Rakkaus Jumalaan ilmene siinä, että me pidämme hänen käskynsä ja säädöksensä, vaikka mikä olisi.
Jos me sanomme rakastavamme lähimmäistä, mutta halveksimme Jumalan lakeja, niin me rakastamme silloin, kuten jumalaton rakastaa Jumalaa tuntematta.
Ensimmäinen on tämä, että rakastamme Jumalaa, ja pidämme hänen arvonsa korkeimmalla sisimmässämme, sillä niistä arvoista kumpuaa myös se terve lähimmäisen rakkaus, joka on hyvää Jumalan silmissä ja rakentaa seurakuntaa ja ihmistä itseään myös ikuiseen elämään.
Mutta jospa emme sitoudu Jumalan muihinkaan käskyihin, niin miksi sitoutuisimme siihen käskyyn joka neuvoo rakastamaan? Oma hyvyyytemme vai?
Kyllä meidän on sitouduttava Jumalan kaikkiin käskyihin ja säädöksiin, jotka tiedämme varmaksti Raamatun sanan kautta jotta uskomme olisi todellista ja lujaa.
Ensimmäinen käsky
7
127
Vastaukset
Tarkoitatko että myös kivityskäskyjä täytyy totella?
- näinsiisnyt
Kaikki käskyt ovat voimassa - mutta sen tuomion hoitaa uudessa liitossa Jumala sitten aikanaan. Meillä ei ole enää lupaa tuomita.
näinsiisnyt kirjoitti:
Kaikki käskyt ovat voimassa - mutta sen tuomion hoitaa uudessa liitossa Jumala sitten aikanaan. Meillä ei ole enää lupaa tuomita.
Missä kohtaa Raamattua tuo on selkeästi sanottu? Äläkä laita nyt jotain epäselvää itsesi tulkitsemaa raamatunkohtaa.
Aivan oikein.
Toki mutta juurikin kymmentä käskyä lienee aika mahdottomuus noudattaa. Eli ehkä juuri se mitä jokainen voi yrittää pitää on se Jeesuksenkin opetuksista suurin.
Ehkä se riittää, että parhaamme olemme yrittäneet- MikkoAinasoja
Miksi kymmentäkäskyä ei voisi noudattaa?
Kyllähän se onnistuu ja tuleekin onnistua, mutta sen lisäksi tarvitaan rakkauskäskyn noudattaminen.
Apostolikin kirjoittaa, että jos pitää sen yhden käskyn rakastaa lähimmäistään, niin samalla tulee noudattaneeksi kymmentäkäskyä. - neuvoakehiin
"Ehkä se riittää, että parhaamme olemme yrittäneet"
Parempi kuitenkin on, että antaa Jeesuksen harteille meidän vajavaisuutemme, niin Jumala sitten antaa meille voimaa pitää Hänen käskynsä Pyhän Hengen kautta joka ikinen päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62479Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant732314- 2021314
- 1131134
- 711098
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig233997Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211929Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �11854- 47799
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta54796