Juuri tuli Radio Suomessa testamentin laatimisesta, ja eläessä annetuista lahjoista, jollaisia voi verovapaasti joka 3. vuosi antaa alle 5000 euron suuruisina (samalle ihmiselle).
Mistä kukaan tietää, mitä kukin tililtään siirtää ja kenelle? Käteisestä puhumattakaan.
Omantunnon kysymys, luulisin.
Mistä kukaan tietää, mitä kukin tililtään siirtää ja kenelle? Käteisestä puhumattakaan.
Omantunnon kysymys, luulisin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lahjana saadun edun antamisesta on kyllä olemassa tarkat Verohallinnon ohjeet.
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/lahja/ilmoita_lahja_verohallintoo/
Vain lahjan saajan pitää ilmoittaa saamisensa, lahjan antajalle ei ole sälytetty mitään ilmoitusvelvollisuutta. Tässä mielessä valvontamahdollisuus on aika reikäistä, eikä verottaja noita pysty valvomaan.
Pankkihan noita suurempia panoja ja nostoja valvoo. Saattaa ottaa yhteyttä jo muutaman tuhannen talletuksissa jos tilillä ei ole tyypillisesti suurempaa liikehdintää.
Lisäys vielä. Taisi olla lehdessä tuonnoin juttu että oli jollekin papalle pankki (nordea) soitellut ja kysynyt että mistä rahat kun oli tallettanut muutaman satasen talletusautomaatilla.
Niin, tuohan on helppo kirtää ripottelemalla rahaa useampaan otteeseen...
Tuo nyt ei voi olla mikään rutiinikäytäntö - nehän saisi jatkuvasti tentata asiakkaitaan,,,;). Itseltäni ei ole koskaan mitään kysytty.
Kyllä se on. Rahanpesulaki edellyttää pankkeja kysymään käteistä
talletettaessa mistä rahat ovat peräisin. Myös itseltä kysyttiin, jonka
jälkeen otin rahat ja sanoin möi möi. Veroparatiiseihin saat tallettaa
miljoonia, mutta pari sataa pankkiin, niin olet rikollinen.
Itse koitin tallettaa kymppitonnia auton myynnistä. Virkailija alkoi
kysymään todistusta rahojen alkuperästä. Ei auttanut kuin hakea
auton luovutustodistus kotoa, niin sain rahat tililleni. Muuten olisin
varmaan joutunut putkaan. Ihme touhuksi mennyt.
Se robotti tai ohjelma kyttää varmaan kokonaisliikehdintää ja ilmoittaa suuremmista poikkeavuuksista. Ei siis auta vaikka jakaisikin useampaan siirtoon. Pankki soittelee kyllä perään että mistä ja kenen rahoja ne ylimääräiset tulot on. Ainoa järkevä tapa kiertää lahjaveroa on käyttää käteistä. Rikkailla on tietysti paljon muitakin tapoja tarjolla, mutta ne ovat kalliita, toisaalta hyvin pieniä verrattuna mahdolliseen prosentti veroon.
Rahat voi nostaa käteisenä ja lahjan saaja pitää niitä omassa kätkössään..kauppa ei sentään kysy, millä rahoilla maksat tämän taulutelevision jne..
Sairastapauksia kyttäystä sairaalta valtiolta. Joka on keinottelijoiden viedä rahansa veroparatiiseihin ja jakaa etuja omille eliittiporukoilleen.
Lahaja-ja perintöveron alarajaa on nostettava roimasti. Eniten se rassaa pieniä perintöjä. Miljoona perintöjä pitääkin verottaa.
Palkataan joulupukki verohallinnon virkamieheksi, on sitten valvoja vierellä.
Eipä niitä tarvi kenenkään valvoa , kun omiaanhan antavat , kateelliset viherkommarit vaan kitisee.