Kylläpä on maailma mennyt oudoksi !

LuototustaTarjolla

Omana kokemuksena hankinta Gigantista, ja sen myötä lähestulkoon jumiutuminen Aktiivirahaan.

Tuli tarve uusia astianpesukone ja sellainen löytyi Gigantista ja kauppa tehtiin, niin kuin nykypäivänä on tapana, hintalapun hintaan - eihän nykyisin enää mitään kauppaa väännetä, vaan se on mennyt ota tai jätä tyyliseksi.
Mutta tuo ihanuus Aktiiviraha, josta ei jumalauta sivuilta tai siitä prosyyristä joka laskun mukana tuli, selviä miten siitä pääsee eroon.
Samalla tavalla vainvihkaanhan siihen joutuikin, kun ei tullut ajatelleeksi mitä tarkoitti myyjän kysymys; haluatteko siihen mahdollisesti pidempää maksuaikaa. Vasta siinä vaiheessa kun pitit se Aktiivirahahakemus allekirjoittaa, havahtui siihen että mikäs se tällainen on, ja että en halua mitään rahoitusta koneeseen.
Myyjän vastus oli; sen voi maksaa koroitta, ilman lisäkuluja pois kerralla, laskun tultua, koska ensimmäinen vuosi on maksuton. Eipäs vaan kertonut, miten helvetti tuosta pääsee eroon, kun ei alunperinkään ollut tarkoitus mitään luottokorttia ottaa, vaan ostaa kone ja maksaa se pois.

Ei ole ihme, että kansa velkaantuu, kun se kusetetaan ottamaan helvetin kalliita luottotilejä.

4

710

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minusmenus

      Ei vittu!

      Se on muute taivaantosi, että jos maksat 500e koneen ( kone n. 300e ja asennut ja kuljetus 200e), niin saat maksettua sen kyllä käteisellä niin, että käytät vaikka tavallista Debit korttia tai pankin antamaa yhsistelmäkorttia. Liike ei voi pakotta sinua ottamaan mitää omaa luottokorttiaan.

      Itse kävin 2015 vuonna asiamiehenä huonelkalukaupassa ja n. 600e ostos meni suoraa sillä, että siirstin rahgat paikasta X omalle tilille ja maksoin suoraa Debitillä niin, että korotin pankin mobiilisovelluksella pankissa kortin käyttörajat riittäviksi. Ei ollut mitää ongelmaa. Maksusta tuli kuitti ja katevaraus ja se oli hänessä.

      Parikymmentävuotta sitten otin sen ajan videonauhirin Aktiivirahalla, niin korttihakemuksessa oli se, että haluanko korttia. Ruksi kohtaan, EN, ja se oli siinä. Ei tullut korttia.

      Miten kortista eroon? Helppoa. Jos sinulla on se fyysinen kortti, niin katko se ja maksa se tili pois. Se on kolmen vuoden päästä ns. kuollut kortti, joka käyttämättä uusiutuu.

      Ja mitä oli autokaupasta jossain nettilehdessä. Autoliikkeelle on luulema edulisinta, että asiakas ottaa osarin. Sehän ei ole mikää tarkoitus, että autoliikkeelle etsitään edullinen ratkaisu, vaan asiakkaalle. Kyse voi olle turvallisuudesta, että väliaikainen luotto tuo jonkin ostoturvan vaikka parille vuodelle. Mutta mikää liike ei saa pakottaa asiakasta ottamaan luottoa. Jos laitteessa on joku ongelma, niin kannattaa kysyä vaikka kotivakuutuksen turvaa tähän tilanteeeen.

    • Neuvoa-
      • Anonyymi

        Gigantin myyjä väitti, että palveluun voi kirjautua verkkopalvelutunnuksilla ja se lukee Aktiivirahan sivun otsikossakin, mutta kirjautumista ei sivulla ole. Vain joku epämääräinen tunnustilauslomake, johon pitäisi syöttää henkilötunnus ja luoton numerot yms. ja viikon sisällä pitäisi tulla salasana. Ei vaikuta tietoturvalliselta ja Gigantin myyjän väite ei ollut totta.


    • PaziPa

      Oikeassa olet siinä, ettei tuota korttia kannata ottaa. Jos haluaa maksuaikaa,niin tekee mieluummin sopparin esmes Klarnan kanssa, joka tulee loppupeleissä suht ok hintaiseksi kun maksaa tasaerissä velan pois.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe