Markettien kassat kummaksuttaa, pari toiminnassa

kolmekymmentä ei toiminnassa. Ruuan hinnan pitäisi puolittua, että kaikki kassat olisi käytössä. Luulisi olevan neliöille jotain käyttöä. Itse käytän itsepalvelua, kiitos, toimii.
11233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Teillä on aika iso marketti kun on 32 kassaa mutta juuri kävin itse prismssa 5 kassaa taisi olla auki mutta jos menen aamulla heti kun aukee on vain yksi kassa ja joulun alla kun menee on lähes kaikki aina auki ei niitä huvikseen pidetä auki tarpeen mukaan.

1Äänestä
  • Ainakin Kannelmäen/ Kaaren Prismassa on juuri tuo ap:n mainitsema meininki. Pitkä tyhjien kassojen jono ja vain muutama on käytössä.
    Pitkät asiakasjonot muutamalla kassalla, jotka etenee hitaasti etanan vauhtia.

    Miksi maksavia asiakkaita kiusataan näin?

    Äänestä

  • hidasta.junnaamista kirjoitti:

    Ainakin Kannelmäen/ Kaaren Prismassa on juuri tuo ap:n mainitsema meininki. Pitkä tyhjien kassojen jono ja vain muutama on käytössä.
    Pitkät asiakasjonot muutamalla kassalla, jotka etenee hitaasti etanan vauhtia.

    Miksi maksavia asiakkaita kiusataan näin?

    Varmaan sama käytäntö kaikissa Prismoissa. Aamulla ennen 10,00 yksi kassa ja pitkät jonot.

    Äänestä

Käytäntö on karjalauman ohjailua.

Onneksi meillä kansa kärsivällisesti jonottaa niissä kahdessa kassassa mieluummin kuin menee itsepalveluun. Täällä halutaan ylläpitää työpaikkoja ja siksi käytetään mieluummin elävän kassaihmisen palveluja kuin koneen itsepalvelua.

Äänestä
  • Pitää kai ne jotenkin ne pimeätrahat käyttää. Jos yrittää tallentaa pankiin, niin syntyy hirveä haloo, että mistä rahat on saatu.

    Äänestä

Harvassa kaupassa on keskellä yötä niitä pariakaan kassaa käytössä.

Mutta silloin kun ideologit ja muut köyhät käyvät yleensä kaupoissa ovat heidän elättäjänsä töissä. Kassoja tarvitaan sitten enemmän aktiiviväestön lähtiessä työpaikoiltaan kotiin. Ja viikonloppuisin vielä enemmän. Juhannuksen ja joulun alla on taas omat piikkinsä.

Itsepalvelukassat sopivat korkeintaan muutaman tuotteen ostoksiin. Kun on kärryllinen tavaraa, niin homma menee aika hankalaksi. Kamat kun pitäisi vielä pakata yleensä johonkin järjestykseen.

Äänestä
  • itse vältän ruuhka.-ajat peineläkeläisenä, jotten ole lisää hidastamassa silloin, kun aktiivi työväestö on ostoksilla, about 16-17. On itsellekin mukavempaa mennä hiljaiseen kauppaan 19-21 aikaan. Ja saa niitä alennustavaroita.

    Äänestä

  • Eikö onnistu kun itse pitäisi jotain tehdä?

    Äänestä

Kassoille kerkee, mutta kun olisi sellainen palvelu, että pyörätuolissa ollessa olisi avustaja kaupan puolesta.

Äänestä
  • Eikös rullatuoliporukalle voitaisi suoda kotipalvelu hoitamaan nämä ostokset? Mitä olen heikäläisten touhuja seurannut, niin ei se rullajakkaralla kaupassa käyminen mitään herkkua ole.

    Maksan kyllä mielelläni veroja, jos yhteiskunnan tarjoama apu ulotetaan heille. Ei siis mitään ahnetta yksityistä riistofirmaa, joka ottaa ainoastaan rahat ja jättää hommat tekemättä tai puolitiehen, vaan ihan kunnan itse tuottama palvelu. Ennen vanhaan taisi olla jopa palkattuja kotiapulaisia.

    Äänestä

Suunnittelijoilla huono kristallipallo. Eivät nähneet että AY kiristää palkat niin ylös että vaihdettava itsepalvelukassoihin. Vaihtoa kiihdyttää nyt tolkuton 42€ palkankorotus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonotatko.turhaan kirjoitti:

kolmekymmentä ei toiminnassa. Ruuan hinnan pitäisi puolittua, että kaikki kassat olisi käytössä. Luulisi olevan neliöille jotain käyttöä. Itse käytän itsepalvelua, kiitos, toimii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu