Tuulivoimaa puolustetaan fanaattisesti, vasta-argumentit unohtaen. Kiukutellaan, jos motiiveja epäillään. Unohdetaan, että tarkoitus on keskustella eikä julistaa.
Jos tuuli on ilmaista, mihin niitä tukiaisia tarvitaan?
Tuulivoiman vaatima sähköverkon vahmistaminen on kallis ja luontoa tuhova peojekti.
Tuulivoiman tukiaiset laskevat tuettomien voimaloiden kannattavuutta.
On järjetöntä, että atomivoimaloita käytetään säätämään tuulienergian satunnaisuutta.
Fanaattisuudella ei ole mitään rajaa
10
663
Vastaukset
- VihreätAlas
Olet niin oikeassa. On ollut ilo seurata, kuinka täälläkin osatotuuksia julistava viherhörhö on ollut hiljaa pakkasjakson ajan. Ja tyyni pakkasjakso sen kuin jatkuu vaan. Viimeistään tässä vaiheessa pitäisi sokeimpienkin huomata, kuinka huonosti tuulivoima soveltuu oloihimme.
- kukafanittaa
Vaikka fanaattisuus pilaa keskustelunkin, asiassa on vakavinta se että myös energiapolitiikkaa Suomessa tehdään valheellisilla argumenteilla.
Ne samat tosiasiat joilta keskusteluissa ummistetaan silmät, ne sivuutetaan myös kun päätetään enrgiantuotannon tulevaisuuden suunnista ja tuen jakamisesta kestämättömiin hankkeisiin.
Mitään järjellistä syytä sellaisiin toimiin ei voida nähdä, vahva epäilys vain että selityksinä on poliittisen vallanhimon ja kätketyn korruption likainen kudelma.- vihakspistää
Tämän takia en enää tule äänestämään Keskustapuoluetta. Ovat osoittaneet (Pekkarinen ja Tiilikainen), minkälainen tukiaispuolue on kyseessä.
- rolf_kp
Muista että tukiaiset ovat elinehto osalle kansalaisia. Ensin annetaan toisten ahkeroida oikealla työllä ja sitten varastetaan lain salliessa siivut varoja tukiaisten muodossa. Kepun lisäksi vihreät kannattavat järjestelmää ja se toimii ainakin kevääseen 2019 asti, ellei jokin muu tapahtuma asiaa nopeuta.
- Anonyymi
vihakspistää kirjoitti:
Tämän takia en enää tule äänestämään Keskustapuoluetta. Ovat osoittaneet (Pekkarinen ja Tiilikainen), minkälainen tukiaispuolue on kyseessä.
Eikös noiden tuulivoimatukiaisten ansiosta Suomessa ollut energian hinta halvempi kuin jos tuulivoimaa ei olisi ollut.
EU määrää rankat sanktiot fossiiliselle energialle pl. maakaasu. Olisiko Suomeen pitänyt rakentaa hiilivoimaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös noiden tuulivoimatukiaisten ansiosta Suomessa ollut energian hinta halvempi kuin jos tuulivoimaa ei olisi ollut.
EU määrää rankat sanktiot fossiiliselle energialle pl. maakaasu. Olisiko Suomeen pitänyt rakentaa hiilivoimaa?Ei hiilivoimaa, tietenkään. Mutta ydinvoimaa pitää rakentaa. Se on älykkäin ratkaisu maapalloa ajatellen.
- Anonyymi
Tukiaiset näkyy olleen ongelma vuosia sitten, mutta nyt voimaloiden rakentaminen tuottaa metsäkatoa kun siirtolinjoja ja tieyhteyksiä rakennellaan pitkiä ( entisiä ) metsiä. Joku Ollikainen varoitti metsäkadosta tv-haastattelussa.
- Anonyymi
Metsäkato on hyvin vähäistä metsäteollisuuden ja maarakentamisen aiheuttamaan katoon verrattuna. Puhdas energia korvaa tuulienergian takia kadotetun hiilinielun moneen kertaan.
- Anonyymi
Ei tuulivoiman rakentamista ole tuettu enää vuosiin. Se kannattaa ilman tukiakin.
Ydinvoima ei ole säätövoimaa. Sen tuottoa ei vekslailla kulutuksen mukaan, vaan ydinvoimalat jyräävät tasaisella teholla.
Sinulla taitaa olla tiedoissa melko paljon päivitettävää. - Anonyymi
Tuulivoima on ongelmavoimaa ainakin niille, jotka joutuvat tuulivoimaloiden lähellä asumaan. Mutta Suomessa tuulivoiman ongelmat ovat tabu päättäjien keskuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135