Nyt on kovaääninen "AA-journalisti" Tytti Salenius vetänyt herneen nenäänsä.
Saleniukselle on kantautunut tieto Britannian aateveljiltä ja -sisarilta, että siellä on kaupoissa myynissä onnittelukortteja myös sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöihin kuuluville.
Jopa sellainenkin äitienpäiväkortti on myynnissä, jolla lapsi voi onnitella kahta äitiään sanoilla "Ihanille äideilleni".
Tai transsukupuolista biologista isää voi onnitella "äidiksi"
Kyseiset onnittelukortit on kyllä täysin sallittuja Suomessakin ja voi vain kuvitella mikä älämölö muutamasta AA-laisesta lähtee, kun havaitsevat niitä kortteja Suomen kaupoissa.
AA-väki kyllä halusi aiemmin, että työnantajan on tiedettävä työntekijöidensä seksuaalinen suuntautuminen, jota vaatimusta he ei kyllä ikinä saa läpi.
Nyt ei AA-väen mielestä saisi onnittelukorteissa näkyä seksuaalinen suuntautuminen tai sukupuolivähemmistöön kuuluminen heidän kahdenkeskisessä viestinnässään.
Yhteenvetona voi todeta, että AA-väki ei sallisi, että ihmisten kahdenkeskisissä suhteissa ilmenee suuntautuneisuus partnerille tai läheisille, mutta heidän työnantajansa on se ehdottomasti tiedettävä.
Saleniukselle on kantautunut tieto Britannian aateveljiltä ja -sisarilta, että siellä on kaupoissa myynissä onnittelukortteja myös sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöihin kuuluville.
Jopa sellainenkin äitienpäiväkortti on myynnissä, jolla lapsi voi onnitella kahta äitiään sanoilla "Ihanille äideilleni".
Tai transsukupuolista biologista isää voi onnitella "äidiksi"
Kyseiset onnittelukortit on kyllä täysin sallittuja Suomessakin ja voi vain kuvitella mikä älämölö muutamasta AA-laisesta lähtee, kun havaitsevat niitä kortteja Suomen kaupoissa.
AA-väki kyllä halusi aiemmin, että työnantajan on tiedettävä työntekijöidensä seksuaalinen suuntautuminen, jota vaatimusta he ei kyllä ikinä saa läpi.
Nyt ei AA-väen mielestä saisi onnittelukorteissa näkyä seksuaalinen suuntautuminen tai sukupuolivähemmistöön kuuluminen heidän kahdenkeskisessä viestinnässään.
Yhteenvetona voi todeta, että AA-väki ei sallisi, että ihmisten kahdenkeskisissä suhteissa ilmenee suuntautuneisuus partnerille tai läheisille, mutta heidän työnantajansa on se ehdottomasti tiedettävä.
Vastaukset 253
Vanhimmat
Olet sinä Pe.ku kova valehtelemaan 😂
Mutta hyvä kun annat tilaisuuden laittaa linkki tuohon juttuun
http://www.oikeamedia.com/o1-58903
Salenius vääristänyt kantansa taakse myös tasa-arvovaltuutetun ??!!
Missä?
Miten niin😳❓
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201711022200507230_u0.shtml
Kurttila kirjoittaa tuossa ihan eri asiasta, kuin Salenius väittää.
Hän on aina ollut eriä mieltä Saleniuksen väittämän kanssa.
Kurttila medialle:
"Lapsiasiavaltuutettu: "Tasa-arvoisen avioliittolain hyväksyminen on lapsen etu"
Juu.
AA-väki kai luuli, ettei kukaan järkevä ihminen lue heidän juttuaan ja oikaise valheita.
Melkein oikeinhan se olikin luultu. Mutta ei ihan. 😊
Jokos lettas-nimimerkkisi kaappauskohu on selvinnyt? Sinähän sanoit hälyttäneesi poliisit asialle. Paskaako puhuit vai oikeastiko olit niin tyhmä?
Mitä ihmettä nyt sekoitetaan AA:ta johonkin yhteiskunnalliseen keskusteluun, jota hörhöt käyvät. AA ei ota kantaa mihinkään uskonnolliseen, poliittiseen, yhteiskunnalliseen eikä muuhunkaan ulkopuoliseen virtaukseen. Tietoa www.aa.fi
Erehdyit
Siinä on eri sivu ja pienet a-kirjaimetkin.
:D Eihän se muuta teekkään...
Joko mummomuori kertoo mitä tarkoitti tällä kommentilaan?
" mummomuori
13.6.2016 9:49
VAikka täälläkin mellakoi pieni porukka uskovia, jotka ovat valmiita vainomaan homoseksuaaleja? Erityisesti se Aa-kerho, jonka mielestä homot ova suorastaan demoneja.
Olkaa varovaisia ettei tuo vihakirjoituksenne yllytä jotakuta kristittyäkin samanlaiseen tekoon. "
Miten edistyy lettas-tutkinta? Ovatko poliisit informoineet sinua, että joko on "hakkeri" saatu kiinni? Entä mitä sieltä "hakkerin" työpaikalta kerrottiin, kun sinne ilmoitit?
Ihan sitä mitä siinä lukee. Milloin sinä lakkaat tuon tyhjänpäiväisen kiusaamisen?
Ei minusta törkeä valehtelu ja syyttäminen todella törkeistä asioista ole tyhjänpäiväistä. Edellenin odotan, että todistat Aitoa avioliiton toimineen väittämälläsi tavalla 🤗
Miksi muuten työnantajan pitäisi saada tietään työntekijöidensä seksuaalinen suuntautuminen?
OIkeastaan ei pitäisikään. Mutta tuossa kai kyse oli, ettei tiettynlaisia painotuotteita saisi myydä, koska ne voivat "loukata" joitakin?
Miksi ei saisi tietää?
Missä kohtaa sanottiin "ettei tiettynlaisia painotuotteita saisi myydä".
:D Jos närkästyy moisista korteista, niin eikö se juuri tuota tarkoita?
Toki saakin tietää jos joku haluaa kertoa. Se on jokaisen oma asia haluaako asiansa kertoa muille. Mutta miksi kenenkään (esim. työnantajan) PITÄISI saada tietää tuollaisia asoita, jos asianomainen haluaa mielummin pitää ne omana tietonaan? Sitä kysyttiin, ja siihen sinä homoudesta kiinnostunut et osaa vastata.
