Tarjouslehdessä lukee voimassa viikolla 10. Onko se nyt tämä vai seuraava? Miksi helvetissä noita viikkonumeroita ylipäätäänkään käytetään? Harvinaisen epäselvä ilmaisu.
Mikä viikko nyt on?
19
379
Vastaukset
- xclfjh
Se on tämä viikko.
- tööttt
5.3.18 - alkaen l. kuluva viikko.
- MikäViikko
Tiedän kyllä että viikko alkaa sunnuntaista, mutta milloin on viikko "numero 10"? Kello, kännykkä ja tietokone eivät ota kantaa viikkoon millään tavalla.
- Valitsealueesi
Tämä viikko ja täältä Tokmannin tarjoukset viikolle 10.
https://tokmanni.edocker.com/category/Valitse alueesi- MikäViikko
Kiitos. Hieman jo ihmettelin miksi tämä kyseinen mainostaja toimitti tarjouksensa vasta tänään, kun ollaan jo miltei puolessa välissä viikkoa.
Joka tapauksessa viikkonumeroinnista ja kesäajasta pitäisi luopua, koska kummastakaan ei voi tietää milloin ne ovat. Molemmista on siis pelkästään haittaa.
- sdgsdgsdgey
Nyt on keskiviikko.
- ei-mikään-oikein-
Minun mielestäni torstai on keskiviikko. Viikonpäivätkin on nimetty täysin väärin.
- oikein.nimetty
ei-mikään-oikein- kirjoitti:
Minun mielestäni torstai on keskiviikko. Viikonpäivätkin on nimetty täysin väärin.
Viikko päättyy sapattiin, viikon seitsemänteen päivään, joka on lauantai. Keskiviikko on siten aivan oikealla paikalla.
Nimetty aikoinaan oikein, mutta ei pidä enään paikkaansa nykypäivänä.
Vuodesta 1973 lähtien suomessa käytetyn vikkojaon mukaisesti viikko alkaa Maanantaista ja sen viimeinen oäisvä on siis Sunnuntai
Joissain muissa maissa on vielä käytössä tuo vanha Sunnuntaista Lauantaihin oleva viikkokäsite (käyttäähän osa maailman maista yhä myös eri pituus ja paino käsitteitä, kuin "virallinen" SI-järjestelmä pitää sisällänsä).
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viikko
- rgggegergg
Tätä nämä "älypuhelimet" tettää uusiavuttomuutta mitään ei osata eikä tiedetä enään ilman älymööpeliä.
- numeroa.odotelessa
Neropatti on hyvä ja määrittää viikon numeron esimerkiksi sekstantin, aurinkokellon ja kompassin avulla. Saat käyttää toki tyhmäpuhelintakin, jos et soita sillä mihinkään.
Menetelmäksi hyväksytään myös antiikin kreikkalaisten käyttämä tapa. Silloinhan ei ollut ainakaan "älymööpeleitä". - trhrthtrhtrhtht
numeroa.odotelessa kirjoitti:
Neropatti on hyvä ja määrittää viikon numeron esimerkiksi sekstantin, aurinkokellon ja kompassin avulla. Saat käyttää toki tyhmäpuhelintakin, jos et soita sillä mihinkään.
Menetelmäksi hyväksytään myös antiikin kreikkalaisten käyttämä tapa. Silloinhan ei ollut ainakaan "älymööpeleitä".Uusiavuton veti hernerokat nokkaan ai saatana kun naurattaa hahahahah osu ja upposi kerta laakista uusiavuton hahahahah.
- ennen.oli.ennen
numeroa.odotelessa kirjoitti:
Neropatti on hyvä ja määrittää viikon numeron esimerkiksi sekstantin, aurinkokellon ja kompassin avulla. Saat käyttää toki tyhmäpuhelintakin, jos et soita sillä mihinkään.
Menetelmäksi hyväksytään myös antiikin kreikkalaisten käyttämä tapa. Silloinhan ei ollut ainakaan "älymööpeleitä".Sehän olikin ennen ajanlaskun alkua (eaa), mutta jo silloin huomattiin että helmikuu on lyhyempi kuin muut kuukaudet, kun helmikuu oli mennyt niin ollaan viikossa 9, sitten tuleekin jo viikko 10, helppoa.
- tieto.puuttuu.vielä
trhrthtrhtrhtht kirjoitti:
Uusiavuton veti hernerokat nokkaan ai saatana kun naurattaa hahahahah osu ja upposi kerta laakista uusiavuton hahahahah.
Kunhan kohtaukseltasi selviät, niin kerrotkos, vanha-avullinen, kuinka oikein määrittelet viikolle sen järjestysnumeron?
- aivanselkeetä
Nyt on selkeesti uusiavuttomien viikko kellojakin pitäisi kohta siirtää niin eihän uusis avutomilla tule mitään näistä tulevista viikoista ihan hukassa ovat pitäskö joku auttava puhelin heille avata?
- päivämääräonkeksitty
Monet kerrat olen kironnut viikonnumeron käytön. Veikkauskin sortuu siihen.
Parempi on kysymä kuin näkemä?
https://viikkonumero.fi/kalenteri/2018
Late Lapista. SSSS Ry!- koneet.auttavat
On se nykyään helppoa.
- 10-järjestelmään
Miksi viikko on hankalasti 7:n päivän mittainen?
Vuorokausi voisi olla 10-tuntinen ja viikko vastaavasti 10-päiväinen.
Ihmiselläkin on 10 sormea ja varvasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217186Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4955333Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1483286Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152631Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t412324Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431272En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771242Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681218Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111143