Ennen ajoin reippaasti aina pientä ylinopeutta ja ajo sujui hyvin. Koskaan en jäänyt hännille roikkumaan. Sellaista pientä 10-15 yli sallitun niinkuin aika moni liikenteessä. Joskus kovempaakin. Sitten sain sakot ylinopeudesta ja nyt on pakko tosiaan madella liikenteen tulppana. Onneksi kesällä voi ajaa normaalimmin. En voi ottaa riskiä että tulisi monta sakkoa, lähtee kortti. Mutta yhtä kidutusta tää on. Laittaisin auton katolle ison kilven jossa pyydän anteeksi hidasta menoa, mutta laki kieltää tälläisen tiedottamisen. Muut autot huhottaa niskaan ja aivoissa takoo et jos painat kaasua niin köpelösti käy. Tosi onnetonta noudattaa tarkasti lakia ja sovittaa siihen joustava ajo. Ei onnistu. Tulppa mikä tulppa. Se kai nopeusvalvonnan tarkoituskin on. Tielle ilmestyy varovaisia tulppia joita ei paina ikä tai kokemattomuus vaan sujuvan ajon rankaisemisen pelko. Jos ohittaessa nopeus nousee yli sallitun niin sakotetaanko siitäkin mietin joskus tiellä. Kunhan nyt saan ajettua sakotta muutama vuoden niin sitten voi taas huoletta ajaa pientä ylinopeutta tai paremminkin muun liikenteen tahdissa, mikä usein unohtuu noilta sääntöjen laatijoita. Sillä kyllä itseänikin ennen pänni nuo 80 köröttävät ’vanhukset’. Nyt tajuan, että edessä voi olla kaltaiseni sakkoja saanut maantiekiitäjä jolle on laitettu kapuloita rattaisiin. Suomessa korostetaan ranakisemisen tärkeyttä ei ajamisen sujuvuutta, se joskus pännii. Varskin kun jossain tyhjällä suoralla tiellä ajaa 80 niin ei tajuu sen funtiota yhtäs. Tai sitä miten sillä autiolla tiellä voi pusikosta pöllöhtää verorahoilla joku nopeudenvalvoja, kun autoja on melkein nolla liikenteessä. Mutta madeltava on.
Pakko madella!?
Tulppanaliikenteessä
11227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miten sääntöjä noudattava voi olla tulppana liikenteessä? Ei voi normaali ihminen ymmärtää.
Mites se nopeusmittarin virhe. Itse tomtomista tottunut katseleen ja muutaman km/h voi huoletta ylittää. Kesäisin ajelen usein lyhyemmät matkat rekkavauhtia tien oikeassa laidassa,en koe olevani tulppana,jos porukka pääsee rekan ohi niin se pääsee kyllä helposti myös oikealla reunalla ajavan h-auton ohi. Ehkä kaikkein ärsyttävimmät ovat ne 70 kulkijat kun ensin jää kuormuri sen taakse ja sitten alkaa jonoa kertymään.
Ei tollasia ole aikuisten oikeesti olemassakaan.
Laki pakottaa matelemaan Suomen autioilla teillä. Ei ole kukaan kertonut mitä muuta järkeä, kuin kerätä valtiolle varoja, siinä on. Varainkeruuta se on. Rahoitamme valvontaa ja sosiaalista kontrollia. Mutta autoilijoiden raivoa niitä kohtaan jotka kiltisti ajavat 80 km / h ei aina jaksa tajuu.
Tässä kun on tullut vähän vanhemmaksi ja ehkä hitusen enemmän järkeäkin päähän, niin ei tuo alle rajoituksen ajo niin kauheasti haittaa. Nykyään ajan 10kmh mittariin silloin kun baana on vapaa, mutta muuten mennään mitä jono vetää. Tai jos pääsee fiksusti ohi, niin mikä ettei. Nää on vaan näitä juttuja mille ei mitään voi ja sen mukaan edetään. Näkeehän tuol kaikkee mielenkiintosta koko ajan..
Kyllä harmittaa kaikki shuuuat**an matelijat liikenteessä. Kaikki nopeusrajoitukset pois maanteiltä.
Oikein piti opetella kiireisen työelämän jälkeen ajamaan rajoitusten mukaan ja voin sanoa, että ihan mukavalta tuntuu ajella 90 vaikka rajoitus olisi sen 100 tai jopa 120.
Lisäksi säästyy polttoainetta ja hermoja. Kiireiset saa mennä reippaasti ohi, sillä ohituspaikkoja on maanteilläkin ihan tarpeeksi.... paitsi hermoheikoille ja minä-minä-minä ihmisille.
Järki käteen, 15yli saattaa tarkoittaa 40 alueella 55 joskus enemmänkin niin 30 alueella 50? En yhtään ihmettele että poliisi tulee vastaan.
60 alueella jos mennään ~70 niin ei ketään haittaa.
120 alueella jos taas 90 niin saattaa pysäyttää ja tarkistaa että onko nyt kaikki hyvin :)
Jonon mukana menään.
Enemmänkin ärsyttää ne joille turvaetäisyys on outo käsite, itse aina yritän ajaa edessä sekä takana ajavan välissä pitäen kuitenkin hyvän turvavälin edessäajavaan, mutta jos takana tulee vauhtihirmu joka ei pääse syystä tai toisesta ohi niin sitten jäädään siihen metrin päähän hännille, prkl.
Mikä laki sen tiedottamisen kieltää. Saa kai jokainen tiedottaa vaikka takaikkunatarralla, että on sakkoja liian monta, ei voi kaahata.
Maantiekiitäjästä mateliaksi voi olla suuri psykolooginen muutos. Jos on ennen kuulunut niihin autoilijoihin jotka joustavalla nopealla ajollaan on pyrkinyt purkamaan takkuisia ruuhkatilanteita jäämättä roikkumaan ruuhkaa muodostaviin jonoihin. Kuulun myös itse juuri niihin töpeksijöihin, jotka hitaalla ajollaan aiheuttavat kaikenlaisia ongelmatilanteita. Tämä todella tiukan sakkokulttuurimme tuotoksena. Ajamisesta on haluttu liikennevalvonnan kautta tehdä pelkoon perustuvaa toimintaa. Ennen panostettiin tilannetajun tärkeyteen ja joustavaan ajoon. Mutta nykyään palkitaan ongelmallisesta ajotavasta ja toivotaankin, että vaikkapa 80 alueella vain varmuuden vuoksi ajetaankin vaikka 60 tai max 70 kmh. Suomalainen ylivarovainen logiikka niin ajamisessa kuin kaikessa muussakin toiminnassa on ahdistavaa. Liikennevalvonta tai ihmiset ei tajua että juuri ylivarovaisuus voi olla paljon varallisempaa kuin joustava ajotapa josta nykyään sakotetaan. Äkkiarvaamaton jarruttelu edessä ajavalta voi olla aika karmeaa ja peräänajoja aiheuttavaa.
Mistähän te oikein puhutte?
Tienposkessa on sellaisia tikkareita joihin on merkitty numeroita. Samat numerot kun tökkää cruiseen (mittarivirhe huomioonotettuna) ja laskettelee menemään niin ei ole liian vaikeaa. Ihan sama onko matkan varrella selfiekeppejä tai jotain muuta valvontaa.
Aavistuksen kyllä huvittavat ne tilanteet kun ensin on moottoritiellä pujottelukeppinä ja hetken päästä samat "joustavat" kuljettajat tulevat perä edellä vastaan, ajaen kiltisti letkassa jota vetää vähän alle rajoituksen kulkeva poliisiauto. Minä sitten cruiseen koskematta ohitan koko letkan.