Vapaa-ajattelijat varhaiskasvatuslakiesityksestä

Vapaa-ajattelijalllt

Uskonnollinen ja katsomuksellinen sitouttamattomuus lakiin

Ehdotamme selkeyden vuoksi, että nykyisissä varhaiskasvatussuunnitelman perusteissa oleva linjaus sitouttamattomuudesta - "Varhaiskasvatus on uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta." - sisällytetään myös varhaiskasvatuslakiin, sen kolmanteen pykälään. Näin vahvistetaan linjausta ja edistetään sen toteuttamista käytännössä kautta maan.

Lain 43 § mukaan varhaiskasvatus rekisteröidyn yhdistyksen järjestämänä olisi yksityistä, mutta valtionkirkon seurakunnan tai rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan järjestämän ei olisi. Pykälän mukaan palvelun tuottaja ei saisi esimerkiksi olla asetettu konkurssiin. Konkurssilain 3 § mukaan valtionkirkkojen seurakuntia ei voi asettaa konkurssiin, mutta vastaava rajoitus ei koske muita uskonnollisia yhdyskuntia.

Olisi näin ollen luontevaa kirjata 43 § perusteluihin, että rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan järjestämä varhaiskasvatus on yksityistä.

28

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiittäen

      Hyvä vahvennus asiaan. Selvää sanaa lakiin.!

    • Linkinlisäys
    • Sihisijästä

      Antivapari ei jaksa debatoida asiaketjussa.

      • Koska hän ei välttämättä edes ole va-liikkeen tavoitteita vastaan. Tuntuu välillä pikemminkin perinteiseltä "väärin sammutettu" -huutelulta.



    • Tästä voisi laittaa valiokunnalle yhden kappaleen lausunnon:

      Nykyisissä varhaiskasvatussuunnitelman perusteissa on selkeä kirjaus: "Varhaiskasvatus on uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta." Linjanveto kuuluisi kuitenkin lakiin. Ehdotamme, että valiokunta lisää mainitun virkkeen lain 3 § loppuun.

    • Sanonnp

      Sivistysvaliokunta käsittelee alkavalla viikolla

      • Perustuslakivaliokunta aloitti jo perjantaina. Pitäisikö edellä hahmottelemani minilausunto sittenkin lähettää sille?


    • Vapaa-ajattelijalllt

      Sivistysvaliokunnalle

      Lausuntomme varhaiskasvatuslaista

      Opetushallituksen hyväksymässä varhaiskasvatussuunnitelman perusteet -asiakirjassa on selkeä kirjaus: "Varhaiskasvatus on uskonnollisesti, katsomuksellisesti ja puoluepoliittisesti sitouttamatonta."
      Tämä oikea linjanveto kuuluisi kuitenkin lakiin. Näin se vahvistaisi linjauksen asemaa ja noudattamista käytännössä. Ehdotamme, että valiokunta lisää mainitun virkkeen lain 3 § loppuun.

      • Eduskunnassa oli pientä hämminkiä, mutta 15.5. tuo kirjataan virallisesti annetuksi.


    • "Valmistava keskustelu" jatkuu huomenna, mennään siis aikataulussa.

      • Ei päätösvaltainen tänään, eli valiokunta keskusteli epävirallisesti.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei päätösvaltainen tänään, eli valiokunta keskusteli epävirallisesti.

        Tiistaina "Jatketaan asian yksityiskohtaista käsittelyä.", mikä tarkoittaa että mietintö voi jo valmistuakin.


    • Vaikuttamisiin

      Jos ei nyt niin seuraava eduskunta!?

    • Tästä on ilmeisesti mietintö valmistunut, mutta ei näy vielä Eduskunnan sivulla.

      • No nyt näkyy. Entiselleen jää pykälä, ei siis mennyt läpi sen paremmin meidän kuin evlut kirkon lausuma. Eli tavoitteena on mm. "antaa kaikille lapsille yhdenvertaiset mahdollisuudet varhaiskasvatukseen, edistää yhdenvertaisuutta, sukupuolten tasa-arvoa sekä antaa valmiuksia ymmärtää ja kunnioittaa yleistä kulttuuriperinnettä sekä kunkin kielellistä, kulttuurista, uskonnollista ja katsomuksellista taustaa".

        Minusta tuossa muuten on ristiriita. Miten samaan aikaan kunnioitetaan uskonnollista taustaa ja edistetään sukupuolten tasa-arvoa, kun pääosin uskonnot ovat tasa-arvoa vastaan?


    • Luk.komm

      OPH:n uuden ohjeen mukaan koulut ja päiväkodit voivat päättää olla järjestämättä uskonnollista ohjelmaa toimintansa osana. Se on uskontomagneettisen antivaparin mielestä allergista.

    • Eija Nivala (KESK) tätä kommentoi: "Mielestäni myös lapsen kulttuurisen, uskonnollisen ja katsomuksellisen identiteetin rakentuminen edellyttää varhaiskasvatuksessa aktiivisempaa tukea. Toisen taustan ymmärtämisen ja kunnioittamisen tavoite ei riitä silloin, kun lapsi pohtii eksistentiaalisia, ihmisen peruskysymyksiä omakohtaisesti. Jo nelivuotias kysyy vaikeita kohdatessaan vaikkapa elämän haurauden ja kuoleman todellisuuden omassa lähipiirissään."

      Ei kuitenkaan muutosesityksiä. Suunta käy vääjäämättä kohti maallista valtiota, myös pienimpien kohdalla.

    • Tämä paukutettu läpi, ei siis muutoksia kumpaankaan suuntaan. Hyvä näinkin, nyt vain jatketaan OPH:n ohjeen jalkauttamista.

    • Lukija.huom
    • Muodollinen viimeinen nuijankopautus tuli tänään, ts. presidentti vahvisti lain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      919
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      787
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      746
    Aihe