nimimerkillä "simppa vaan"

henkilöX

Olen seuraillut helsingin sanomien metoo yms feministisiä keskusteluja joihin on usein osallistunut nimimerkki "simppa vaan". Olen ottanut talteen muutaman hänen lausuman. Kysynkin, edustaako nämä feminististä ajattelua? Onko jotain syytä, miksi näitä lausahduksia ei luettaisi vihapuheeksi?

(myönnetäämn että nämä on irroitettu kontekstista, mutta mielestäni näiden sisällön ymmärtää hyvin näistä yksittäisistä lauseista)

- ”Tämän tutkimuksen valossa onko ihme ettei suomalainen mies saa suomalaisesta naisesta puolisoa? ”
- ”Ehkä pahin asia on että suomalainen mies on hyvin joustamaton.”
- ”Se on pojat ja miehet jotka laikkialla yrittävät ottaa tytöiltä ja naisilta luonnon pois mm vähättelemällä ja ahdistelemalla. ”
- ”Koululaitos ei suosi tyttöjä. Tytöt vain ovat parempia. Mikä tässä on niin vaikeaa tajuta?”
- ”Isät itse ovat pilanneet poikansa. Sovinistisella asennekasvatuksella. Miehillä peiliin katsomisen paikka. ”
- ”Ja miksi koulu pitäisi rakentaa poikien ehdoilla? On suorastaan naurettavaa miten tieteellistä mittaria ollaan heti valmiita rukkaamaan kun pojat eivät pärjää.”
- "On ihan naurettavaa miesuhriutumista murehtia täällä " ujojen poikien " tunteista"
- "Suomalaisten miesten kannattaa pakata kamat ja muuttaa Venäjälle. Siellä saa mieskin puhua ja olla jostain jotain mieltä. Terve menoa! Mutta jos yritätte takaisin yli rajan, me ammumme."

14

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavanomaista

      Täysin normaalia feminismiä.

      • feminatsit

        Tai oikeampi ilmaisu on feminatsismia.


    • dfgndgndhn

      Helsingin sanomat on enää pelkkä ideologiaa tuputtava naistenlehti. Mikä tahansa maakuntalehti pesee objektiivisuudessa ja laadussa hesarin.

      Onko siellä muuten enää yhtään miestoimittajaa palkkalistoilla? Joko tarvitaan kiintiöitä?

      • femisensuuri

        Olen odottanut, milloin HS poistaa Fingerporin sarjakuvistaan. Ei sovi pervoineen oikein lehden linjaan.


    • Anonyymi

      Onko muillakin vaikeuksia nähdä Simppa vaan kommentteja Hesarissa? Niitä on jo ikävä, kun ne ovat absurdiudessaan niin loistavia.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa että simppavaan on poistunut kentältä. Tai vaihtanut nimimerkkiä. Ikävä on. Niistä oli masokistisen kiva ärsyyntyä. Esim kommentti jossa feminististä tasa-arvoa pohditaan edistettäväksi ampumalla kaikki miehet, todella loistavaa! Onneksi hesarilla on feministinen moderaattori, joten kommentit meni läpi.

        Nämä kommentit tosin palauttaa mieleen ajatuksen, että äärifeminismi on itseasiassa henkinen sairaus. Jokin traumaperäinen stressihäiriö. Arkiajattelulla näitä ajatuksia on vaikea mieltää henkisesti tasapainoisen ihmisen tuotoksiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaikuttaa että simppavaan on poistunut kentältä. Tai vaihtanut nimimerkkiä. Ikävä on. Niistä oli masokistisen kiva ärsyyntyä. Esim kommentti jossa feminististä tasa-arvoa pohditaan edistettäväksi ampumalla kaikki miehet, todella loistavaa! Onneksi hesarilla on feministinen moderaattori, joten kommentit meni läpi.

