Turha kuvitella, että turvapaikanhakijoiden vyöry loppui vuoden 2015 invaasioon. Joka vuosi tulee tuhansia lisää, joskaan valtamedia ei siitä enää uutisoi.
Mamu business on niin kannattavaa, vai mitä Orpo?
Media hiljaa uusista turvapaikanhakijoista
67
812
Vastaukset
- maton_alle_lakaistaan
Media ei myöskään uutisoi noiden tekemistä rikoksista.
- ohje.annettu
Eivät saa uutisoida, virallinen ohjeistus tuli jo pari vuotta sitten.
- ValeYle
Mitäs luet valemedioita, lue vaihtoehtomedioita kuten MV-mediaa.
.
YLE, HS ym. ovat valtakoneiston rajoittamia propaganda medioita, ei niihin pidä langeta.
.
TOTUUS TULEE VAIHTOEHTOMEDIOISTA. !
- sdfghjkiuytr
Aamun uutisissa muikkeli ensin sanoi että välimereltä on pelastettu pakolaisia ja sitten tokaisi että 600 tuhatta laitonta siirtolaista tullut viime vuonna eurooppaan.Nyt yle tommonen rasistiakka heti pois uutisia lukemasta.
- niin_yksinkertaista
Kun kansa ei tiedä, ei kukaan valita.
Miksi kansa ei tietäisi? Meinaatko, että on niin tyhmä kansa, ettei osaa tarkistaa, jos ei joku nenän alle tietoa tuo? Tuskinpa.
- kjbkjh
TheUrbanLegends kirjoitti:
Miksi kansa ei tietäisi? Meinaatko, että on niin tyhmä kansa, ettei osaa tarkistaa, jos ei joku nenän alle tietoa tuo? Tuskinpa.
Ihmiset ovat yleisesti ottaen liian passiivisia ottamaan asioista kunnolla selvää vähääkään yksityiskohtaisemmin - samoin seuraavat politiikkaa täysin vasemmalla silmällä ohimennen ja ovat jopa pääosin onnellisen tietämättömiä vasemmistomädätyksen vaikutuksista valtamediaan.
Onneksi sentään sen verran ovat tolkuissaan, että ovat jokseenkin intuitiivisesti puolivaistomaisesti edes tajunneet mihin suohon suomi on uppoamassa...
- klklykly56k65y
On se, rakennusfirmat tekee hyvää tulosta kun pitää rakentaa hirmuisesti uusia kerrostaloja.
Isis keskus sun muut saa lisää asiakkaita.
Verovaroista maksamme nämä kekkerit mutta pulaa rahasta on vain jos se koskee kantaväestön palkkoja, lomarahoja, työpaikkoja. - sekös_harmittaa
On todella totta, että valtion kirstu on tyhjä, kun kyse kantasuomalaisista. Näille turvapaikka kuluerille annetaan kaikki, ihan kaikki ilmaiseksi.
- lopeta-lässyttäminen
Suomeen tuli viime vuonna luokkaa 5000 pakolaista.
Mikä ihmeen "vyöry"?
Miten niin Orpolle "business", voitko kertoa?- RajatKiinniSurffareilta
Front laski että yksi elintasosurffari maksaa vuodessa veronmaksajille ainakin n. 30.000 euroa, alaikäiset edunvalvojien ym. lisätoimien takia enemmän eli n. 40.000 - 50.000 euroa vuodessa. Tähän jälkimmäiseen kategoriaan kuuluvat myös ns. partalapset. Perheenyhdistämisen tulevat tulevaisuudessa nostamaan lukua melkoisesti.
Vokkibisnes, oikeusapu- ja edunvalvontajuristit, tulkkipalvelut, kielikoulutuspalvelut, kurssit- ja koulutuspalvelut, hammaslääkäripalvelut, terveyspalvelut, mielenterveyspalvelut, asunnot jne. jne. Tässä tienaavat monet kokoomuksen Orpon eturyhmät veronmaksajien rahoilla kun miljardien pakolaisbisnes pyörii. - matujen_puolue
RajatKiinniSurffareilta kirjoitti:
Front laski että yksi elintasosurffari maksaa vuodessa veronmaksajille ainakin n. 30.000 euroa, alaikäiset edunvalvojien ym. lisätoimien takia enemmän eli n. 40.000 - 50.000 euroa vuodessa. Tähän jälkimmäiseen kategoriaan kuuluvat myös ns. partalapset. Perheenyhdistämisen tulevat tulevaisuudessa nostamaan lukua melkoisesti.
Vokkibisnes, oikeusapu- ja edunvalvontajuristit, tulkkipalvelut, kielikoulutuspalvelut, kurssit- ja koulutuspalvelut, hammaslääkäripalvelut, terveyspalvelut, mielenterveyspalvelut, asunnot jne. jne. Tässä tienaavat monet kokoomuksen Orpon eturyhmät veronmaksajien rahoilla kun miljardien pakolaisbisnes pyörii.Miksi tavallinen keskituloinen tallaaja äänestää kokoomusta? Se on asia, jota en pysty ymmärtämään.
- sulle_mulle_mulle
RajatKiinniSurffareilta kirjoitti:
Front laski että yksi elintasosurffari maksaa vuodessa veronmaksajille ainakin n. 30.000 euroa, alaikäiset edunvalvojien ym. lisätoimien takia enemmän eli n. 40.000 - 50.000 euroa vuodessa. Tähän jälkimmäiseen kategoriaan kuuluvat myös ns. partalapset. Perheenyhdistämisen tulevat tulevaisuudessa nostamaan lukua melkoisesti.
Vokkibisnes, oikeusapu- ja edunvalvontajuristit, tulkkipalvelut, kielikoulutuspalvelut, kurssit- ja koulutuspalvelut, hammaslääkäripalvelut, terveyspalvelut, mielenterveyspalvelut, asunnot jne. jne. Tässä tienaavat monet kokoomuksen Orpon eturyhmät veronmaksajien rahoilla kun miljardien pakolaisbisnes pyörii.Siksihän sotea ajetaan kuin käärmettä pyssyyn, kun tiedetään että
satojatuhansia matuja tulee lähivuosina tänne veronmaksajien pussille.
Päättäjät tajusivat miten hekin voivat päästä osallisiksi näistä rahoista.
Matut menevät aina yksityiselle valtion piikkiin, joten raha siirtyy
suoraan lääkärifirman osakkaiden taskuun. - RahallaOstettuValta
matujen_puolue kirjoitti:
Miksi tavallinen keskituloinen tallaaja äänestää kokoomusta? Se on asia, jota en pysty ymmärtämään.
Elinkeinoelämällä ja omistajilla on niin suuret edut kyseessä että kokoomus on hallituksessa, joten eiköhän kokoomuksen gallup- ja vaalikannatus ole ihan Taloustutkimus Oy ja Tieto Oy tasolla standardoitu. Näiden taustalla on kuitenkin kokoomusjäsenkirjaisia ja koko globaali rahamafia avittamassa vaalivoittoja.
Fakta on että vasurien, persujen ja vihreiden kannattaja voittaa korkeintaan muutamia satasia tai tonneja vuodessa jos he voittavat ja saavat hallituspaikan, kokoomuksen eturyhmille taas tulee kymmenien tuhansien eurojen, jopa miljoonien eurojen tai suurempia hyötyjä jos kokoomus on hallituksessa. Esimerkkinä vaikka 5%:n Apteekkarivähennys jota keskiverto apteekkari, juristi, lääkäri ym. saa yli 10.000 euroa vuodessa lisänettotulona 2017 alaken tai omistuksia piilottava halintarekisterilaki jonka hyödyt omistajaluokalle ovat mittavat. Eköhän näiden jättietujen takia olla valmiita myös avittamaan kokoomuksen vaalivoittoa ja siihen käytetään rahaa ja resursseja säästämättä.
Kokoomushan lupasi vielä Wikileaks-paljastuksen mukaan USA:n suurlähetystölle vievänsä Suomen Natoon ilman kansanäänestystä jos olisi suurin puolue. Pyysikö kokoomus kenties tällä salaisella vuotaneella sähköpostivaihdolla Stubbin taholta vaaliapua? Mene ja tiedä, mutta seuraavissa eduskuntavaaleissa 2011 kokoomus oli kaikkien yllätykseksi Suomen suurin puolue ja päähallituspuolue. Sattumaako? - Orpo_on_yhdessä
susiruman akkansa kanssa vahingollisin henkilö mitä Suomen politiikassa on ollut itsenäisyyden aikana. http://www.oikeamedia.com/o1-30751
Kyllä_niitä_tuli kirjoitti:
migrin tilastojen mukaan moninkertainen määrä http://tilastot.migri.fi/#decisions
No ei. 5059. Huomaat itsekin, kun katsot hakemukset etkä päätöksiä.
- firman_piikkiin
Sieltä sen näkee migrin sivuilta. Vuoden 2015 jälkeen tulleille myönnettyjä
oleskelulupia vain 170000. Ei mikään ihme että tarvitaan kikyä, sotea,
aktiivia ja muuta paskaa, tosin koskee vain suomalaisia.- Aika_hiljaiseksi
meni Kokoomuksen äänitorvi joka aina on puolustelemassa Orpoa.
- fgyhghjhhj
Naurattaa jo etukäteen monet palkankorotukset valtiolle ja julkiselle puolelle niihin ei ole edes varaa se tietää vaan kiristyksiä ja YT-lappuja.
- järki_kadonnut
Eurooppalaiset taisteli vuosisatoja islamisaatiota vastaan. Nyt Islamin annetaan vyöryä "welcome refugees" kylttien kera.
Kävellen rajojen yli, kenenkään kyseenalaistamatta mitään, hehän pakenevat sotaa. Nuo taisteluikäiset miehet.- Kansainsekoomus
Soroksen uusliberalistiglobalistien suunnitelma tuhota järjestäytyneet Euroopan hyvinvointidemokratiat haittaamasta riistokapitalistien bisneksiä kansain- ja kieltensekoomuksella ihan Babylonian Baabelin sekoituksen tapaan. Kokoomus ja kepu sekä rkp edustavat näitä soroslaisia hajoituksen voimia Suomessa.
- rikas_vajakki
Kansainsekoomus kirjoitti:
Soroksen uusliberalistiglobalistien suunnitelma tuhota järjestäytyneet Euroopan hyvinvointidemokratiat haittaamasta riistokapitalistien bisneksiä kansain- ja kieltensekoomuksella ihan Babylonian Baabelin sekoituksen tapaan. Kokoomus ja kepu sekä rkp edustavat näitä soroslaisia hajoituksen voimia Suomessa.
Soros näyttää ihan vajakilta.
- otappa-selvää-asioista
Mitä Orpo tähän liittyy?
Suomi on YK ja EU jäsenvaltio sekä sitoutunut kansainvälisiin pakolaissopimuksiin.
Suomi on allekirjoittanut Geneven pakolaissopimuksen ennen kuin Orpo oli syntynyt.
Miksi täällä jauhetaan samaa roskaa joka päivä kun FAKTAT eivät muutu.
Ottakaa nyt selvää edes ihan perusasioista- Bisneskiima
Turvallisista Dublin-maista ei tarvitse ottaa vastaan pakolaisia, vaan rajavalvoja voi pyytää asylum-vonkaajia ottamaan yhteyttä turvallisen oleskelumaansa viranomaisiin ja hakemaan turvapaikkaa sieltä. Näin Suomi olisi voinut toimia ainakin Ruotsista tulevien turvapaikanhakijoiden kanssa. Sen sijaan kokoomuksen sisäministeri Orpo tuotti pakolaisia busseilla rajan yli vokkeihin ja tätä massasiirtoa 2015 avittivat jopa varusmiehet. Porvarihallitus siis halusi tuottaa pakolaisia massoittain Suomeen. Kokoomuksen ja kepun veronmaksajien rahoilla pyörivä pakolaisbisnes sekä mamuhalpatyömarkkinoiden rantauttaminen maahamme, joilla ulosliputettaisiin suomalainen tes-palkattu työ toimivat Orpon ja Sipilän kiihokkeina massamamutukseen.
- SelityksenPaikka
Kuusi maata haluaa jatkaa rajavalvontaansa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15212281/kuusi-maata-haluaa-jatkaa-rajavalvontaansa
"Tanska, Ruotsi, Norja, Saksa, Itävalta ja Ranska haluavat jatkaa rajavalvontaansa
Kuusi Schengen-alueen maata valmistautuu jatkamaan rajavalvontaansa todennäköisesti kuudella kuukaudella."
Suurin osa näistä maista on pyytänyt määräaikaisia rajavalvontatarkastuslupia 2015 syksyn massainvaasiosta asti EU:lta. Mutta kas kummaa Orpon ja Sipilän KesKokoomusporvarihallitus ei ole halunnut vuotavien rajojemme valvontaa rajavalvontatarkastusluvilla parantaa. Miksiköhän? Ettei syynä olisi pakolaisbisnes ja halpatyömarkkinat. - Rajavartijanne
Bisneskiima kirjoitti:
Turvallisista Dublin-maista ei tarvitse ottaa vastaan pakolaisia, vaan rajavalvoja voi pyytää asylum-vonkaajia ottamaan yhteyttä turvallisen oleskelumaansa viranomaisiin ja hakemaan turvapaikkaa sieltä. Näin Suomi olisi voinut toimia ainakin Ruotsista tulevien turvapaikanhakijoiden kanssa. Sen sijaan kokoomuksen sisäministeri Orpo tuotti pakolaisia busseilla rajan yli vokkeihin ja tätä massasiirtoa 2015 avittivat jopa varusmiehet. Porvarihallitus siis halusi tuottaa pakolaisia massoittain Suomeen. Kokoomuksen ja kepun veronmaksajien rahoilla pyörivä pakolaisbisnes sekä mamuhalpatyömarkkinoiden rantauttaminen maahamme, joilla ulosliputettaisiin suomalainen tes-palkattu työ toimivat Orpon ja Sipilän kiihokkeina massamamutukseen.
Ihanko itse rusinankokoisissa aivoissaan rajakki keksi mitä "rajavalvoja" voi määrätä ja vaatia turvapaikanhakijoita tekemään.. 😂
Lue pölvästi Dublin-sopimus ja ala vinkua vasta sitten kun tiedät asioista enemmän. - HerätysPahvi
Rajavartijanne kirjoitti:
Ihanko itse rusinankokoisissa aivoissaan rajakki keksi mitä "rajavalvoja" voi määrätä ja vaatia turvapaikanhakijoita tekemään.. 😂
Lue pölvästi Dublin-sopimus ja ala vinkua vasta sitten kun tiedät asioista enemmän.Ihan kepukin alkaa jeräämään tähän yksinkertaiseen mahdollisuuteen josta esim. Halla-aho on koittanut kertoa jo aikaa sitten. Mutta kun se pakolaisbisneskiima on niin kova ettei järkikään toimi.
Kepu: matut käännytettävä pikana länsirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15175316/kepu-matut-kaannytettava-pikana-lansirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15018191/keskusta-vaati-nyt-ruotsin-rajaa-kiinni!
"Linjauksen valmistelua vetänyt kansanedustaja Seppo Kääriäinen, eikö tällä linjauksella siis tarkoiteta sitä, että esimerkiksi Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat voitaisiin lähtökohtaisesti käännyttää heti takaisin Ruotsiin? – No, turvallinen maahan se Ruotsi on."
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/231487-keskusta-turvapaikanhakijat-kaannytettava-pikana-lansirajalta-ruotsihan-turvallinen - rusinasoppaa.suvakille
HerätysPahvi kirjoitti:
Ihan kepukin alkaa jeräämään tähän yksinkertaiseen mahdollisuuteen josta esim. Halla-aho on koittanut kertoa jo aikaa sitten. Mutta kun se pakolaisbisneskiima on niin kova ettei järkikään toimi.
Kepu: matut käännytettävä pikana länsirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15175316/kepu-matut-kaannytettava-pikana-lansirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15018191/keskusta-vaati-nyt-ruotsin-rajaa-kiinni!
"Linjauksen valmistelua vetänyt kansanedustaja Seppo Kääriäinen, eikö tällä linjauksella siis tarkoiteta sitä, että esimerkiksi Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat voitaisiin lähtökohtaisesti käännyttää heti takaisin Ruotsiin? – No, turvallinen maahan se Ruotsi on."
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/231487-keskusta-turvapaikanhakijat-kaannytettava-pikana-lansirajalta-ruotsihan-turvallinenKeskusta: Turvapaikanhakijat käännytettävä pikana länsirajalta – ”Ruotsihan on turvallinen maa”
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/231487-keskusta-turvapaikanhakijat-kaannytettava-pikana-lansirajalta-ruotsihan-turvallinen
"Keskusta esittää perjantaina julkaisemassaan turvapaikkalinjauksessa merkittävää muutosta Suomen käytäntöihin turvapaikanhakijoiden suhteen. Puolueen mukaan lähtökohtana tulisi olla turvallisista maista kuten Ruotsista saapuvien turvapaikanhakijoiden pikakäännytys jo rajalta.
Keskustan eduskuntaryhmän valmistelemassa linjauksessa muistutetaan, että EU:ssa on säädetty Dublin-asetuksella, että ensimmäisen maan, johon henkilö ilmoittautuu turvapaikanhakijaksi, pitää ottaa hänen hakemuksensa käsittelyyn. Puolue kuuluttaa nyt tämän periaatteen tiukkaa noudattamista myös käytännössä.
– Jos turvapaikanhakija tulee Suomeen turvallisesta maasta, hänet olisi pääsääntöisesti käännytettävä rajalta viipymättä, linjauksessa todetaan.
Suomeen saapuu turvapaikanhakijoita pääsääntöisesti naapurimaista, jotka yleisesti katsotaan turvallisiksi – tällaisia lienevät varmuudella ainakin Ruotsi, Norja ja Viro, mutta pääosin myös Venäjä.
Linjauksen valmistelua vetänyt kansanedustaja Seppo Kääriäinen, eikö tällä linjauksella siis tarkoiteta sitä, että esimerkiksi Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat voitaisiin lähtökohtaisesti käännyttää heti takaisin Ruotsiin?
– No, turvallinen maahan se Ruotsi on."
.
Kepu ehtii apinoida Tanskan sosiaalidemokraattien tolkun ihmisten maahanmuuttolinjaukset 2019 eduskuntavaaleihin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15174200/tanskan-demarit-haluavat-evata-turvapaikat-kokonaa
Järki palailee pätkittäin. - Halla-aholtaNeuvoa
Rajavartijanne kirjoitti:
Ihanko itse rusinankokoisissa aivoissaan rajakki keksi mitä "rajavalvoja" voi määrätä ja vaatia turvapaikanhakijoita tekemään.. 😂
Lue pölvästi Dublin-sopimus ja ala vinkua vasta sitten kun tiedät asioista enemmän.Halla-aho: Tyhmyydestä sakotetaan taas
https://mvlehti.net/2018/01/22/halla-aho-tyhmyydesta-sakotetaan-taas/
"Europarlamentaarikko, PS:n puheenjohtaja Jussi Halla-aho ruotii käsityksiä Dublin-menettelystä ja pohtii nykytilannetta.
Vastuunmäärittämisasetuksen mukaan turvapaikanhakijasta vastaa se jäsenmaa, johon hän on ensimmäisen turvapaikkahakemuksensa jättänyt.
Dublin-menettelyn nojalla Suomi ei siis esimerkiksi voi palauttaa Tornioon saapuvia iphone-miehiä Ruotsiin, koska nämä eivät ole jättäneet Ruotsiin turvapaikkahakemusta. Iphone-miesten maahantulo olisi pitänyt estää sillä perusteella, että heillä on ollut tosiasiallinen mahdollisuus hakea kansainvälistä suojelua siitä jäsenmaasta, josta he Suomeen pyrkivät.
Koska tulijoiden kirjaaminen ja turvapaikkahakemuksen vastaanottaminen synnyttää jäsenmaalle vastuun turvapaikanhakijasta, monet jäsenmaat eivät kirjaa heitä vaan pyrkivät lykkäämään muiden riesaksi. Jos Schengen-maat noudattaisivat Schengenin rajasääntöä, Suomeen ei edes pitäisi päästä turvapaikanhakijoita muualta kuin Venäjältä.
Kreikan ja Suomen välissä sijaitsevat EU-maat eivät ole pysäyttäneet iphone-miehiä, vaikka Schengen-sääntöjen puitteissa niillä olisi ollut siihen velvollisuus.
Tämä on ymmärrettävää, koska Dublin-asetuksen nojalla niille olisi syntynyt vastuu kyseisistä henkilöistä. Koska Suomi mallioppilaana päästi iphone-miehet maahan ja otti heiltä vastaan turvapaikkahakemuksen, Suomi on heistä vastuussa, vaikka he ovat kulkeneet Suomeen monen muun EU-maan kautta."
.
Halla-aho kertoo sen yksinkertaisen asian, että Suomen rajavartijoille olisi voitu antaa ohjeistus että he käännyttävät turvallisesta Dublinmaa Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat rajalla ja pyytävät näitä hakemaan turvapaikkaa turvallisen oleskelumaansa Ruotsin viranomaisilta. Tietenkin tämä olisi vaatinut myös sitä että sisäministeri Orpo olisi 2015 tajunnut Tanskan, Ruotsin, Norjan, Saksan, Itävallan ja Ranskan tapaan pyytää EU:lta heti väliaikaisen rajatarkastusluvan. Mutta kun Orpon kokoomuksen ja Sipilän kepun pakolaisbisneskiima ja matuhalpatyömarkkinoiden rantautaminen Suomeen meni ohi Suomen edun. - TosiJaPiste
HerätysPahvi kirjoitti:
Ihan kepukin alkaa jeräämään tähän yksinkertaiseen mahdollisuuteen josta esim. Halla-aho on koittanut kertoa jo aikaa sitten. Mutta kun se pakolaisbisneskiima on niin kova ettei järkikään toimi.
Kepu: matut käännytettävä pikana länsirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15175316/kepu-matut-kaannytettava-pikana-lansirajalta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15018191/keskusta-vaati-nyt-ruotsin-rajaa-kiinni!
"Linjauksen valmistelua vetänyt kansanedustaja Seppo Kääriäinen, eikö tällä linjauksella siis tarkoiteta sitä, että esimerkiksi Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat voitaisiin lähtökohtaisesti käännyttää heti takaisin Ruotsiin? – No, turvallinen maahan se Ruotsi on."
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/231487-keskusta-turvapaikanhakijat-kaannytettava-pikana-lansirajalta-ruotsihan-turvallinenTähän semmoinen kommentti että turvapaikanhakija voidaan käännyttää ensimmäiseen turvalliseen Dublin-maahan jos turvapaikanhakija on jollain tavalla rekisteröitynyt sinne eli ollut viranomaisten kanssa todistettavasti tekemisissä. Esim. otettu sormenjäljet, tms. dokumentteja. Pelkkä Dublin-maiden läpi kulkeminen ei oikeuta palauttamaan turvapaikanhakijaa mihinkään maahan jos ei missään maassa ole maassaoloa todistettavasti rekisteröity. Lisäksi joka tapauksessa turvapaikka-anomus täytyy ottaa vastaan ja käsittelyyn jotta näitä asioita voidaan selvittää ja mahdollisesti palauttaa jonnekkin. Tämä on tilanne nyt ja piste.
- TolkunJärjissään
Halla-aholtaNeuvoa kirjoitti:
Halla-aho: Tyhmyydestä sakotetaan taas
https://mvlehti.net/2018/01/22/halla-aho-tyhmyydesta-sakotetaan-taas/
"Europarlamentaarikko, PS:n puheenjohtaja Jussi Halla-aho ruotii käsityksiä Dublin-menettelystä ja pohtii nykytilannetta.
Vastuunmäärittämisasetuksen mukaan turvapaikanhakijasta vastaa se jäsenmaa, johon hän on ensimmäisen turvapaikkahakemuksensa jättänyt.
Dublin-menettelyn nojalla Suomi ei siis esimerkiksi voi palauttaa Tornioon saapuvia iphone-miehiä Ruotsiin, koska nämä eivät ole jättäneet Ruotsiin turvapaikkahakemusta. Iphone-miesten maahantulo olisi pitänyt estää sillä perusteella, että heillä on ollut tosiasiallinen mahdollisuus hakea kansainvälistä suojelua siitä jäsenmaasta, josta he Suomeen pyrkivät.
Koska tulijoiden kirjaaminen ja turvapaikkahakemuksen vastaanottaminen synnyttää jäsenmaalle vastuun turvapaikanhakijasta, monet jäsenmaat eivät kirjaa heitä vaan pyrkivät lykkäämään muiden riesaksi. Jos Schengen-maat noudattaisivat Schengenin rajasääntöä, Suomeen ei edes pitäisi päästä turvapaikanhakijoita muualta kuin Venäjältä.
Kreikan ja Suomen välissä sijaitsevat EU-maat eivät ole pysäyttäneet iphone-miehiä, vaikka Schengen-sääntöjen puitteissa niillä olisi ollut siihen velvollisuus.
Tämä on ymmärrettävää, koska Dublin-asetuksen nojalla niille olisi syntynyt vastuu kyseisistä henkilöistä. Koska Suomi mallioppilaana päästi iphone-miehet maahan ja otti heiltä vastaan turvapaikkahakemuksen, Suomi on heistä vastuussa, vaikka he ovat kulkeneet Suomeen monen muun EU-maan kautta."
.
Halla-aho kertoo sen yksinkertaisen asian, että Suomen rajavartijoille olisi voitu antaa ohjeistus että he käännyttävät turvallisesta Dublinmaa Ruotsista tulevat turvapaikanhakijat rajalla ja pyytävät näitä hakemaan turvapaikkaa turvallisen oleskelumaansa Ruotsin viranomaisilta. Tietenkin tämä olisi vaatinut myös sitä että sisäministeri Orpo olisi 2015 tajunnut Tanskan, Ruotsin, Norjan, Saksan, Itävallan ja Ranskan tapaan pyytää EU:lta heti väliaikaisen rajatarkastusluvan. Mutta kun Orpon kokoomuksen ja Sipilän kepun pakolaisbisneskiima ja matuhalpatyömarkkinoiden rantautaminen Suomeen meni ohi Suomen edun.Halla-aho:
"Dublin-menettelyn nojalla Suomi ei siis esimerkiksi voi palauttaa Tornioon saapuvia iphone-miehiä Ruotsiin, koska nämä eivät ole jättäneet Ruotsiin turvapaikkahakemusta. Iphone-miesten maahantulo olisi pitänyt estää sillä perusteella, että heillä on ollut tosiasiallinen mahdollisuus hakea kansainvälistä suojelua siitä jäsenmaasta, josta he Suomeen pyrkivät."
Urpot ja stubidot ei rusina-aivosuvakkeina tajua tätä yksinkertaista asiaa. - JärkiVoittaa
TosiJaPiste kirjoitti:
Tähän semmoinen kommentti että turvapaikanhakija voidaan käännyttää ensimmäiseen turvalliseen Dublin-maahan jos turvapaikanhakija on jollain tavalla rekisteröitynyt sinne eli ollut viranomaisten kanssa todistettavasti tekemisissä. Esim. otettu sormenjäljet, tms. dokumentteja. Pelkkä Dublin-maiden läpi kulkeminen ei oikeuta palauttamaan turvapaikanhakijaa mihinkään maahan jos ei missään maassa ole maassaoloa todistettavasti rekisteröity. Lisäksi joka tapauksessa turvapaikka-anomus täytyy ottaa vastaan ja käsittelyyn jotta näitä asioita voidaan selvittää ja mahdollisesti palauttaa jonnekkin. Tämä on tilanne nyt ja piste.
"Pelkkä Dublin-maiden läpi kulkeminen ei oikeuta palauttamaan turvapaikanhakijaa mihinkään maahan jos ei missään maassa ole maassaoloa todistettavasti rekisteröity. Lisäksi joka tapauksessa turvapaikka-anomus täytyy ottaa vastaan ja käsittelyyn jotta näitä asioita voidaan selvittää ja mahdollisesti palauttaa jonnekkin. Tämä on tilanne nyt ja piste."
Kuten Halla-aho ja Kääriäinen sanovat, Suomen ei tarvitse ottaa turvallisesta Dublinmaasta Suomeen pyrkivää turvapaikanhakijaa rajan yli Suomeen, koska tämä on jo turvallisessa maassa. Rajavartija voi pyytää turvapaikanhakijaa ilmoittautumaan turvallisen oleskelumaansa viranomaisille ja hakemaan näiltä turvapaikkaa. Sama linjaus on nyt Tanskan sosiaalidemokraattien ohjelmassa, jossa rajan yli turvallisista Dublinmaista tulevia turvapaikanhakijoita ei oteta lainkaan vastaan. Tämä lopettaa soroslaisten uusliberalistien pakolaisbisnekset. Ota pähkinä! - stubidoa.toimintaa
JärkiVoittaa kirjoitti:
"Pelkkä Dublin-maiden läpi kulkeminen ei oikeuta palauttamaan turvapaikanhakijaa mihinkään maahan jos ei missään maassa ole maassaoloa todistettavasti rekisteröity. Lisäksi joka tapauksessa turvapaikka-anomus täytyy ottaa vastaan ja käsittelyyn jotta näitä asioita voidaan selvittää ja mahdollisesti palauttaa jonnekkin. Tämä on tilanne nyt ja piste."
Kuten Halla-aho ja Kääriäinen sanovat, Suomen ei tarvitse ottaa turvallisesta Dublinmaasta Suomeen pyrkivää turvapaikanhakijaa rajan yli Suomeen, koska tämä on jo turvallisessa maassa. Rajavartija voi pyytää turvapaikanhakijaa ilmoittautumaan turvallisen oleskelumaansa viranomaisille ja hakemaan näiltä turvapaikkaa. Sama linjaus on nyt Tanskan sosiaalidemokraattien ohjelmassa, jossa rajan yli turvallisista Dublinmaista tulevia turvapaikanhakijoita ei oteta lainkaan vastaan. Tämä lopettaa soroslaisten uusliberalistien pakolaisbisnekset. Ota pähkinä!Urpon olisi vain pitänyt tajuta Tanskan, Ruotsin, Norjan, Saksan, Itävallan ja Ranskan tapaan pyytää EU:lta heti väliaikaisen rajatarkastusluvan. Mutta kun ei tajua niin ei tajua.
- Valtakunnanoikeus
Kun eturyhmien bisnes ohitti Suomen edun.
- Jfkxgkhkh
TolkunJärjissään kirjoitti:
Halla-aho:
"Dublin-menettelyn nojalla Suomi ei siis esimerkiksi voi palauttaa Tornioon saapuvia iphone-miehiä Ruotsiin, koska nämä eivät ole jättäneet Ruotsiin turvapaikkahakemusta. Iphone-miesten maahantulo olisi pitänyt estää sillä perusteella, että heillä on ollut tosiasiallinen mahdollisuus hakea kansainvälistä suojelua siitä jäsenmaasta, josta he Suomeen pyrkivät."
Urpot ja stubidot ei rusina-aivosuvakkeina tajua tätä yksinkertaista asiaa.Halla-aho se ei tajunnut asiaa, mutta nyt tajuaa kun asia on selvinnyt hänellekkin.
Johan tästä on kirjoiteltu jo niin paljon, että tämä ei niin yksinkertainen asian olisi pitänyt jo selvitä sinullekkin. Turhaa sinä enää yli kaksi vuotta sitten tapahtunutta asiaa jauhat, sillä ei ole enää mitään merkitystä. - UrpoJaTurbo
Jfkxgkhkh kirjoitti:
Halla-aho se ei tajunnut asiaa, mutta nyt tajuaa kun asia on selvinnyt hänellekkin.
Johan tästä on kirjoiteltu jo niin paljon, että tämä ei niin yksinkertainen asian olisi pitänyt jo selvitä sinullekkin. Turhaa sinä enää yli kaksi vuotta sitten tapahtunutta asiaa jauhat, sillä ei ole enää mitään merkitystä.Minä sen hänellekin kerroin rusina-aivo. Nyt tajuatte molemmat.
- JärkiEiVoita
JärkiVoittaa kirjoitti:
"Pelkkä Dublin-maiden läpi kulkeminen ei oikeuta palauttamaan turvapaikanhakijaa mihinkään maahan jos ei missään maassa ole maassaoloa todistettavasti rekisteröity. Lisäksi joka tapauksessa turvapaikka-anomus täytyy ottaa vastaan ja käsittelyyn jotta näitä asioita voidaan selvittää ja mahdollisesti palauttaa jonnekkin. Tämä on tilanne nyt ja piste."
Kuten Halla-aho ja Kääriäinen sanovat, Suomen ei tarvitse ottaa turvallisesta Dublinmaasta Suomeen pyrkivää turvapaikanhakijaa rajan yli Suomeen, koska tämä on jo turvallisessa maassa. Rajavartija voi pyytää turvapaikanhakijaa ilmoittautumaan turvallisen oleskelumaansa viranomaisille ja hakemaan näiltä turvapaikkaa. Sama linjaus on nyt Tanskan sosiaalidemokraattien ohjelmassa, jossa rajan yli turvallisista Dublinmaista tulevia turvapaikanhakijoita ei oteta lainkaan vastaan. Tämä lopettaa soroslaisten uusliberalistien pakolaisbisnekset. Ota pähkinä!Kuulemma nekin 50 turvapaikanhakijaa jotka syksyllä vapaaehtoisesti lähtivät takaisin Ruotsiin on Dublin-sopimuksen perusteella palautettu takaisin Suomeen.
- UrpoaPolitiikkaa
JärkiEiVoita kirjoitti:
Kuulemma nekin 50 turvapaikanhakijaa jotka syksyllä vapaaehtoisesti lähtivät takaisin Ruotsiin on Dublin-sopimuksen perusteella palautettu takaisin Suomeen.
Aivan koska urpot otti ne turvallisesta Dublin-maasta Suomeen. Samoin muista EU-maista palautetaan tuhansia pakolaisia takaisin Suomeen, koska ne päästettiin tänne ja kirjattiin Suomessa.
- JärkiEiVoita
UrpoaPolitiikkaa kirjoitti:
Aivan koska urpot otti ne turvallisesta Dublin-maasta Suomeen. Samoin muista EU-maista palautetaan tuhansia pakolaisia takaisin Suomeen, koska ne päästettiin tänne ja kirjattiin Suomessa.
No niin, nyt tajuat: ne kirjattiin ensimmäisenä Suomessa. Se on koko Dublinin-sopimuksen pointti, ei mikään muu.
Olisihan se hyvä jos aina voitaisiin palauttaa turvapaikanhakijat edelliseen turvalliseen maahan takaisin, sillä siinä tapauksessa Suomen ei olisi ikinä vastaanotettava rajaltaan yhtään turvapaikanhakijaa, mutta eihän sitä nyt sentään niin helpoksi Suomelle olla tehty..
Se mitä mieltä sinä tai minä olen asiasta, sillä ei ole mitään merkitystä. - VieläköTavaten
JärkiEiVoita kirjoitti:
No niin, nyt tajuat: ne kirjattiin ensimmäisenä Suomessa. Se on koko Dublinin-sopimuksen pointti, ei mikään muu.
Olisihan se hyvä jos aina voitaisiin palauttaa turvapaikanhakijat edelliseen turvalliseen maahan takaisin, sillä siinä tapauksessa Suomen ei olisi ikinä vastaanotettava rajaltaan yhtään turvapaikanhakijaa, mutta eihän sitä nyt sentään niin helpoksi Suomelle olla tehty..
Se mitä mieltä sinä tai minä olen asiasta, sillä ei ole mitään merkitystä.Välkky, tätähän minä olen ylläolevissa viesteissä toistellut, Urpojen ei olisi pitänyt ottaa niitä vastaan turvallisesta Dublinmaa Ruotsista niin ongelmaa ei olisi tullut.
- otappa-selvää-asioista-
Bisneskiima kirjoitti:
Turvallisista Dublin-maista ei tarvitse ottaa vastaan pakolaisia, vaan rajavalvoja voi pyytää asylum-vonkaajia ottamaan yhteyttä turvallisen oleskelumaansa viranomaisiin ja hakemaan turvapaikkaa sieltä. Näin Suomi olisi voinut toimia ainakin Ruotsista tulevien turvapaikanhakijoiden kanssa. Sen sijaan kokoomuksen sisäministeri Orpo tuotti pakolaisia busseilla rajan yli vokkeihin ja tätä massasiirtoa 2015 avittivat jopa varusmiehet. Porvarihallitus siis halusi tuottaa pakolaisia massoittain Suomeen. Kokoomuksen ja kepun veronmaksajien rahoilla pyörivä pakolaisbisnes sekä mamuhalpatyömarkkinoiden rantauttaminen maahamme, joilla ulosliputettaisiin suomalainen tes-palkattu työ toimivat Orpon ja Sipilän kiihokkeina massamamutukseen.
ottakaapa nyt selvää mitä se Dublin sopimus oikeasti sanoo.
Se on tälläkin palstalla monta kertaa selitetty, mutta ei mene jakeluun ei sitten millään. - JärkiEiVoita
VieläköTavaten kirjoitti:
Välkky, tätähän minä olen ylläolevissa viesteissä toistellut, Urpojen ei olisi pitänyt ottaa niitä vastaan turvallisesta Dublinmaa Ruotsista niin ongelmaa ei olisi tullut.
Siinä sinulle Sisäministeriön vastaus:
Miksi turvapaikanhakijoita ei käännytetä takaisin Ruotsiin?
Jos henkilö hakee Suomesta turvapaikkaa, tulee hänen hakemuksensa käsitellä ja hänet majoitetaan vastaanottokeskukseen. Menettely alkaa hakemuksen käsittelystä vastuussa olevan maan selvittämisellä. Perusteet tähän on lueteltu EU:n vastuunmäärittämisasetuksessa eli niin sanotussa Dublin-asetuksessa. Ruotsi on vastuussa hakemuksen käsittelystä vain, jos jokin asetuksessa luetelluista perusteista soveltuu hakijan tilanteeseen. Lisäksi Ruotsi on velvollinen ottamaan hakijan takaisin, jos hän on ennen Suomeen tuloaan hakenut turvapaikkaa Ruotsista ja Ruotsi on vastuussa hakemuksen käsittelystä. Pelkästään sillä perusteella, että henkilön tiedetään tulleen Ruotsin kautta, häntä ei voida käännyttää takaisin Ruotsiin. Pelkkä EU:n sisärajojen kautta tapahtuva kauttakulku ei tuo maalle vastuuta turvapaikanhakijasta. - UrpojenYmmärrys
JärkiEiVoita kirjoitti:
Siinä sinulle Sisäministeriön vastaus:
Miksi turvapaikanhakijoita ei käännytetä takaisin Ruotsiin?
Jos henkilö hakee Suomesta turvapaikkaa, tulee hänen hakemuksensa käsitellä ja hänet majoitetaan vastaanottokeskukseen. Menettely alkaa hakemuksen käsittelystä vastuussa olevan maan selvittämisellä. Perusteet tähän on lueteltu EU:n vastuunmäärittämisasetuksessa eli niin sanotussa Dublin-asetuksessa. Ruotsi on vastuussa hakemuksen käsittelystä vain, jos jokin asetuksessa luetelluista perusteista soveltuu hakijan tilanteeseen. Lisäksi Ruotsi on velvollinen ottamaan hakijan takaisin, jos hän on ennen Suomeen tuloaan hakenut turvapaikkaa Ruotsista ja Ruotsi on vastuussa hakemuksen käsittelystä. Pelkästään sillä perusteella, että henkilön tiedetään tulleen Ruotsin kautta, häntä ei voida käännyttää takaisin Ruotsiin. Pelkkä EU:n sisärajojen kautta tapahtuva kauttakulku ei tuo maalle vastuuta turvapaikanhakijasta.Usko jo ettei tarvitse lähettää pois kun ei ole otettu vastaan turvallisesta Dublinmaasta.. Haala-aho ja Kääriäinen ymmärtävät sinä et sitten millään.
- JärkiEiVoita
UrpojenYmmärrys kirjoitti:
Usko jo ettei tarvitse lähettää pois kun ei ole otettu vastaan turvallisesta Dublinmaasta.. Haala-aho ja Kääriäinen ymmärtävät sinä et sitten millään.
No joo, eihän meidän tarvitse ketään sellaista käännyttää jota ei olla vastaanotettukaan, mutta taitaa olla paras jättää sut Haala-ahon ja Kääriäisen seuraan. Kyse ei ole ymmärtämisestä vaan Dublin-sopimuksen asetuksista joita Suomi noudattaa ja johon ei haala-ahojen ja kääriäisten mitkään mielipiteet sopimuksen noudattamatta jättämisestä vaikuta.
- Fhfhfmdjfm
JärkiEiVoita kirjoitti:
No joo, eihän meidän tarvitse ketään sellaista käännyttää jota ei olla vastaanotettukaan, mutta taitaa olla paras jättää sut Haala-ahon ja Kääriäisen seuraan. Kyse ei ole ymmärtämisestä vaan Dublin-sopimuksen asetuksista joita Suomi noudattaa ja johon ei haala-ahojen ja kääriäisten mitkään mielipiteet sopimuksen noudattamatta jättämisestä vaikuta.
Urpo vaan jankkaa, myönnä jo tappiosi.
- KulkijatKuriin
Muistakaa myös tämä EU-tuomioistuimen päätös jolla jo maahan saapuneetkin voidaan palauttaa.
EU:n tuomioistuin vahvisti: Turvapaikanhakijat voidaan palauttaa ensimmäiseen EU-maahan
26.07.2017
https://www.verkkouutiset.fi/eun-tuomioistuin-vahvisti-turvapaikanhakijat-voidaan-palauttaa-ensimmaiseen-eu-maahan-68180/
Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan.
Tuomioistuimen päätöksellä on merkittävät seuraamukset, sillä erityisesti vuoden 2015–2016 turvapaikkakriisin aikana Dublinin asetusta ei noudatettu, vaan turvapaikkahakemukset käsiteltiin yleensä vasta siinä maassa, mihin hakija halusi hakemuksensa jättää.
Kyse on Dublin III -asetuksen tulkinnasta, jonka mukaan turvapaikanhakijan hakemus on käsiteltävä ensimmäisessä EU-maassa, johon hakija on saapunut.
Tuomioistuimen käsittelemässä tapauksessa Syyriasta tullut pakolainen oli ensimmäisenä EU-maana saapunut Kroatiaan, mutta kroatialaisviranomaiset olivat ohjanneet heidät eteenpäin Sloveniaan, missä syyrialainen jätti turvapaikkahakemuksensa. Toisessa kahdessa tapauksessa afgaanipakolaiset olivat niin ikään tulleet EU:n alueelle Kroatian kautta, mutta he olivat jättäneet hakemuksensa vasta Itävallassa.
Slovenia ja Itävalta halusivat palauttaa pakolaiset Kroatiaan.
EU-tuomioistuimen päätöksen mukaan Kroatian olisi pitänyt käsitellä molempien syyrialaisten turvapaikkahakemukset heidän ylitettyä rajan Kroatiaan. Tuomioistuimen tulkinnan mukaan turvapaikanhakijoiden rajanylitys kolmansiin EU-maihin oli laiton, vaikka se sallittiin humanitäärisistä syistä ja poikkeuksellisten olojen takia.
Tuomioistuimen tuomiossa oli kyse siitä, oliko kyseessä ”laiton maahantulo”. Dublinin asetus koskee nimittäin ainoastaan laitonta maahantuloa.
Turvapaikanhakijoiden mielestä kyseessä ei ollut laiton rajanylitys, koska kroatialaiset auttoivat hakijoita matkalla eteenpäin Kroatiasta.
EU-tuomioistuin perusteli päätöstään turvapaikanhakijoiden laittomasta maahantulosta Sloveniaan ja Itävaltaan sillä, että jos Kroatian käytäntö sallia turvapaikanhakijoiden matkustaminen eteenpäin tekisi rajanylityksestä laillisen, Kroatia pystyisi välttymään kokonaan turvapaikkaprosessiin liittyvältä vastuulta, jonka Dublinin asetus määrittää.
EU:n tuomioistuin asettui tuomioissaan tuomioistuimen julkisasiamiehen aiempia näkemyksiä vastaan. Vuosien 2015–2016 turvapaikkakriisin yhteydessä julkisasiamies oli ollut sitä mieltä, että poikkeuksellisissa olosuhteissa Dublinin säännöistä voidaan poiketa. - Gugkfigigkgyiggigjfu
KulkijatKuriin kirjoitti:
Muistakaa myös tämä EU-tuomioistuimen päätös jolla jo maahan saapuneetkin voidaan palauttaa.
EU:n tuomioistuin vahvisti: Turvapaikanhakijat voidaan palauttaa ensimmäiseen EU-maahan
26.07.2017
https://www.verkkouutiset.fi/eun-tuomioistuin-vahvisti-turvapaikanhakijat-voidaan-palauttaa-ensimmaiseen-eu-maahan-68180/
Euroopan unionin tuomioistuin on tuomioissaan päättänyt, että EU:n jäsenmaat voivat palauttaa toisen EU-maan kautta tulleet turvapaikanhakijat ensimmäiseen EU:hun tulomaahan.
Tuomioistuimen päätöksellä on merkittävät seuraamukset, sillä erityisesti vuoden 2015–2016 turvapaikkakriisin aikana Dublinin asetusta ei noudatettu, vaan turvapaikkahakemukset käsiteltiin yleensä vasta siinä maassa, mihin hakija halusi hakemuksensa jättää.
Kyse on Dublin III -asetuksen tulkinnasta, jonka mukaan turvapaikanhakijan hakemus on käsiteltävä ensimmäisessä EU-maassa, johon hakija on saapunut.
Tuomioistuimen käsittelemässä tapauksessa Syyriasta tullut pakolainen oli ensimmäisenä EU-maana saapunut Kroatiaan, mutta kroatialaisviranomaiset olivat ohjanneet heidät eteenpäin Sloveniaan, missä syyrialainen jätti turvapaikkahakemuksensa. Toisessa kahdessa tapauksessa afgaanipakolaiset olivat niin ikään tulleet EU:n alueelle Kroatian kautta, mutta he olivat jättäneet hakemuksensa vasta Itävallassa.
Slovenia ja Itävalta halusivat palauttaa pakolaiset Kroatiaan.
EU-tuomioistuimen päätöksen mukaan Kroatian olisi pitänyt käsitellä molempien syyrialaisten turvapaikkahakemukset heidän ylitettyä rajan Kroatiaan. Tuomioistuimen tulkinnan mukaan turvapaikanhakijoiden rajanylitys kolmansiin EU-maihin oli laiton, vaikka se sallittiin humanitäärisistä syistä ja poikkeuksellisten olojen takia.
Tuomioistuimen tuomiossa oli kyse siitä, oliko kyseessä ”laiton maahantulo”. Dublinin asetus koskee nimittäin ainoastaan laitonta maahantuloa.
Turvapaikanhakijoiden mielestä kyseessä ei ollut laiton rajanylitys, koska kroatialaiset auttoivat hakijoita matkalla eteenpäin Kroatiasta.
EU-tuomioistuin perusteli päätöstään turvapaikanhakijoiden laittomasta maahantulosta Sloveniaan ja Itävaltaan sillä, että jos Kroatian käytäntö sallia turvapaikanhakijoiden matkustaminen eteenpäin tekisi rajanylityksestä laillisen, Kroatia pystyisi välttymään kokonaan turvapaikkaprosessiin liittyvältä vastuulta, jonka Dublinin asetus määrittää.
EU:n tuomioistuin asettui tuomioissaan tuomioistuimen julkisasiamiehen aiempia näkemyksiä vastaan. Vuosien 2015–2016 turvapaikkakriisin yhteydessä julkisasiamies oli ollut sitä mieltä, että poikkeuksellisissa olosuhteissa Dublinin säännöistä voidaan poiketa.Juu. Tuo on aivan totta. Mutta jotta voidaan palauttaa niin se todiste on oltava että henkilö on ollut siinä maassa. Eli on löydyttävä esim. sormenjäljet tai joku muu todiste esim rajanyrityksestä tai että turvapaikanhakija on ollut ko. maan viranomaisten kanssa tekemisissä.
- ko.ka.koomusko
KUKAkutsui46000isisTEROAsuomeen
- help888
Sotilasvallankaappaus, meteoriitti-isku, superebola, ydinpommi, venäjän valloitus. Eikö mikään voisi pelastaa meidät sipiläorposaatanoista?
- Hammurab-II
Minä en missään tapauksessa halua elättää rikollisia paskaloisia, oli ne minkä maalaisia tahansa.
- minkäs-teet
Niin kauan kun Kokoomus, demarit, kepu ja vasemmisto päättävät, sinulta ei kysytä.
- pyysivätrahaa
Minäkin ihmettelin, kun pieneen hiljaiseen kuntaan tuli yht`äkkiä useita turviksia, kuin taivaalta olisi pudonneet, ei mitään ennakkotietoa ole tullut kuntalaisille.
- rahan_palvojat
Orpo ja kokoomus kokonaisuudessaan on härskiä sakkia. Kun pääministerinä vielä suomen historian kallein pääministeri "welcome my home refugees" aivopierullaan, olemme lirissä
- saIataan
"Uusi ohjeistus hämmentää: Poliisi salaa rikoksista epäiltyjen turvapaikanhakijoiden taustan"
https://m.iltalehti.fi/pakolaiskriisi/2015102120541868_cm.shtml - sisua_ei_enää_ole
Pari kolme ukkoa pyörittelee 5:ttä milliä suomalaista, miten tahtoo.
- VoimaOlkoonTolkunKanssa
Petturi Orpo, Kai Mykkänen, Juha Sipilä ja Sauli Niinistö "rajoja ei voi sulkea" rajat seljällään auki -pakolaisbisnespolitiikallaan. Ei tolkun häivääkään.
Väliaikainen rajatarkastuslupa EU:lta ja turvallisesta Dublin-maasta pyrkiville asylum-pyytäjille kielto rajan ylitykselle ilman asianmukaisia matkustusasikirjoja ja pyyntö ilmoittautua turvallisen oleskelumaansa viranomaisille. Näin saadaan pakolaisongelma hallintaan paitsi Suomen rajalla myös kaikkien Dublin-maiden rajoilla. Järki voittakoon bisneskiiman!
Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!
Pääosin oikeiston rahamafian Euroopassa pyörittämä huumekauppaakin suurempi satojen miljardien eurojen veronmaksajien rahoilla pyörivä pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EU:hun. - EliitinTyperyysJaAhneus
VoimaOlkoonTolkunKanssa kirjoitti:
Petturi Orpo, Kai Mykkänen, Juha Sipilä ja Sauli Niinistö "rajoja ei voi sulkea" rajat seljällään auki -pakolaisbisnespolitiikallaan. Ei tolkun häivääkään.
Väliaikainen rajatarkastuslupa EU:lta ja turvallisesta Dublin-maasta pyrkiville asylum-pyytäjille kielto rajan ylitykselle ilman asianmukaisia matkustusasikirjoja ja pyyntö ilmoittautua turvallisen oleskelumaansa viranomaisille. Näin saadaan pakolaisongelma hallintaan paitsi Suomen rajalla myös kaikkien Dublin-maiden rajoilla. Järki voittakoon bisneskiiman!
Pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EUhun!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14912884/pakolaisbisnes-tuottaa-miljoonia-pakolaisia-euhun!
Pääosin oikeiston rahamafian Euroopassa pyörittämä huumekauppaakin suurempi satojen miljardien eurojen veronmaksajien rahoilla pyörivä pakolaisbisnes tuottaa miljoonia pakolaisia EU:hun.Olkoon Voima Tolkun kansan puolella tolkutonta hallintoa vastaan.
- OotteKohtaKetto
Suruks käy hesalaisia. On varmaan upeeta asua Arkadianmäen vieressä?
- TyhmyysLeviää
Eivät varmaan tajua edes tilaansa kun se sairaus on valunut sieltä pilaritalosta ja infektoinut tolkun pois.
- stubidos.and.urpos
TyhmyysLeviää kirjoitti:
Eivät varmaan tajua edes tilaansa kun se sairaus on valunut sieltä pilaritalosta ja infektoinut tolkun pois.
Zombieland.
- Eipäshättää
Nyt on näin ja sitten alkavat välien selvittelyt taas euroopassa eri uskontojen kanssa ja sitten taas kun välit on selvitetty alkaa taas vuosisadan rauha ja sitten taas kun on sata vuotta rauhaa kesytetty alkaa yleinen pikku nahistelu.
- outoaporukkaaliikkeellä
Suomeen tuodaan ilmeisesti nykyään salaa turvapaikanhakijoita, ettei kansa ala metelöimään asiasta?
- NopeaJaOikea-on-MV
Medioilat on laitettu "rajat kiinni", ettei vaan vahingossakaan kansa saa tietää totuutta.
.
MV, ym. vaihtoehtomediat on parasta laittaa suosikkeihin helpon avattavuuden vuoksi.
- eikuuluteille
Eipä se turvapaikanhakijatilanne mitenkään kansalle kuulukaan kun kansa ei osaa muuta kuin öyhöttää isänmaallisesti ja vihata pakolaisia. Se on parempi, että tieto salataan teiltä idiooteilta niin säilyy yhteiskuntarauhakin. Se on vain Migrin ja vastaanottokeskuksia pyörittävien tahojen asia olla tietoinen saapuvien turvapaikanhakijoiden määristä. Sitäpaitsi kaikki uudet vastanottokeskukset ovat salaisia laitoksia, osoitetiedot ovat salaisia samoin kuin päivittäinen toiminta pidetään pois lehdistön tiedosta.
- Hoplaax
"Eipä se turvapaikanhakijatilanne mitenkään kansalle kuulukaan..."
Ihanko totta? Se nyt vaan on niin, että sekä päättäjät että viranomaiset ovat kansan palkollisia ja näin ollen tilivelvollisia tekemisistään työnantajalleen.
Se on sitten eri asia, kuinka kansa reagoi palkollistensa töppäilyihin. - ToivottavastiEiSentään
Jos kokoomus, kepu ja siniset toimivat kuin sinä aivopieret niin Suomi on todella huonoissa kantimissa ja johdossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172453
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704