Tölkin pantti Virossa 10senttiä, muovipullojen pantit vaihtelee. Kimmo Tiilikainen ympäristöministerinä voisi edes kokeilla olisiko vastaanotto pisteen avaaminen esim. H:kissä mahdollista. Muutaman miljoonan pullon, tölkin saaminen pois luonnosta, sekajätteistä tuskin ketään järkevää ihmistä haittaisi. Lisäksi vielä laki, että Suomeen ei saisi tuoda, kuin pantillisia tölkkejä, pulloja, kanistereita, yleensäkään "muoviastioita".
Viron tölkit, pullot kierrätykseen Suomessa
muovikin.myrkkyä
13256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihmisten kuvitelmat muovisaaresta ovat tutkijoiden mukaan vääriä.Merellä lilluva jätekasa muistuttaa lähinnä muovista keittoa. Keitto koostuu kaikesta alkaen legopalikoista ja muovikasseista päätyen jalkapalloihin. Yksi viidesosa on peräisin laivoista ja öljylautoista. Muoviriutan arvioidaan olevan lähes kaksi kertaa Yhdysvaltain kokoinen.
https://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/valtava-jateriutta-kelluu-tyynellamerella/2241868#gs.UvE3g8I
Suosittelin, että pantti hommat ym. on turhaa. Koirien paskat vaan luontoon ja muovitkin luontoon, parikertaa Usa,n kokoinen jäte-eläin ,no jaa peli on menetetty, hukutaan vaan paskaan.
Laki ettei saa tuoda pantittomia astioita Suomeen? Enpä ole typerämpää lakiehdotusta vielä kuullut, mutta kenties ketjun aloittaja laittaa siitä kansalaisaloitteen.
Viinan tuonti ulkomailta tietysti loppuisi siihen paikkaan.
Tulipa vaan erillisesti mieleen että mm. Tupperware astiat ovat muovia sekä autojen polttoainetankitkin lienevät nykyään muovia.
Kohdallasi isäsi mieltymys omiin lapsiinsa rupeaa puheenvuoroissasi näkymään. Teit isäin astumaan, kaunista
Järkevintä olisi laskea oluen verotus Suomessa sille tasolle että ei ainakaan virosta kannattaisi hakea tai tuoda.
Ettet vain näkisi niitä mieltymyksiä jokaisessa kommentissa. Jos tuossakin.
Kyllä laittaa kunnon pantti noihinkin niin saa kunnon bisnestä aikaseksi, ahkera kerääjä!
Pantithan on, mutta ei palautus paikkaa. Kimmolla pääpersettä myöten Talvivaaran sotkuissan, siis Kepun.
Kimmohan kävi aiemmalla pestillään tutustumassa Pietarin alueen kananmuna tuotantoon. 40 000 kanaa oli isoimmissa kanaloissa useita pienempiä. Jätteet ajettiin jätevuorelle, taivasalle. Sadevedet huuhtoi kananpaskaa ja teki mittavia puroja, jokia. Yllättääkö mihin puhdistamoon vedet meni, tuskin, Suomenlahteen. Tallinnan edusta täynnä N-liiton aikaikaista ydinjätettä, milloin säiliöt ruostuu puhki,...odotellaan. Kyllähän Meri puhdistuu, jos Paavo pääsee iholle.
Jäteallashan Suomenlahti onkin kaikkien muiden maiden mielestä paitsi suomen. Toki Suomikin yrittää Kepun maataloustuilla tukemaa lannoitetta edes hiukan saada mereen.
Kyllä ne silti voi viedä metallin kierrätykseen tai palautusautomaattiin.
Aloittajalle kysymys on ansaitsemiskeinosta, tarkalleen ainoasta ammatista minkä hän osaa.
Naurattaa, että muovista tuli jokin hirviö. Mikään maa kuitenkaan ei tee mitään asian vuoksi. Onneksi en syö kalaa enään, enkä muoviakaan.
hesan jätkäsaaressahan oli aikoinaan joku yritys joka maksoi 0,08€ viron tölkeistä eli teki voittoa 0,02€ tölkki.. Homma vissiin sentakia loppu kun ei yrittäjä saanut uusia tiloja toki oikea syy taisi olla se, että ei tollainen yritys kannattanut kaikkineen veroineen ja kuluineen. Oli muistaakseni aukikin vaan 2h/päivä.