Kävin kävelyllä äsken eli terveisiä ulkoilmasta.
Oletteko ulkoilleet tänään?
cfkvggfg
46437
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Eikö se tuhoava lumimyrsky ole vielä tullutkaan, vaikka säätiedotus jotakin siitä puhui? Onko Suomi jo Etelä-mannerta, kuten Ahvenanmaa?
Täällä Uuudellamaalla kehyskunnassa alkoi juuri äsken ripotella pakkaslunta mutta tuskin lumimyrskyä tulee koska sää tyyni ja aurinkoinen.
Niin ja eikös pakkastakin pitänyt näin aamuisin olla täällä Etelä-Suomessa sen 30 asteen verran?
Foreca pelotteli vaan eli taisi trollata.
Kävin myös. Lämmintä on kun aurinko paistaa!
No sillä lailla.
No koirat on lenkitetty - 22 pakasta ja takkapuukopat täytetty lämpiämään huomista varten. Että silleen.
Minkärotuisia koiria sinulla on? Kävelyllä ollessani sain silittää Bernin paimenkoiraa.
No rottiksia. Että silleen.
Onko ne kilttejä eli voisiko niitä silittää?
Silitysraudalla ne voi vaikka prässätä.
No voi silittää ne on koulutettu yhteiskunta kelpoisiksi. Että silleen.
Olet siis esimerkillinen isojen koirien omistaja. Kiitos.
HÄH?
Sen elukan nimi mitä silittelit.
En tiedä kun en kysynyt koiranomistajalta. Miksi fiksoiduit asiaan?
Minä kysyn yleensä vastaantulevalta koiralta sen nimen. Eilen tuli vastaan Sopukin Piiku.
Pitäisi yhdistää johonkin hyötyasiaan , jotta saisi itsensä liikkeelle. Ei S-Marketkaan ole kuin 2,5 kilsan päässä, mutta ei tule viitsittyä lähteä....hmm :/
Osta pyörillä oleva kauppakassi ja yhdistä kävelylenkkisi kaupassakäyntiin.
Mutta sitten taas sähköpolkupyörällä onnistuu sama nopsemmin..mutta sekin tahtoo jäädä.:/
Miksi? Oletko masiksessa?
Kyllä varsin pahassa...ei saa juuri mitään aikaiseksi..:/
Tarkoitus on (jos saan taas auton käyntiin) käydä viinakaupassa ostamassa perjantaipullo. Samalla reissulla tarkastaa sitten K-kaupan tarjoukset.
Lähtihän tuo käyntiin neljän tunnin tolpassa olon jälkeen. Akku pitäisi kyllä uusia, vaan kun ovat kalliita. Sain myös pullollisen iltapalaa perjantaille. Se korkataan tuossa noin klo 19.00. Sitä ennen saunassa ja joku prk (keski)olutta.
Juu olen ulkoillut. Joku nainen tokaisi, että olisi kiva, jos aurinko paistaisi aina. Totean vain, että siihenhän kyllästyttäisi. "Neljännes tunnin näkyvää sateenkaarta ei enää ihastella". Kun aurinko parin kuukauden pilvisyysjakson jälkeen tulee esiin, siitä iloitaan enemmän, kun että se paistaisi pari viikkoa putkeen.
Asia menee samaan, kun kertomus paimenesta joka kadotti yhden sadasta lampaastaan. Löydettyään sen, hän iloitsi siitä enemmän, kuin niistä 99:stä. Ilo olisi ollut vielä suurempi, jos lampaita olisi ollut 10.
Hetkinen... jotenkin tuntuu siltä että tuo neljännes tunti jollain tavalla ontuu, mutta tarkoitan, että about tunnin loistava sateenkaari... Ei ihminen elä pelkästään leivällä. Kaikelle on vastakohtansa, ja kaikkea tulee olla sopivasti. Luonto ei välitä mistään erehdyksistä, se ei voi muuta, kuin toimia kaikesta huolimatta oikein.
Leipä on muutenkin epäterveellistä. Varmasti lähtee henki jos pelkkää leipää syö.
Emme ole ulkoilleet tänään, ja mitähän se oikeastaan tuolle aloittajalle kuuluukaan.
Miksi sitten vastasit aloitukseen? Ei se ollut mitenkään kohdistunut teihin vaan yleisesti palstalaisille. Peace.
Mille palstalaisille? Eikös tänne saa kirjoittaa muutkin kuin jotkut ihmeen palstalaiset.
Kävelin pienen kauppareissun. Kylläpäs häikäisi, oli vähän hankalaa tienylitys, kun ei nähnyt missä kohtaa oli liukasta ja tuleekos auto jostain suunnasta!
Aurinkolasit on kaivettava laatikosta esiin. Nyt niitä tarvii jo! Muuten raikas kiva talvi-ilma!
Älä nyt revi ihokastasi tuosta palstalaisnimityksestä koska toki tänne saavat kirjoittaa kaikki mutta kutsuin vain "maailman menoa" väkeä "kodikkaasti" palstalaisiksi. Peace.
Aurinkolasit tarpeen tosiaan.
Kyllä oli hieno keli ajella parituntia moottorikelkalla pitkin metsiä ja soita puhtaalla koskemattomalla lumella.
Missä kunnassa?
Kainuussa.
Kohta on kevät ja sitten uskaltaa enemmänkin omasta kolostaan ulkoilmaan ja saa vaikka istuskella terassilla pihallaan.
TÄMÄ KETJU ON VEROVAROISTA PALKATUN KOKOOMUSTROLLIN YKSINPUHELUA LINDENKOHUN PEITTÄMISEKSI.
Mistä sinä hyvä ihminen, jopa ihmisen kävelyretkestä pitkän talven jälkeen aurinkoisena alkukevään aamun kävelyretkestä löydät aina tuon trollin?
kylmää on. ei pysty
Kyl rolleja on olemassa ja ne on just noita liian reippaita oman terveytensä eteen kuntoreippailijoita.
Aika hyvää ironiaa.
Kävin sen verran ulkona että hain lähikaupasta olutta ja hyvänmakuista kuollutta elukkaa. Ulkona öbaut 5 minuuttia yhteensä kun molemmat suunnat lasketaan. Kaunis ilma mutta melkoinen pakokaasun haju. Nenätuntumalla kovempi haju näin pakkasilla.
Olen istunut koneen ääressä koko päivän, siis tämän tietsikan. Päivällä paistoi aurinko ja nyt synnyttelee lumisadetta.
Kyllä ne sammakkomiehet totta puhuivat. Vaan vuorokauden viiveella vain toteutui tämä sade-ennuste. kiva kun toteutuu. Tulee lapsuus mieleen kauan sitten kaukana korvissa. Silloin oli ihanat talvet. On kyllä nykyäänkin. Viikon on pitänyt pakkasia (täällä etelärannikolla).
Talvi on kiva. Kevät on kiva. Kesä on ihana. Syksy menettelee.
Minusta syksy on paras kun silloin on puolukoita sieniä ja haikeita hanhiauroja hyvästelemässä Suomea.
Kyl minun piti poistattaa tuo ylläoleva mielipide otti se minun hyvään sydämmen niin koville. On raskasta poistattaa muiden mielipiteitä kun ne joku inhimillinen ihminen kuitenkin tänne kovasti miettien on kirjoitellut. Mutta pakko on pakko