Ei tarkoita. Vain te homottajat pyritte kieltämään kaiken mikä ei teitä miellytä
Työnanatajalle eivät yksityisasiat kuulu.
"Tai transsukupuolista biologista isää voi onnitella "äidiksi""
Tuo jäi jotenkin vaivaamaan. Miten transsukupuolisen biologisen isän äitienpäiväkortti poikkeaa nykyisistä äitienpäiväkorteista? En muista, että äitienpäiväkorteissa olisi ollut mitään mainintoja sukupuolesta. Saa kai niitä yleisiä kortteja ostaa kenelle vaan.
Onko joku kieltänyt ostamasta?
Mutta sinusta on varmaan normaalia antaa miehelle äitienpäiväkortti?
Pohdiskelin vain että miten ne kortit eroavat toisistaan. Osaatko sinä vastata tuohon kysymykseen?
Mikä tässä maailmassa on normaalia. Itse en antanut isälleni koskaan äitienpäiväkorttia. En tunne kaiken maailman asioita, mutta olettaisin, että äitienpäiväkortti annetaan sille, jonka tuntee äidikseen.
Jos et näe niissä mittään eroa niin osta toki isällesi äitienpäiväkorttinja äidillesi isänpäiväkortti.
Kyllä minä sentään äitienpäiväkortin isänpäiväkortista erotan, siitähän tässä ei ollut kyse. Mutta voitko nyt vastata miten eroaa transsukupuoliselle äidille tarkoitettu kortti heteroseksuaaliäidille tarkoitetusta kortista? Onko niissä joku erilainen teksti vai kuva vai mikä ihme?
Onko tämä transu mies vai nainen, lapsen isä vai äiti?
En puhu kenestäkään oikeasta ihmisestä, vaan esimerkin omaisesti. Onko jokaiselle eri variaatiolle omat korttinsa vai? Kerro nyt vaikka joku niistä eroista.
Älä sitten puhu mitään jos et tiedä mitään.
Minähän kysyin juuri siksi, että en tiedä mikä se ero korteissa on. Miksi sinä et vastaa? Et taida itsekään tietää mikä ero niillä korteilla on. :D
Mitä sinä taas jankkaat 🤗❓
Pitäisikö miehelle joka väittää olevansa äiti olla omat korttinsa vai 😳❓
"Tuo jäi jotenkin vaivaamaan. Miten transsukupuolisen biologisen isän äitienpäiväkortti poikkeaa nykyisistä äitienpäiväkorteista?"
Minä ihmettelin samaa.
Tuota sinun pitää kysyä itseltäsi.
AA-väki on huomannut jonkin eron niissä ja vetänyt herneen nenäänsä.
Onko tämä transumies lapsen isä vai äiti 😳❓
Kannattaa lukea keskustelu ennen kuin lähtee kommentoimaan. Siten kirjoitellaan edes samasta asiasta. 😀 Olen tässä yrittänyt saada selville, miten ne väitetyt erilaiset kortit eroavat toisistaan, mutta huonolla menestyksellä. Nyt kysyn niin kuin sinä kysyisit: missä olen väittänyt, että miehelle joka väittää olevansa äiti pitäisi olla omat korttinsa? 😀
Lukemisesta ei ole hyötyä jos lukija ei kykene ymmärtämään lukemaansa.
:-)
Minulla ei ole siihen vastausta. Jollain tähän ketjuun kirjoittavista näyttäisi olevan vastaus kysymykseen, mutta ei halua jakaa sitä tietoaan eteenpäin. Minun käsittääkseni äitienpäiväkorteissa toivotetaan hyvää äitienpäivää eikä juuri paljon muuta.
Niin, yritä nyt kertoa kenelle korttia ollaan ostamasa 🤗
Totta tuokin.
Tarkoitatko, että äitienpäiväkortti ostetaan miehelle joka on lapsen isä vaikka on synnyttänyt lapsen 😳❓
Ei kai mikään laki tai asetus kiellä kortin ostamista ihan kenelle sen haluaa ostaa?
Tuolla aloituksessa kirjoitetaan näin: "Jopa sellainenkin äitienpäiväkortti on myynnissä, jolla lapsi voi onnitella kahta äitiään sanoilla "Ihanille äideilleni".
Tai transsukupuolista biologista isää voi onnitella "äidiksi""
Tuota kävin kyselemään, että mitenkä ne äitienpäiväkortit eroavat toisistaan, siis heteroseksuaalille äidille tai transsukupuoliselle biologiselle isälle, jota onnitellaan äitienpäiväkortilla, tarkoitetulla kortilla. Nyt tuli kyllä aika monimutkainen lause.
Kerro sinä minkälaisen kortin lapsi antaisi naiselle joka on lapsen synnyttönyt mutta onkin mies😳❓
Lapsi voi antaa sellaisen kortin mikä hänestä tuntuu oikealta. Ei siihen sinun tai muidenkaan kertomisia tarvita.
Se ei nyt taida olla tämän keskustelun aihe. Minä vain ihmettelin tuota korttien eroavaisuutta, mutta siihen ei kukaan vastaa. Nyt katosi tästä ketjusta tuo Mdmffmfmfm:kin, jolla tuntui olevan tietoa asiasta, mutta ei vaan halunnut sitä muille jakaa. Osaatko sinä kuvitella, mikä se korttien ero olisi tai onko sinulla ehkä jopa tietoa siitä?
Minä kuitenikn kysyin sitä sinulta. Ja jos siihen osaisit vastata et kyselisi täällä muuta 🤗
Muuten ihan käsittämätöntä mitä se sinulle tai muillekaan kuuluu millaisen kortin joku lapsi tai aikuinen antaa jollekkin toiselle.
Ihan oma asia millainen se kortti on jos se nyt ei satu olemaan oikeasti lain vastainen, enkä ihan heti keksi mikä sellainen kortti voisi olla.
Ylempänä jo sanoinkin, että sinun pitää kysyä sitä itseltäsi.
Te AA-väkeen kuuluvat olette huomanneet jonkin eron, mutta ette kerro mikä se on.
No, minäpä vastaan kysymykseesi. Katsotaan, vastaatko sinä minun, vai väisteletkö edelleen.
Lapsi antaisi todennäköisesti sellaisen kortin, joka hänen mielestään sopii vastaanottajalle. Siinä on varmaan joku kiva kuva ja onnitteluteksti. Lapsi voisi jopa tehdä sen itse.
Tuota... minä en kuulu mihinkään aa-väkeen.
Jaa, että lapsi saa päättä onko hän isä vai äiti 🤗❓
Lapsi päättää millaisen kortin antaa eikös vain?
:-)
Valitsit siis väistelyn. Eipä yllätä. 😀
Lapsi saa päättää, minkälaisen kortin antaa.
En vaan totesin, että lapsi päättää kumpi hän on. Etkös sinä niin sanonut 🤗
Vaikka et kuuluisikaan AA-väkeen, niin sinun on kysyttävä asiaa heiltä, eikä minulta.
AA-väellä on jostain eroavaisuudesta vetänyt käämi kenttään kiinni, mutta eivät osaa kertoa miten ne eroaa toisistaan.
Enpä ole noin sanonut. Voitko sinä nyt välillä vastata puolestasi?
Jaa, että lapsi ei sitten pidä häntä kumpanakaan 😳❓
Taitaa jäädä mysteeriksi.
Kerro toki onko transumies isä vai äiti entä transunainen 😳❓
Mysteeriksi jää.
AA-väellä on vilkas mielikuvitus ja vetelevät hatusta oman mielikuvituksensa tuotteita muka tosina juttuina.
Minä sitten aina hämmästelen tuota sinun päättelylogiikkaasi. 😀 Miten ihmeessä päädyt siitä, että lapsi saa antaa sellaisen kortin kuin haluaa, siihen että lapsi ei pidä häntä kumpanakaan? Joko sinä puolestasi vastaat?
Kun sinulla on mielikuvitusta niin kerrotko onko transumies isä vai äiti entä transunainen 😳❓
Mitäpä jos sitten vastaat siihen alkuperäiseen kysymykseeni ja lopetat venkoilusi 😂❓
Kerro sinä minkälaisen kortin lapsi antaisi naiselle joka on lapsen synnyttönyt mutta onkin mies😳❓
Kai sentään lapsella joku käsitys tarvitsee olla.
Ja mikäs se mahtoi olla? Olen vastaillut aika moneen kysymykseesi, sinä sen sijaan väistelet, etkä vastaa.
Kerro sinä minkälaisen kortin lapsi antaisi naiselle joka on lapsen synnyttönyt mutta onkin mies😳❓
Kai sentään lapsella joku käsitys tarvitsee olla.
Mistä minä sen voisin tietää? Kai hän antaa oman käsityksensä mukaisen kortin, jolla olettaa olevan ilahduttava vaikutus vastaanottajaan.
No jos et tuotakaan tiedä niin mitä sitten kyselet yhtään mitään 😂❓Sinullehan kaikki on ihan sama.
Räyhiksen kanssa jankkaaminen on kuin hakkaisi päätään seinään, mutta seinä on toki häntä fiksumpi.
"Kai sentään lapsella joku käsitys tarvitsee olla. "
Lapsi antaa sellaisen kortin kun lapsi haluaa antaa. Joku lapsi antaa itse piirtämänsä tai askartelemansa, joku toinen käy viikkorahalla ostamassa kortin kaupasta.
"Lapsi" ei ole massa joka toimii vain yhdellä tavalla vaan jokainen lapsi on yksilö ja toimii omalla tavallaan.
Mikä tässä nyt on niin vaikeaa ymmärtää?
Tarkoitatko, että ihmiset kyselevät vain asioita, jotka he jo tietävät? Mikäs järki siinä on? Minä olen aina luullut, että silloin kun ei tiedä, kysytään. Minulle ei kaikki ole ihan sama, ikävää, että taas vääristelet minua. Ja edelleen väistelet.
Vähän tulee välillä epätoivoinen olo. 😀😀😀
Vastaa nyt hyvä ihminen mitä sinulta kysyin.
Kerro sinä minkälaisen kortin lapsi antaisi naiselle joka on lapsen synnyttönyt mutta onkin mies😳❓
Kai sentään lapsella joku käsitys tarvitsee olla.
Juu, kyllä se varmaan koville ottaa jos ei pysty vastaaman, Repeliini 😂
Onneksi voi aina valita, lähteekö sen kaa jankkauskilpailuun. Ammattilaiselle on paha pärjätä sen paraatilajissa. Räyhis on tasan kuin se shakkia pelaava pulu: kaataa nappulat, paskoo laudalle ja julistaa itsensä voittajaksi. Viime kohdassa tosin näytellen naakkaa, jonka mielestä pulu siis ehdottomasti voitti ja on shakinpelaajista muutenkin ylivoimaisesti paras.
Hyvä ihminen, olen sinulle vastannut jo tuohon. Mutta menköön nyt näin lauantai-illan iloksi vielä kerta kiellon päälle.
Lapsi antaisi sellaisen kortin, josta hän pitäisi. Siinä olisi todennäköisesti joku kuva ja jotain tekstiä. Mitä pienempi lapsi, sitä todennäköisemmin se olisi itse tehty. Lapsella varmasti on joku käsitys henkilöstä, jolle hän korttia antaa ja varmaan sen mukainen sitten se korttikin olisi. Voihan olla, että lapsi ei antaisi mitään korttia. Minä luulen, että tämä asia on sille lapselle paljon selkeämpi juttu kuin sinulle.
Mitä mieltä muuten olet siitä, että lapsi, joka on menettänyt äitinsä, antaa askartelemansa äitienpäiväkortin isälleen?
Voi pikku Repeliiniä kun et keksi mitään uutta 😏
Alat toistaa itseäsi kuin dementikko 🤗
No jos sinusta jokainen voi antaa sellaisen kortin kuin miltä tuntuu niin mitä sitten kyselet 🤗❓
Oletko siis sitä mieltä, että korttien annossa on joku pakottava säännöstö, jota kaikkien tulee noudattaa? Kamalaa, olen aina antanut ihmisille sellaisia kortteja, jotka ovat minusta tuntuneet vastaanottajalle sopivalta.
Et ole näemmä vieläkään ymmärtänyt, mitä olen lähtenyt kyselemään. Etkä ole vastannut minun kysymyksiini. 😀
Oletko antanut äidillesi isänpäiväkortin isällesi äitienpäiväkortin 😳❓
Jos korteisa on teema se annetaan sille joka teeman täyttää. Eikö se ole itsestän selvää 😳❓
En tietenkään ole, miksi olisin? Pienenä olen kyllä saattanut antaa kortteja, joista ei oikein selviä, mitä ne ovat. Onkohan vanhemmilleni jäänyt niistä jotain traumaa?
Jos kortin teema on pääsiäinen, niin sekö annetaan pääsiäiselle? Minä lähettelen pääsiäis- ja muitakin kortteja vähän mielialan mukaan.
Niin, mikä sitten on se ongelmasi 😏❓
Se, että et ymmärrä, mitä olen kysynyt. Ja se, että et vastaa. No, ei ne nyt mitään ongelmia ole, mutta kiva olisi ollut saada vastaus siihen alunperin esittämääni kysymykseen.
Jos sinulla vielä tämän jälkeen on jotain kysyttävää kysy toki mutta muista mitä jo olemme keskustelleet 🤗
Minäpä kysyn, katsotaan mihin suohon nyt joudumme.
Miten transsukupuoliselle biologiselle isälle, jota onnitellaan äitienpäiväkortilla, tarkoitetut kortit eroavat niistä korteista joita nykyisin on myynnissä äitienpäiväkortteina?
Isää ei onnitella äitienpäiväkortilla eikä äitienpäivänä. Isää onnitellaan isänpäivänä 🤗
Tuohan ei ole vastaus kysymykseen.
Se on vastaus. Äidillä ja isällä on eri päivät 🤗
Ehkä se on vastaus, mutta ei minun esittämääni kysymykseen.
Miksi Jouluna pitäisi lähettää Pääsiäiskortti tai äitienpäivänä onnitella isää😳
Lapsi valitsee kortin todennäköisesti sen mukaan, miten hän puhuttelee vanhempiaan ja kuinka häntä on opetettu näistä isä ja äitiasioista.
Eroavatko äitienpäiväkortit toisistaan, jos niitä ojennetaan erilaisille äideille...en ole huomannut sellaista, kun olen äitienpäiväkortteja selaillut. Niissä on lukenut äidille ja jokin kuva ja värssy. En ole koskaan nänyt korttia, jossa lukisi transäidille tai transisälle, saattaa niitä silti jossakin mahdollisesti olla, vaikka ei ole minun silmääni ottanut.
Perheissä on erilaisia käytäntöjä näiden isänpäivä- ja äitienpäiväasioiden kohdalla ja lapsi aika tosennäköisesti tekee siten kuin on oppinut. Jos hänellä on kaksi äitiä, hänellä on kaksi äitiä vaikka se on jonkun vaikea ymmärtää. Jos hänellä on kaksi isää, hänellä on ne riippumatta siitä, hyväksyykö joku perheen ulkopuolella sitä. Hänellä voi myös olla vanhemmat, joita lapsi kutsuu etunimillä...käytäntöjä on monia ja lapsonen ostaa tai tekee kortteja siten kuin haluaa. Korteissa en ole nähnyt kieltomerkintöjä, tai ohjeistusta, että vain sille tai tälle osoitettu, muissa yhteyksissä käyttö kielletty.
Ei ole mikään pakko, mutta niin saa tehdä halutessaan. Tai antaa vaikka nimipäiväkortin pääsiäiskorttina. Usko tai älä!
Onko oikein opettaa lapselle, että äidillä on munat tai isällä pimppi?
Toki sinä voit tehdä ihna mitä haluat mutta mitään järkeä ei siinä ole 😂
Niin se menee, ihmiset tekevät asioita, jotka eivät ole sinun mielestäsi järkeviä ja sinä teet asioita, jotka eivät jonkun mielestä ole järkeviä
Olen sinusta sen huomannut 🤗
Mikä tarve jollakin olisi sotkea sovitut juhlapäivät?
Lapselle yleensä opetetaan sellaisia asioita, jotka ovat siinä perheessä relevantteja ( tulikohan oikea sana? ). Jos perheen vanhemmat ovat "normista" poikkeavia, lapselle yleensä selitetään sekin asia luulisin. Eiköhän erilaiset perheet, erilaisilla kokoonpanoilla opeta lapsilleen suurin piirtein sen millainen lapsen perhe on, jos siitä tulee kysymys.
Miksi sinä sitä minulta kysyt?
Nämä sinun heittosi ovat kyllä välillä mainioita :)
Perheelle on relevanttia se, että miehellä on pippeli ja naisella pimppi. Miehet siittävät ja naiset synnyttävät.
Eikä se siitä muuksi muutu.
Kysyn sitä sinulta koska esität, että niitä voisi ihan vapaasti sotkea jos haluaa.
Miksi joku tekisi niin?
Sinä olet niin pelle, että kiitos sinulle 🤗
En esitä.
Esitäthän.
"Ei ole mikään pakko, mutta niin saa tehdä halutessaan. Tai antaa vaikka nimipäiväkortin pääsiäiskorttina"
En tiedä, en ole sellaista kysellyt. Lueppa se kysymykseni ja vastaa siihen,
Minä vastasin jo joten vot lopettaa jankutuksesk 🤗
Et vastannut esittämääni kysymykseen, mutta väliäkös hällä. En uskonutkaan, että osaisit siihen vastata.
Kuules nyt kerroshomottaja, pitäisiköhän sinun hiukan paneutua lukemaasi, lähinnä siihen luetunymmärtämiseen.
Toki vastasin. Äitienpäivänä ei jaella kortteja isille 🤗
Eikö omat sanasi miellytä?
Jos olisin kysynyt, että jaetaanko äitienpäivänä kortteja isille, niin tuo olisi vastaus kysymykseen. Mutta kun en kysynyt, niin et vastannut kysymykseeni.
No eivät ne erikoisia intohimoja herätä, ihan tavallisia sanoja, joita sinun on vaikea ymmärtää. Kiitos kuitenkin mielenkiinnosta ajatuksiani kohtaan.
Monennenko kerroksen homottaja olet?
Mikä sitten on ongelmasi siinä, että äiti saa äitienpäiväkortin 😳❓
Ei vieläkään mikään. Et todellakaan taida ymmärtää kysymystäni?
Minulla ei ole mitään ongelmaa. Sinä et taida ihan oikeasti ymmärtää kysymystäni.
Selitä toki mitä yrität kysyä 🤗
Ei taida selitykset auttaa. En usko, ettetkö ymmärtäisi kysymystäni, mutta jostain syystä siihen vastaaminen on sinulle ylivoimaista. Olkoon niin.
Selitä toki kenelle muulle pitäisi äitoenpäiväkortti lapsen antaa kuin omalla äidillen ja miksi 🤗❓
"Miten transsukupuoliselle biologiselle isälle, jota onnitellaan äitienpäiväkortilla, tarkoitetut kortit eroavat niistä korteista joita nykyisin on myynnissä äitienpäiväkortteina?"
Miksi joku onnittelisi isäänsä äitinä 😳❓
Isänpäivä on marraskuussa.
Aloituksessa puhutaan Isosta-Britanniasta ja siellä myytävistä korteista.
Jaa, keskustele sinä sitten niistä 🤗
Isossa-Britanniassa isänpäivä on kesäkuussa. :D
Kyse ei nyt ole siitä miksi joku tekisi jotain tai jättäisi tekemättä. Kyse on niiden kahden kortin erosta.
Olen jo.
Kai sinä sentään tiedät isän- ja äitienpäiväkortin eron 😳❓
Voit katsella netistä ja vertailla mikä ero niissä on.
Voin sanoa, jos et itse keksi, että aiheet ja ainakin tekstit poikkeavat toisistaan ja avain sanat ISÄ ja ÄITI ovat erit 🤗
Hyvä Kuusenjuuret, seuraavan kerran kun tämä usko.vainen tai joku hänen puskanikkinsä kysyy sinulta jotain, niin älä vastaa itse kysymykseen vaan heitä jotain asian vierestä. Tiedän, että siitä seuraa jankkaussessio, mutta onhan sitä kiva seurata, kun se tapahtuu toisin päin. :D
Jep, ja nyt puhutaan niistä äitienpäiväkorteista.
Niin, miksi niitä pitäisi antaa isälle 😳❓
Hyvä neuvo. :)
Kyse ei vieläkään ole siitä, kenelle niitä pitäisi antaa vai pitäisikö antaa kenellekään. Kyse on siitä, mikä ero niillä kahdella äitienpäiväkortilla on. Kyllä tästä hyvä tulee, kohti mennään kuitenkin.
Onhan tämä aika hyvää komiikkaa :D
Kuusenjuuret, mikä se kysymys olikaan :D
Niin, miksi isälle pitäisi antaa äitienpäiväkortti 😳❓
Kyllä tulee... :D aikaa se voi viedä, mutta....
Äitienpälväkortit ovat äitienpäiväkortteja ja niitä annetaan äideille.
Transuisälle annetaan isänpäiväkortti koska hän ei ole äiti 🤗
-Päivää
-Kuka on sanonut , että on päivä?
- Ei kukaan, halusin vain tervehtiä.
-Kuka on sanonut, että pitää tervehtiä?
-Ei kukaan, halusin olla ystävällinen ja tervehtiä sanomalla päivää.
-Miksi sitten jankutat?
-En jankuta, yritän tervehtiä.
-Kuka on käskenyt tervehtimään?
---
Ei taida meikäläisellä olla niin paljon enää aikaa jäljellä. :D
Kerro toki miksi miehelle, lapsen isälle pitäsi antaa äitienpäiväkortti 🤗
Ei tarvi jos ei haluu.
Miksi joku haluisi 😳❓
Voi se olla, ettei kenelläkään ole...
Tuskin sinä usko.vaiselta vastausta kysymykseesi saat, ihan siitä yksinkertaisesta syystä, että hän ei tiedä vastausta siihen.
Edelleenkään ei vastaus kysymykseen. Jos lapsi sattuisi antamaan väärän kortin äidilleen, niin olisiko seurauksena kivitys vai jalkapuu?
Toi on hyvä!
Juu, ei voi vastata koska isille ei anneta äitienpäiväkortteja 🤗
Onko joku väittänyt, että pitäisi?
Miksi joku haluaa mennä naimisiin Eiffel-tornin kanssa? Ei voi kaikkien haluja tietää.
Miski sitten jankutat minkälainen sen pitäisi olla 😂❓
Älä sitten jankuta 😂
Taidan kallistua samalle kannalle. Kun ei tiedä, kannattaa väistellä.
Miksi haluaisit antaa isällesi äitienpäiväkortin?
Missä niin olen sanonut 😳❓
Jaa minkä?
Nyt se yrittää kääntää koko homman niin, että sinä muka jankutat minkälainen äitienpäiväkortin pitäisi olla, vaikka et mitään sellaista ole edes sanonut.
Etkö edes enää tiedä mitä tässä jankutat 😂😂😂
En jankuta mistään. Minä kyselen niiden kahden kortin perään, mutta sinä haluat lähettää isällesi äitienpäiväkortin, jota pidän todella outona käytöksenä. Mutta kukin tyylillään.
Alkaa mennä sekavaksi koko keskustelu. 😂
Niinkuin kaikki "keskustelut" mihin usko.vainen osallistuu.
Jos sinä puhut äidille annettavasta äitienpäiväkortista niin miten ihmessä siihen litty sitten lapsen biologinen transisä 😳❓
Lue aloitus ja jatketaan sitten.
En minä lue Pe.kun valheellista aloitusta vaan oikean linkin tuohon artikkeliin.
Mutta yritä nyt sinä hyvä ihminen yrittää saada selitettyä miten liittyy lapsen äidilleen antamaan äitienpäiväkortiin hänen transuksia alkanut isänsä 🤗
Kuusenjuuret alkoi jankuttaa heti kun huomasi miten älyttömästä asiasta on kysymys. Nyt ei luonto anna periksi sanoa suoraan mitä hän yrittää kysyä.
Joo, katsotaan nyt meneekö kokonaan solmuun ennen kuin saa kakaistua asiansa🤗
"transuksia "
Minkälainen suksi tämä on?
Luin läpi tämän ketjuosion, et ole vieläkään vastannut nimimerkki Kuusenjuuret kysymykseen "Miten transsukupuoliselle biologiselle isälle, jota onnitellaan äitienpäiväkortilla, tarkoitetut kortit eroavat niistä korteista joita nykyisin on myynnissä äitienpäiväkortteina?"
Et osaa vastata siihen vaan jankutat vastaukseksi ihan muuta.
Minkä takia isää pitää onnitella äitienpälvänä kun isänpäiväkin on😳❓❓❓❓
Jos et lue aloitusta niin asia jää sinulle ikuiseksi mysteeriksi.
Miksi minun pitäsi ajatella Pe.kun valheiden mukaan 🤗❓. Sinulta se näyttää käyvän täysin vaivattomasti.
Mutta sanon tamän, vielä kerran, että äitienpäiväkortit on äideille ja isänpäiväkortit isille, korttien aiheet voi jokainen itse valita tai piirtää 🤗
Yritä nyt jo palata maan pinnalle sinäkin 🤗
Olen huomannut alusta lähtien, että kyse on ihan älyttömästä asiasta tuossa korttiasiassa. Siksipä juuri kyselen mitä kyselen. MIksi pitäisi olla erilaiset kortit äidille riippuen siitä, mikä äidin tausta on?
En mene solmuun. Mutta mielenkiintoista lukea, mikä sinun motiivisi tässä keskustelussa on. ;)
Minun motiivini on oikaista Pe.kun ja sinun valheet siitä, että mieskin vois olla äiti🤗
Mikä sinun motiivisi on😳❓
Se, että suljet silmäsi ja korvasi faktoilta, ei muuta todellisuutta miksikään. Kysehän ei ole siitä, että sinun pitäisi muuttaa ajatustapaasi, kyse on olemassa olevasta (?) asiasta, joka ei poistu vain sillä, että sinä et halua sen olevan olemassa.
Olenko kenties jossain sanonut, että isä voisi olla äiti? Minä olen keskustellut niistä korteista.
Kerro toki miksi sitten isälle pitäisi antaa äitienpäivänä kortti 🤗
Jos keroisit yhtä paljon kuin kyselet tämä ketju olisi jo loppu mutta haluat näköjään taas jankuttaa....
Huomaan, että usko.vainen ei ole vieläkään osannut vastata yksinkertaiseen kysymykseesi.:D
Vastaa sinä siihen ja näytä mallia usko.vaiselle!
Voin yksinkertaisesti vastata, että en tiedä. Usko.vaiselle on ylivoimaista myöntää ettei hän tiedä vastausta kysyttyyn kysymykseen.
Pitäisikö isälle antaa äitienpäiväkortti? Eikös tämä jo tullut selväksi, että jos haluat antaa isällesi äitienpäiväkortin niin siitä vaan. Edellenkään minä en ole keskustellut siitä aiheesta.
Hän ei taida ymmärtää sitä varsinaista kysymystä vaan on jäänyt jumiin tuohon toistelemaansa asiaan.
Yritä nyt hyvä ihminen vihdoinkin sitten sanoa mistä sinä yrität keskustella äläkä jankuta ja kysele.
Vastaa toki itse kysymykseesi koska minun vastaukseni ei sinulle kelpaa 🤗
Olen kirjoittanut sen jo useampaan kertaan, sinä et vaan tunnu ymmärtävän kysymystäni vaan lähdet jonnekin sivupoluille vaeltamaan. Jos tietäisin vastauksen kysymykseeni, ei minun tarvitsisi sitä kysyä lainkaan. Sinun antamasi vastaukset eivät vastaa kysymykseeni vaan johonkin isänpäivän viettoon.
Niin, miehille ei ostella äitienpäiväkortteja vaikka kuinka naista leikkisivätkin🤗
Siitäpä ei edelleenkään ole kyse.
Kenelle sitten pitäisi ostaa kortti ja miksi😳❓
Ei varmaan kenellekään pidä ostaa korttia, mutta jotkut haluavat ilahduttaa toisiaan ja siksi lähettelevät kortteja. Tosin korttien lähettäminen on vähentynyt nykyisin. Postilla on muuten kätevä palvelu, kortin voi lähettää netin kautta ja niissä voi käyttää omia kuviaankin jos haluaa.
Kerro toki nyt tässä tapauksess mitä jankutat:
Mikä on juhlan aihe ta muu syy miksi kortti valitaan ja annetaan?
Kuka se valitsee/antaa
Kenelle se valitaan/annetaan?
Mikä antajan/allekirjoittajan ja saajan suhde toisiinsa on
Nyt saadaan tehtyä näistä selkeä prosessikuvaus 🤗
Joko hän ei ymmärrä sitä varsinaista kysymystä, joka on todella yksinkertainen. Mikäli hän ei ymmärrä kysymystä, niin miksi ei sitten sano ettei ymmärrä sitä. Minusta hän on vain liian ylpeä myöntämään, kun ei tiedä jotain, siksi yrittää kokoajan viedä keskustelua sivuraiteille.
Minä en ole jankuttanut noista asioista, en ole edes keskustellut niistä, mutta voin vastata, jos korttimaailma on sinulle noin outo.
Kortti voidaan antaa ihan milloin vaan, ei siihen erityistä syytä anneta. Nyt kun pääsiäinen on tulossa, niin voi lähettää haluamilleen vastaanottajille. Pääsiäisenä siis valitaan pääsiäiskortti, jouluna joulukortti jne. Näin yleensä, mutta mikään ei tietenkään estä lähettämästä jouluna pääsiäiskorttia. Yleisin kortti nykyisin ehkä syntymäpäiväkortti?
Useimmiten sen varmaan valitsee se joka sen antaakin, se joka haluaa toiselle kortin antaa. Valinnan voi toki tehdä joku muukin kuin antaja. Antaja viime kädessä toki päättää, haluaako käyttää valittua korttia.
Se annetaan sille jolle se halutaan antaa. Syntymäpäivänä yleisesti syntymäpäiväsankarille. Toki tässäkin tapauksessa sen voi antaa vaikka syntymäpäiväsankarin naapurille, mutta se lienee harvinaista.
Suhde voi olla ihan mikä vaan, ei ole rajoitteita. Sinä voisit vaikkapa lähettää minulle kortin, jos tietäisit osoitteeni ja haluaisit ilahduttaa minua. Tietenkin kortilla voi myös yrittää pahottaa toisen mieltä, mutta se on aika ikävää eikä ainakaan kristillistä.
Millaisen prosessikaavion tuosta nyt teet?
Mitä tämä asia nyt sinulle kuuluu 🤗❓
Vastaa joutessasi näihin kysmyksiin niin valitse sinullekin
sopivan kortin jos et itse pysy:
Mikä on juhlan aihe ta muu syy miksi kortti valitaan ja annetaan?
Kuka se valitsee/antaa?
Kenelle se valitaan/annetaan?
Mikä antajan/allekirjoittajan ja saajan suhde toisiinsa on?
Luulen, että hän kyllä ymmärtää, mutta ei halua myöntää olemassa olevia faktoja ja siksi vie keskustelua koko ajan toiseen suuntaan.
Koska et edes ymmärrä kysymykiäni en pysty tekemään minkäänlaista mutta kuten huomaat et enää puhu transuisästä äitienpäivänä yhtään mitään niin oletan, että ongelmasi on ratkennut 😂😂😂
Sano nyt suoraan ne olemassa olevat faktat jotka sinulle aiheuttavat nyt ongelmaa🤗
Tälle kannalle myös minä kallistun. Ylpeyttään ei halua myöntää olemassa olevia faktoja, joista selkein on ettei tiedä vastausta kysymykseesi. Eikö se ole niin, että tuollainen ylpeys estää taivaaseen pääsemisen? Tosin, en usko.vaista minään uskovana pidä, joten tuskin hän välittää mihin joutuu kuoltuaan tästä maallisesta elämästään.
Kerro toki sinä nyt ne factat joita minä en tajua 🤗
Ei taida onnistua sinulta muu kuin trollaus 😂❓
Hyvä vastaus. Jää nähtäväksi ymmärtääkö usko.vainen lukemaansa, että voisi tehdä prosessikaavion. :D
Fakta 1: minulla ei ole mitään ongelmaa.
Fakta 2: aloituksessa mainitaan, että "Jopa sellainenkin äitienpäiväkortti on myynnissä, jne.. Tai transsukupuolista biologista isää voi onnitella "äidiksi"". Näin siitä riippumatta voiko mies olla äiti vai ei, siihen en ota kantaa.
Kysymys siis kuuluu, että miten ne äitienpäiväkortit eroavat toisistaan, siis nykyisin tarjolla olevat ja nuo aloituksessa mainitut. Lisättäköön vielä lisäselvitykseksi, että nykyiset kortit mielestäni sopivat vaikkapa murmeliäidille.
Mutta äitienpäiväkortti ei sinustakaan sovi isälle vaikka isä leikkiskin olevansa nainen❓
Onko murmeli joku sukupuolivähemmistö❓
Kuten voisit huomata, olen kirjoittanut korteista.
No niin, ihan turhaan sitten minulta kyselit 🤗
En edelleenkään keskustele sukupuolivähemmistöistä tai -enemmistöistä, tai mitä kortteja saa käyttää missäkin tilanteessa. Murmeli on eläin.
No tuo on kyllä totta. 🤣
Luulin vain että olisit asiasta jotain tiennyt kun aloit minua tentata.
Ei taida prosessikaavioita olla luvassa.
Sinä pyydät minua lukemaan aloituksen mutta et kuitenkaan keskustele siitä🤗
Onkohan sinlla nyt kaikki ohan kohdallaan 🤔❓
Jankutus jatkuu....
Ei ole koska et pystynyt edes vastaamaan kysymyksiini 😂
Minulla on kaikki ihan kohdallaan, kiitos huolenpidostasi. Minä olen yrittänyt keskustella yhdestä aloituksessa mainitusta asiasta, mutta aika huonolla menestyksellä. 🤣
Ei taida ei, mutta jankkausta hänen puoleltaan sitäkin enemmän.
Tsemppiä sinulle. :D
Kiitos.
Et siis lukenut vastaustani. Mutta prosessikaavion teko ei ole helppoa aina ammattilaisellekaan.
Olisi varmaan helpompi keskustella siitä jos sanosit mitä se asia on 😂
Toki luin sepustuksesi mutta et vastannut kysmyksiini joten ei onnitu ammattilaiseltakaan 🤗
Rakas ystävä, tämä oli aikansa viihdyttävää, mutta nyt alamme pyöriä noissa samoissa jo läpikäydyissä asioissa, joten tämä alkaa puuduttaa. Mukavaa pyhäpäivää sinulle. Jos haluat ilahduttaa jotain ystävääsi tai muuta läheistäsi pääsiäiskortilla, niin nyt kannattaa jo varustautua.
Juu, pääsi omn varmaan ihan sekain kun pyörit kuin korkki¨ruuvit, etkä enää itsekään tajua mitä puhut.
Yritä oppia ilmaisemaan itseäsi jos jatkossakin kirjoitat minulle.
Olipa ikävä ja loukkaava kommentti. Jatkossa kun kyselet muilta kirjoittajilta niitä todisteita toisia kirjoittajia loukkaavista teksteistäsi, niin muista tämä.
Älä loukkaannu tosiasioista, ethän pystynyt edes kertomaan mitä kysyit.
"Kysymys siis kuuluu, että miten ne äitienpäiväkortit eroavat toisistaan, siis nykyisin tarjolla olevat ja nuo aloituksessa mainitut. "
Markkinatalouteen kuuluu että tuotetaan sellaisia tuotteita, joita ostetaan. Koska erilaisille korteille on kysyntää, totta kai niitä voi ja saa olla. Ja todellakin, voihan sen äitien tai isänpäivän kortin ostaa ja antaa sen juuri sille, jota äitinä tai isänä pitää- olkoon vaikka murmeli :D
Onko sinusta tervettä pitää isäänsä äitinään?
