Hiihtäjä Iivo Niskanen sai Vihervasurit

raivon valtaan kun tuli Vieremälle upea susiturkki päällä .
4220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sanoinkuvaamatonta niuhotusta
yritetään kuvata sanoin

Ihmeellistä on että joku jaksaa pyöritellä somessa näitä juttuja turkeista pienessä Suomessa

Espanja on tuhonnut pian kaikki sutensa eikä ketään kiinnosta ainakaan EU:ssa
Etelän eli Andalusian susiperheet ovat kadonneet, jäljellä voi olla vielä yksilöitä
http://www.eldiario.es/andalucia/manadas-lobos-desaparecen-Andalucia_0_495551417.html
Ni una sola manada de lobos. El último censo nacional del lobo ibérico así lo revela: Andalucía se ha quedado sin "presencia segura de ningún grupo familiar".

Montako yksilöä ehkä on jäljellä arvio 4 - 56
http://www.eldiario.es/andalucia/lobo-legalmente-peligro-extincion-Andalucia_0_431157648.html
Entre 4 y 56 individuos oscila la amplia pinza estimada, respectivamente, por ecologistas y administración pública

Viimeinen tulee olemaan pian Kanadassa, eli ravintola Espanjansusi http://www.loboibericorestaurant.com/home.html

Äänestä

Tästä maailmasta ei HUOM, SUDET LOPU, TÄÄLLÄ ITÄ-RAJALLA NIITÄ TULEE KYMMENITTÄIN YLI VENÄJÄLTÄ SUOMEEN. Mitä näihin turkkeihin tulee niin ei niitä luonnon sudesta tehdä VAAN KASVATETAAN IHAN ERILLISISSÄ TARHOISSA YM.

Äänestä

Ennen+ainakin+tehtiin+koirantaljasta+rukkaset+kaikki+hyötykäyttöön+tämä+on+ihan+luonnollista++niinhän+tehdään+elintarvike+teollisuudessa+kaikki+otetan+talteen+kamarat+ja+nahat++jauhetaan+esim+lihapulliksi++myydään+halvalla+kuluttajille++10%+prosenttia++lihaa+raialle+70+centtiä++hintaa.+Itsellä+on+pari+porontaljaa++teen+niistä+liivit+ja+rukkaset+kun+siihen+liikenee+aikaa.+Susista+ei+kannata++tässä+maassa+olla+huolissaan+niitä+kyllä+riittä+niin+raivopäisesti+niitä+suojellaan+.+Olen++liikkunut+lapissa+paljon+siellä+ei+pidetä+susista+eikä+ahmoista+niin+suuri+riesa+ne+ovat+poroelinkeinolle+etten+yhtään+ihmellele+kun+tulevat+hollille+lähtö+tuleevarmasti.

Äänestä

Yltiöpäinen petojen suojelu on johtanut siihen että pihapiireissä vierailee petoeläimiä ne eivät kuulu ihmisasuntojen läheisyyteen. Sudet ja karhut tulevat entistä röyhkeämmäksi kun niillä eiole mitäänn vaaraa ihmisestä,sieppaavat ruuaksi kotileäimiä koska ne ovat helppoja saaliitä .Terve järki on kadonnut vouhottajat ovat saaneet tahtonsa läpi . Ymmärrän toki että petoja ei saa tappaa sukupuuttoon ne ovat omaa luonnonkiertoa ,mutta ihmiasuntojen läheisyyteen tuleva peto pitää ampua koska siitä koituu jossainvaiheeesa arvaamattomat seuraukset jos tilanteen annetaan jatkua, tulevat petokannat eivät pelkää ihmistä silloin on vakavasti puututtu luonnonkiertokulkuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iivonsusiturkki kirjoitti:

raivon valtaan kun tuli Vieremälle upea susiturkki päällä .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu