieleltään voivat olla onnellisia ,ainut usko on se kun uskoo omaan hyvyteet ,mutta jos tiukka paikka on niin se on Budda.

    • atte.ihan.itte

      Olen onnellinen ateisti. Mitään ei minulta puutu. Mitäs tähän sanot, vinkuja?

      • et.tiedä.paremmasta

        Elät harhan vallassa! Todellinen onnellisuus tulee uskosta Jumalaan.


    • Dadituu

      Ei oo poika syöny ku näkki leipää hyvä .,

    • Suomessa tehdyt tutkimukset noudattavat samaa linjaa Yhdysvalloissa tehtyjen tutkimusten kanssa. Professori Markku Ojanen kertoo mainitsemassani kirjassa: "Minulla on käytettävissäni kymmenkunta Suomeen liittyvää tutkimusta, joista itse olen tehnyt useimmat. Uskonnollisuuden ja onnellisuuden yhteydet eivät ole yhtä vahvoja kuin kuin Yhdysvalloissa, mutta suunta on ollut aina sama. Uskonnollisin ryhmä on onnellisin ja vähiten uskonnollinen onnettomin." (sivu 147)

      Jokainen rehellinen ihminen tietää kyllä ilman tutkimuksiakin, että usko Jumalaan lisää onnellisuutta. Hengelliset lehdet suorastaan pursuavat uskoon tulleiden ihmisten kertomuksia, siitä kuinka iloisia he ovat kun ovat löytäneet yhteyden Jumalaan ja tulleet uskoon.

      Tämä ei tietenkään miellytä ateisteja ja niinpä he ovat keksineet kaikenlaisia torjuntakeinoja kumotakseen selvät tilastot ja tutkimukset, jotka todistavat, että uskovat ovat onnellisempia kuin uskomattomat. Kirjassaan "Uudistava usko" sivulla 151, Markku Ojanen on luetellut myös ateistien keksimät torjuntakeinot:

      1. Tutkimukset ovat harhaisia
      2. Kyse on huonosta koulutuksesta
      3. Kyse on illuusioista tai suoranaisista harhoista
      4. Uskovaiset ovat erityisen itsekkäitä
      5Onnellisuus tulee muiden kustannuksella.

      Nämähän ovat tuttuja ateistien kepulikonsteja ja hätävalheita, joihin he turvautuvat aina kun eivät pysty antamaan mitään argumentteja oman maailmankatsomuksensa perusteluiksi.

      • Johan tuolla yllä oli linkki, jossa todettiin mm. "Even within the U.S. there are curious inconsistencies. The most religious states are the least happy based on Gallup data."


      • selitys.löytyy
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Johan tuolla yllä oli linkki, jossa todettiin mm. "Even within the U.S. there are curious inconsistencies. The most religious states are the least happy based on Gallup data."

        Noissa valtioissa ateistit ovat hyvin onnettomia. He ovat kateellisia onnellisille kristityille.


    • "Johan tuolla yllä oli linkki, jossa todettiin mm. "Even within the U.S. there are curious inconsistencies. The most religious states are the least happy based on Gallup data."

      Linkit eivät sisältäneet mitään tutkimusta, vaan ainoastaan kirjoittajan omia tarkoitushakuisia mielipiteitä.
      Tosin, ilman tutkimuksiakin jokainen voi havaita, että sekulaari humanismi ei tarjoa onnellisuutta ja juuri tästä syystä uskonnottomat ihmiset hakevat onnea elämäänsä alkoholista, seksistä, huumeista, pornosta, rahasta, omaisuudesta, roskaviihteestä jne.

      Kun Jumala loi ihmisen, hän loi hänet paratiisiin elämään onnellisena. Mutta kun ihminen lankesi syntiin, hän menetti luonnollisen yhteyden Jumalaan ja sen mukana myös onnellisen elämän.
      Hän kuitenkin järjesti ihmiselle mahdollisuuden päästä takaisin yhteyteen Hänen kanssaan Jeesuksen kautta.
      Ihmisellä, joka ei ole käyttänyt tätä mahdollisuutta hyväkseen, on sisimmässään tyhjiö, jota hän yrittää täyttää juuri yllä mainitsemillani tavoilla. Hänellä on sisäinen kaipuu takaisin paratiisimaiseen olotilaan, jonka ihminen kerran menetti. Hän ei kuitenkaan koskaan voi tulla tyytyväiseksi, ennen kuin hän löytää takaisin yhteyden Jumalaan Jeesuksen kautta.

    • "Johan tuolla yllä oli linkki, jossa todettiin mm. "Even within the U.S. there are curious inconsistencies. The most religious states are the least happy based on Gallup data."

      Haluan vielä palata näihin linkkeihin. Niissä esitetyissä väitteissä on se virhe, että niissä valiot on jaettu uskonnollisiin ja ei uskonnollisiin valtioihin. Valtiot eivät ole onnellisia tai onnettomia, vaan ihmiset. Tutkimus pitää kohdistaa ihmisiin eikä valtioihin. Joka valtiossa on aina sekä onnellisia että ei-onnellisia ihmisiä.

      • TheMainman

        Olekos vähän tyhmä? Tietysti näissä on tutkittu ihmisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe