Katselin tässä hiljattain pastor gas -videota juutuubista ja naureskelin Tiltonin henkevälle lahjakkuudelle. Heti seuraavana päivänä autoni etupyörästä meni laakeri rikki. Kun se oli korjattu, rupesi tyhjäkäynnissä ilmenemään jotain kökköä. Silloin muistin, kuinka naureskelin Herralle: "Thank you Jesus PRAAAAT!"
Loukkaantuiko Herra minulle niin pienestä ja ryhtyi kostamaan? Mutta miksi hän kostaa viattomalle autolle? Tai no niin, eihän se enää ole viaton. Mahtaako Herra tehdä seuraavaksi autostani puhuvan, kun kuritan sitä kiukuspäissäni kuin Bileam aasiaan?
Tällaisia minä nyt kauheasti harmissani pohdiskelen. Kuinkahan Herran saisi jättämään autoni rauhaan?
Loukkaantuiko Herra minulle niin pienestä ja ryhtyi kostamaan? Mutta miksi hän kostaa viattomalle autolle? Tai no niin, eihän se enää ole viaton. Mahtaako Herra tehdä seuraavaksi autostani puhuvan, kun kuritan sitä kiukuspäissäni kuin Bileam aasiaan?
Tällaisia minä nyt kauheasti harmissani pohdiskelen. Kuinkahan Herran saisi jättämään autoni rauhaan?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Herra vihastuu hyvin pienestä, vaikka onkin niin kiva ja rakastava. Jos sanot hänelle: "En usko sinuun!" Siitä hyvästä hän tappaa sinut. Toki siis hyvällä.
Laittaa ikuiseen kidutukseen vaikka uskoisitkin Jumalaan, jos oppisi ei ole ihan täysin oikea. Näin lahkofariseusten mukaan.
Raamatussa ei puhuta mitään kiduttamisesta, ei kenenkään Raamatun kirjoittajan toimesta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raamatun lukeminen jo sinänsä on kidutusta niissä puitteissa tekstin kohdalla kertomusten raameissa kirjoittajien toimesta.
Uskonnot luovat melkoisen ongelmaketän. Mikäli palvot kuuliaisen orjallisesti yhtä ja ainoaa jumalaa niin ne muut tuhannet jumalat saattavat tulla hyvin vihaiseksi.
Ole siis varovainen ja piilota uskontosi ja pysyttele puoleettomana jumal-suhteessa, siis valitse uskonnoton linja.
Sano suoraan, että et viitsi alkaa kristityksi!
Sinun omatuntosi kertoo sinulle, että Jumala on olemassa, sinä vaan et tottele omaatuntoasi ja ilmoitat mielessäsi omalletunnollesi vastauksen tieteen faktoista....tämä on sitä omantunnon mitätöintiä parhaillaan!
Omatuntosi on sinun paras tuntija, et sinä itse mielessäsi!
Sinä kykenet mihin vaan, kun kuuntelet omaa tuntoasi.
Nyt sinun mielesi vie sinua tuuliajolle, poikkoilet tiedosta toiseen, kun se paras tieto on sinun omalla tunnollasi!
Sama koskee kaikkia ateisteja!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei minulle ole tehty omantunnon ohitusleikkausta. Olen uskonnoton sillä jos uskoisin siihen "palettiin" mitä Raamattu ja muiden uskontojen opukset kertovat niin pettäisin sillä sitä omaa tuntoani.
Kysyt väärältä palstalla kysymystä.
Katsos, kun ateisti ei usko mihinkään persoonallisiin jumaliin. Kysymys kannattaa esittää niille, jotka lähtökohtaisesti väittävät sen olemassaolevan.
Niin mutku täällä on kovin paljon uskovaisia tietäjiä. Siks haluan kysyä täällä.
Eihän ne mitään vastaa. Puhuvat vaan ohi omia juttujaan ohi kysymysten, eivätkä kuuntele.
– Kuulin pamahduksia yksi toisensa jälkeen.
Herra kostaa jopa kuudenteen autoon. Hän on niin kiva.
Eikös hän saata myös kostaa kaikille autoille riippumatta siitä onko niillä mitään tekemistä asianomaisen kanssa?
Jos siis autosi hajoaa, niin joku jossain on suututtanut tämän muuten täysin piilossa olevan tyypin.
Välillä hän saattaa tuhota koko autokannan niiden muuttamiseksi, jolloin se rakennetaan uudestaan ja homma jatkuu samanlaisena.
Buick Rivieran mallit 1985-1989 olivat (Crt)näyttöä Herran, eli Insinöörin kaikkivoipasta tavasta tehdä mahdotonta tenkiikkaa autoihin.
Pari vuotta myöhemmin Herrakin kirosi pitikö tämäkin luoda?
ylläpito ...
"Jos siis autosi hajoaa, niin joku jossain on suututtanut tämän muuten täysin piilossa olevan tyypin."
On se kyllä outo jurottaja. Ja autoihin sitten suuntaa kiukkunsa. Taitaa Jumalalla itsellään olla jakohihna löysällä.
Se on muuten jännä juttu, ettei Raamatussa kerrota tuosta Buickistakaan yhtään mitään, vaikka Herra kaikkitietävänä toki tiesi jo apostolinkyytien aikaan tulevaisuuden tekniikasta.
Raamattu ennustaa TV ja tietokoneen tulon, siis yli 2000 vuotta sitten...….ja ateistit väittää, että se on satukirja????????
Missä kohtaa kyseistä teosta tuo on mainittu, satusetä?
Ennustiko Raamattu juurihoidotkin?
Jeesuksen aikaan ei ollut tarvetta millekään hoidoille, koska hän ihmeparanteli kaikki tuosta noin vain.
Kuolema korjaa myös autot, autojen taivaassa nähdään.
Hienoa, että taivaallinen korjaaja osaa myös entisöinnit :)
> Loukkaantuiko Herra minulle niin pienestä ja ryhtyi kostamaan?
Jos Jumala olisi pikkumainen, ateisteja ei olisi olemassa.
Aikalailla pikkumainen narsisti tuo näyttää VT:n kertomuksen mukaan olemassa. Eli ateistien olemassaolo todistaakin sen että tätä jumalantolentoa ei ole oikeasti olemassa :D
Jumala ei tunne sinua, kuten ei yleensä uskottomia!
jumala ei kosta pahalla.
Vedenpaisumus.........Jumala halusi päästä pahasta eroon, suojeli sillä sitä, että ei kaikista tulisi pahoja, näin vaan pääsi käymään vapaan tahdon vuoksi, jonka Jumala oli antanut ihmiskunnalle, joka on edelleen voimassa ja maailma on sen mukainen, kamalaa elää tällaisessa maailmassa.
Nooan oli ainut perheineen jotka eivät sortuneet kansojen mukaan vietäviksi......kristittyjen on helppo samaistua Nooan tuntemuksiin, miten hän koki sen ajan missä eli.
Jumala on siis surkea luomaan, koska ei pystynyt muuta kuin sontaa loihtimaan. Olisi jättänyt luomatta kokonaan, jos oma luomistyö ei miellytä. Tai olisi tappanut mieluummin itsensä, minkä muuten on tehnytkin, koska eipä kyseistä jullia kukaan ole ikinä nähnyt.
Aivan.......minullakin on paisumus ja se haluaa-------purkaantua Lestatytön-----suuhun...........
No, helpostihan sitä massatuhoa uskolla näköjään puolustetaan taas. Lopputuloskin oli hyvä kun kourallinen ihmisiä jäi jäljelle eikä enää pahaa ole sen jälkeen ollut. Suunnitelma meni siis nappiin.