Euvostoliitto ottaa Artikla 58:n käyttöön

stalinisti

Stalinin aikaan Artikla 58 määritteli kaikki sellaiset kansalaiset kansan- ja valtion vihollisiksi joilla oli nk "vääriä" mielipiteitä jotka mahdollisesti vahingoittivat ja kyseenalaistivat neuvostojärjestelmää.

Artikla 58 sai aivan uuden ulottuvuuden kun siihen lisättiin kansalaisia velvoittava ilmianto-järjestelmä. Aleksander Solzenits arvioi että järjestelmän uhreina menetti henkensä jopa 60 miljoonaa ihmistä.

EU:n itse itseään täydentä ministerineuvosto ottaa askeleita hyväksihavaittuun totatäärisissä järjestelmissä testattuihin käytäntöihin.

Minunlaista vanhaa stalinistia tämä kehitys miellyttää

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi-alusmaa-osavaltio

      Suomessa taas opetushallitus(pakkoruotsitushallitus) ja kieltenopettajien(ruotsinopettajien) liitto yhdessä esittivät, että pakkoruotsin vastaisesta "propagandan" levittämisestä oppilas erotetaan koulusta määräajaksi!!??

      Joten svekokratiamme on hyvin sopiva Euvostoliiton osavaltioksi! Olisiko vihdoin aika palauttaa Suomi itsenäiseksi ja vapaaksi maaksi sekä Ruotsin alusmaan että Euvostoliiton osavaltion asemasta???

      • UnionFan

        Madollinen määräajaksi erottaminen on täysin koulun sisäinen asia.

        Suomen hallitus päättää maan asioista täysin itsenäisesti.

        "Euvostoliitosta" haaveilevat vain EU-vihaajat. Se vastannee heidän ideologiaansa.
        Ruotsilla ei ole mitään sanomista Suomen asioihin.


    • UnionFan

      EU-vihaajat oikein kisaavat typeryydestä avauksissaan.

      "EU:n itse itseään täydentä ministerineuvosto ottaa askeleita hyväksihavaittuun totatäärisissä järjestelmissä testattuihin käytäntöihin."

      Eurooppa-neuvostot koostuvat vapaissa vaaleissa valituista ministereistä.

      Kansalaisten sisäinen valvonta on täysin jäsenvaltioiden asiaa. EU ei siihen puutu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1790
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1682
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1145
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe