Mutta eihän siinä ole mitään uutta. Sosialistit vastustivat aikaisemmin myöskin kauppojen aukioloaikojen vapauttamista ja nelosoluen myynnin vapauttamista. Miksei siis myöskin ihmisten vapautta valita sote-palveluitaan. Siinäkin halutaan jatkaa ihmisten holhoamista. Ja viherhörhöt säestävät mukana.
Sosialistit vastustavat ihmisten valinnanvapautta
erterterterterter
22166
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Sosialistit ja muut järkevät ihmiset vastustavat Sote mallia siksi, että se on niin epätoivoinen kyhäelmä. Kukaan ei ole esimerkiksi osannut selittää tarpeeksi selvästi, mitä se valinnanvapaus ihmisen arjessa tarkoittaa. Selvittäkää, mitä se seteli käytännössä tarkoittaa, tuskinpa riihikuivaa rahaa käteen lyödään. Näin seteli on tähän asti ymmärretty. Tässä on niin paljon epäselvää munkkilatinaa taas käytetty, että tavista hirvittää ja ihan aiheesta. Tämä ns. uudistus eli huononnus täytyy haudata ja pikaisesti.
Ei ihmiset niin tyhmiä ole kuin sosialistit väittävät. Kyllä aikuiset ihmiset osaavat käyttää terveyspalveluja ilman sosialistien holhoamistakin. Ihan niin kuin kaupat osaavat itse päättää aukioloajoistaan ilman holhoamista. Ja eikä ihmisistä tule alkoholisteja jos nelosta saa ostaa maitokaupasta, vaikka sosialistit sellaisellakin pelotteli.
Hyvä kommentti kiitos.
Kokoomus, kepu ja sinipersut haluavat Suomen terveydenhuollon kokonaan markkinavetoiseksi jolloin yksityiset terveysfirmat pääsevät korottamaan mielensä mukaan terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kepu haluaa maakuntahallinnon ja kokoomus markkinaehtoisen mallin Suomen terveydenhuoltoon.
Kyllä kai myös Kepu ymmärtää markkinaehtoisen toiminnan olevan sosialisoitua parempaa.
Sosialistit ovat aina halunneet parantaa maailmaa - nimittäin väkipakolla ja ääritotalitaarisesti.
Se asia ei näytä muuttuvan eri aikakausina miksikään.
Muuten huono trolli vaihteeksi aloittajalta, onko sote todella sitä mitä haluat suomeen?
Pakolla se toimii nykyään kepukokpersuhallituskin kuten on nähty Sipilän hallituksen toiminnassa.
Totta kai minä haluan tätä sote-uudistusta Suomeen. Minä uskon tässä asiassa asiantuntijoita, jotka viime päivinä ovat sanoneet että tämä sote-malli tulee saattaa viedä läpi. Onko sinulla jotakin parempaa tietoa kuin näillä asiantuntijoilla?
Vielä toistaiseksi suomessa on esim. verrattain vapaa sana kun vertaat vaikkapa ruotsiin tai saksaan, joissa tolkuton meno alkaa muistuttamaan jo oikeaa vasemmistototalitarismia.
Persut ovat ainoa vastavoima tällä hetkellä, joka voi yrittää vaikuttaa asioihin. Ainakin nyt kun Jabba the hutt ei enää vaikuta firmassa.
Kepuporvarihallitus käyttää pakkoa monipuolisesti suomalaisia kohtaan sekä poliitisessa että taloudellisessa päätöksenteossa. Persut on porvarillinen puolue joka mitä todennäköisimmin peesaa kokoomusta jos pääsee sen kanssa hallitukseen kuten nyt sinipersut.
Kokoomustrolli tehtailee nyt Sote-aloituksia massana. No onhan palkkansa eteen jotain tehtävä.
Euroopan yhdet kilpailukykyisimmistä ja edullisimmista terveydenhuoltopalveluista on tuhottava kokoomuksen ja kepun bisnesten takia. Uskomatonta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15217188/niinisto-hukassa#comment-93143350
Sitäpaitsi nykyinen systeemi on kustannustehokas ja toimii hyvin, pientä vilausta ja hienosäätöä tietysti aina tarvitaan ihan joka alalla mutta ei kaikkea tarvi kerralla rysäyttää maahan ja alkaa rakentamaan ihan alusta. Sellainen on aivan järjetöntä touhua, hölmölän meininkiä mutta sitähän tämä hallitus on jatkuvallasyötöllä meille tarjoillut.
Sossut ja muut hörhöt tienaa pakolaisilla.
Kokoomus ja persut ainakin.
Holhoamista on ainoastaa se että palveluja ei tarvitse maksaa ITSE. Ainoa oikea järkevä ja oikeudenmukainen malli on malli jossa JOKAINEN maksaa terveydenhoitonsa pääsääntöisesti kokonaan ITSE. Samana päivänä kun tämä mahdollistetaan voidaan laillistaa myös ponun keittely. Mutta sitä ennen aikuisten vauvojen holhoaminen on pakollista.
Ei onnistu sivistysvaltio Suomessa mutta muuta jonnekin kehitysmaahan niin saat maksaa hoitosi itse kun sitä noin hinkuat kokoomuslainen.
Valtio kehittyy sitä paremmin, mitä paremmin se ymmärtää yksilön vallan ja vastuun omista asioistaan. Siksi sosialistiset maat kituuttivat kapitalististen vaurastuessa. Mene sinä kommari vaikka Pohjois-Koreaan, ettei varmasti yhtään omaa ajatusta tarvitse ajatella.
Et ymmärtänyt pointtia. Pointti oli se että sinä päivänä kun ihmisten vaaditaan ottamaan enemmän vastuuta itsestään ei viinankaan keittämistä tarvitse erikseen kieltää.
Kiina on edelleen kommunistinen maa ja hyvin menee. Amerikka taas korviaan myöten veloissa, valtava huumeongelma ja autioituneita rempallaan olevia teollisuuskaupunkeja kuten Detroit esimerkkinä pahimmasta päästä.
Yhdellä amerikkalaisella on varaa yhtä paljon kuin seitsemällä kiinalaisella. Pieni murto-osa kapitalismin vauraudesta on kommunismilla siis tosiaan mahdollista saavuttaa.
Useimmat ihmiset kuitenkin ottavat mielellään esimerkiksi 7-kertaisen palkan, joten Suomi seurannee enemmän Yhdysvaltojen linjaa.
Nyt olet ymmärtänyt väärin. Mietihän kirjoittamaasi uudelleen.
Kyllä se on oikein ymmärtänyt. Minä kävin viime sunnuntaina kaupassa ostamassa nelosoluen. Kokeile vaikka itse!