        Nämä kommentit tosin palauttaa mieleen ajatuksen, että äärifeminismi on itseasiassa henkinen sairaus. Jokin traumaperäinen stressihäiriö. Arkiajattelulla näitä ajatuksia on vaikea mieltää henkisesti tasapainoisen ihmisen tuotoksiksi.

        Henkilökohtainen suosikkikeskusteluketju oli joku Hesarin aihe, jossa Simppa vaan tykitti jostain kello 11.00. lähtien aina jonnekin 20.00. saakka muistaakseni jonkun 60-70 viestiä, siinä missä minulta jätettiin julkaisematta kaksi viestiä kolmestä lähettämästäni. Ja ne olivat melko mietoja verrattuna Simppaan. Koko noin 300 viestistä noin 20-25% oli pelkästään Simppaa. Olihan se vähän surrealistista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Henkilökohtainen suosikkikeskusteluketju oli joku Hesarin aihe, jossa Simppa vaan tykitti jostain kello 11.00. lähtien aina jonnekin 20.00. saakka muistaakseni jonkun 60-70 viestiä, siinä missä minulta jätettiin julkaisematta kaksi viestiä kolmestä lähettämästäni. Ja ne olivat melko mietoja verrattuna Simppaan. Koko noin 300 viestistä noin 20-25% oli pelkästään Simppaa. Olihan se vähän surrealistista.

        Samanlaiset muistikuvat ;-)

        Nuo kommentit on osa hesari #metoo uutisointia. Ne on simppavaan:n kirjoittamia, mutta hesarin julkaisemia joten siksi hesari niistä vastaa. Kyse oli mielestäni "mielenkiintoisesta" mediailmiöstä. #metoo:n kohdalla puhuttiin "voimaantumisesta". #metoo voimaantui niin paljon kuin media antoi sen voimaantua, ja hesari ei juuri pistänyt jarruja. Täydellinen metoo kritiikin puute, päinvastoin. Lupa antaa palaa, sanoa mitä vaan koska #metoo. Anarkia valloilleen hesarin sivuilla.

        Feminismille surullista aikaa.


    • Eipä juuri höpömpää voi olla kuin femakkonismi. No, ehkä patologiset jonkun jahtaajat, kuten vaikkapa tinttien jahtaajat

    • Anonyymi

      Hesari on romahtanut laatulehdestä feminismi- ja LGTBQ-uskontojen propaganda-jätesäkiksi. On käsittämätöntä, kuinka omustaja om sallinut lehden brändin pilaamisen ja siirtymisen tieteestä huu-haan puuhasteluun, jopa em. vihapuheisiin.

    • Anonyymi

      Jos miehet seuraisivat feministien aivoituksia ja ryhtyisivät kikatteleviksi sukupuolettomiksi mieslapsiksi niin suomalaisten lisääntyminen loppuisi miesten osalta kokonaan.

      Suomalaisten miesten vertaaminen kehitysmaalaisiin patriarkaalisiin ja misogynisteihin ei sekään ole reilua eikä älyllisesti rehellistä. Ja suomalainen mieskö on se "joustamaton"? Se joka vahtii tyttäriensä neitsyyttä, vaimonsa kotiintuloaikoja, perheensä kunniaa ja pakkonaittaa sekä pakkohunnuttaa lapsensa..?

    • Anonyymi

      Tyypillistä femakkotodistelua. Odotellaan naisten läpimurtoa tieteissä ja taiteissa. Ei näy, ei kuulu

    • Anonyymi

      Noista kommenteista näkyy, että tällä naisella (?) on ollut huonoja kokemuksia miehistä, ja että hänellä ei ole ketään miespuolista, jota hän rakastaisi: ei isää, ei isoisää, ei veljeä, ei poikaa. Koska jos ihmisellä on, hän ei syyllisty tuollaiseen yleistämiseen miehet sitä ja miehet tätä.

      Näitä jonkun pahan miehen traumatisoimia naisia on paljon lesbofeministeissä. He eivät pysty irrottautumaan pahoista kokemuksistaan ja näkemään miehiä ilman vääristävää linssiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe