Poikien kuritus, äpärät ja heidän äitinsä

historian_havina_kuuluu

"Kirjoitus kurittamisesta, aviottomista lapsista eli äpäristä ja heidän äitiensä surkeasta asemasta viimeisten satojen vuosien aikana Suomessa ja kaiketi Suomen rajojen ulkopuolellakin. Tällaista kirjoitusta ainakaan minä en ole aiemmin huomannut mistään."

http://jouninkootut.blogspot.fi/2018/02/poikien-kurittaminen-ja-aviottomat.html

Tällainen aloitus löytyy historian aihepiiristä. Laitan sen tänne luterilaisuuden, helluntailaisuuden ja katolisuuden "palstoille", koska ne edustavat kristillisyyttä. Tämä linkistä avautuva kirjoitus liittyy luterilaisiin ja katolilaisiin. (Paavikin on mainittu). Kaiketi myös helluntailaisiin, vaikka heidän vaikutuksensa on ollut vasta satavuotista. Kaipa heidänkin joukossaan poikia on kuritettu Herran nimessä joskus muinoin?

Kun lukee kirjoituksen, niin "raamatulla päähän" puheet eivät ole tuulesta temmattuja. Historian havina kuuluu pitkään... Suurimpina kärsijöinä ovat olleet lapset ja naiset, kuinkas muuten...

2

355

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VanhanaikainenMies

      En näe lasten fyysisessä kurittamissa mitään väärää. Sehän on vain rakkauden osoitus. Kyllä minäkin sain isältäni vitsaa useamman kerran ja jälkeenpäin olen tuntenut pelkästään kiitollisuutta. Kohtuus tietenkin pitää muistaa kaikessa.

      Lasten on opittava tuntemaan alamaisuutta vanhemilleen, jotta he voivat olla alamaisia Kirkolle ja Jumalalle.

      En myöskään näe, että aviottomien lasten äitejä olisi kohdeltu lähtökohtaisesti väärän. Ainoa tilanne missä naisen olisi hyväksyttävää synnyttää äpärä on se, että hänet olisi raiskattu. Sellaista naista ei tietenkään saisi tuomita. Muutoinhan se on tosiasia, että aviottoman lapsen synnyttäjä on ns. lutka. Tästä syystä äpäröiden kurittaminen onkin hyväksyttävää, sillä heidän perheolosuhteensa tarjoavat lähtökohtaisesti huonommat puitteet katolilaiselle kasvatukselle. Opettamalla aviottomat lapset herran kuriin ja nuhteeseen heistäkin kuitenkin kasvaa hyviä kristittyjä. Tämä on vain aitoa välittämistä.

      Meille katolilaisille kurinalaisuus on kaikki kaikessa.

      • Vaikoniin

        Kirjoituksessasi toteat "Meille katolilaisille kurinalaisuus on kaikki kaikessa". Minä taas kehottaisin sinua olemaan käyttämättä kirjoituksessasi tämmöistä ilmaisua koska en todellakaan kaikilta osin jaa tätä kirjoitusta kanssasi eikä jaa muuten Kirkkokaan. Kuri on hyvä asia mutta Jumala on kaikki kaikessa.

        Sanot: "Sellaista naista ei tietenkään saisi tuomita". Kirkko kuitenkin opettaa ettei ketään ihmistä tulisi meidän ihmisten tuomita vaan tuomiovalta kuuluu kaikessa kokonaisuudessaa Kristukselle. Meidän ihmisten tulisi kohdella kaikkia ihmisiä veljinä ja sisaria ja rukoilla toinen toistemme puolesta ja rakastaa toinen toisiamme.

        Kirkko ei myöskään jaa näkemystäsi siinä että jos nainen joutuu lihan viettelyksiin ja tulee raskaaksi vaikkei ole vielä naimisissa että häntä olisi soveliasta kutsua "lutkaksi". Kirkko painottaa aina Jumalan armoa vaikka ihmisille kuuluukin jatkuva parannuksen teko ja katumus. Avioliiton ulkopuolella synnyttänyt nainen ei ole yhtään enempää tai vähempää lutka kuin sellainen joka on sortunut esiaviolliseen yhdyntään vaikka molemmissa tapauksissa sakramenttiyhteyteen takaisin pääseminen edellyttää katumusta ja rippiä. Kaikkia ihmisiä tulisi kuitenkin kohdella jatkuvasti rakkaudella ja arvokkuudella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      319
      1369
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      327
      1307
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      104
      1077
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      971
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      767
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      631
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      617
    Aihe