Tuossa on kyllä verraton analogia tämän palstan tilasta ja varsinkin Räyhiksen tavasta keskustella.
Pitääkö lettakselle olla eri kortti kuin usko.vaiselle? Entä Daavidintähdelle?
Yritäpä oppia ilmaisemaan, että oikeastiko hälytit poliisit tutkimaan nimimerkkikaappausta vai paskaako vain jauhoit.
Entäs pystytkö sinä kertomaan miten poliisitutkinta etenee? Vai pystytkö myöntämään, että taisitkin valehdella asiasta?
Joo, onhan tuo nyt ihan pahimmasta päästä yhteiskunnan ongelmia. No jospa nuokkin sitten saadaan sinne "piilomyyntiin" kuten tupakat aikoinaan, onhan se sitten hienoa molempia myydään piilosta ja samaa aikaa alkoholia täysin julkisesti....
Juu, kyllä.
Jos AA-väen toive äitienpäiväkorttien kieltämisestä toteutuisi, niin sitten ne alkaisivat kyttäämään pieniä lapsia, ettei ne piirtelisi omia korttejaan äideilleen.
Aivan, monet lapsethan askartelevat ja piirtävät erilaisia kortteja eri tilanteisiin aika useinkin.
>Joo, onhan tuo nyt ihan pahimmasta päästä yhteiskunnan ongelmia.
Jos ihmisen mielestä suurinta pahuutta on olla uskomatta Jeesukseen, kyllähän silloin kaikki on hänen päässään vinksin vonksin. Tai ainakin heikun keikun.
Niin tai vaihtoehtoisesti ei ole vielä koskaan ihan sellaista kunnon pahuutta nähnytkään.
Sekin johtuu siitä ettei uskota Jeesukseen.
Niin palstan valossa kyllä näyttäisikin siltä, että tiukinta tuntuu olevan "tosi uskovilla" seurata todellakin Jeesuksen opetuksia. Jos asiaa ajattelee noin ahtaasti niin todellakin, ennemmin taitaa moni umpi ateistikin sinne taivaaseen vilahtaa kuin nämä kaikenkarvaiset vääräsääriset tuomiopasuunat.
Se menee kai jotenkin niin että uskotaan kyllä kovasti Jeesukseen ja "seurataan" häntä, mutta siihen näköetäisyyteen se jääkin, ja oppi rakennetaan Paavalilta sekä Vanhasta testamentista.
Niin mikä ei sitten kuitenkaan ole voimassa, koska uusi liitto, paitsi tietty tietyilta osin :)
"...saadaan sinne "piilomyyntiin" kuten tupakat aikoinaan, onhan se sitten hienoa molempia myydään piilosta ja samaa aikaa alkoholia täysin julkisesti.... "
:D Varsinaisia kaksoinmoraalin kukkasia!
Yhteenvetona voitaneen todeta, että AA-yhdistys haluaa kieltää kaikki äitienpäiväkortit ja muutkin onnittelukortit, koska niitä voi joku lähettää myös seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville.
Kiinassa kaavailtiin joskus leipäveitsien ja vastaavien teräaseiden kieltämistä, koska niillä voi lyödä toista, mutta tulivat kuitenkin ennen päätöstään järkiinsä.
Keittiötyöt ei olisi onnistuneet alkuunkaan ilman veitsiä ja murhaajat olisivat siirtyneet vasaroihin ja muihin astaloihin.
Valehtelusi on päivä päivältä aina vain sairaanpaa. Mene tarkistuttamaan pääsi psykiatsille koska juttusi eivät ole olleet enää pitkään aikaan terveitä.
Miten suloista onkaan että tällä(kin) rekkaamattomalla "olet.sairas" nimimerkillä on aivan samanlaisia kirjoitusvirheitä mitä tekee rekisteröity nimimerkki "usko.vainen".
Sattumaako? Vai Jumalasi johdatusta?
:-)
"...koska niitä voi joku lähettää myös seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville."
Toisaalta on aika erikoista ylipäätään kiinnittää huomiota siihen, miten eri tuotteita käytetään. Tällainen kontrollointi on outoa.
Tytti Saleniuksen kirjoitus on pelkkä lainausmerkeillä sotkettu heikkotasoinen vinoilu.
Salenius yrittää kyseenalaistaa nuo uudet onnittelukortit ja keinoksi hän valitsi sen, että joka lauseessa muutama "kyseenalainen" sana on pistetty lainausmerkkeihin.
Ei toimi, koska tuntematta Saleniuksen ajattelutapaa tuo vihjailu ei olisi ymmärrettävää. Ihmettelisi vain, että tarvitseeko sitä joka toista sanaa pistää lainausmerkkeihin.
Tässä mallia Saleniuksen "lainausmerkkimetodista":
>> Sukupuolineutraaleilla "äitienpäiväkorteilla" juhlinnasta "transsukupuolisempaa"
Perinteiset kortit eivät ole sopivia "uudenlaisiin" perherakenteisiin
kortteja, jotka varmuuden vuoksi ovat "sukupuolineutraaleja"
useita "äiti" -vaihtoehtoja niin sanotuille "uudenlaisille" perheille.
ihmisille, jotka ovat "äidin kaltaisia" muita henkilöitä
lähtivät mukaan "päivittämään onnittelukorttejaan" samanlaisilla homo- ja transseksuaalivanhemmille tarkoitetuilla korteilla.
kaikenlaisia äitejä kuvaavia" äitienpäiväkortteja"
"kulttuurisena ilmiönä" transsukupuolisuus ei ole..
Perinteiset kortit eivät sovi "uudenlaisiin" perherakenteisiin
useat koulut ovat muuttaneet äitienpäivän "vanhempainpäiväksi" tai "erityishenkilön päiväksi" välttääkseen sukupuolineutraaliutta ajavan aktivistivähemmistön mielten pahoittumisen.
Taustalla vaikutti genderideologinen ajatus perheiden "moninaisuudesta".
Isänpäivän nimen vaihtamisen väitettiin olevan vain "kokeilu" ja sitä perusteltiin muun muassa "uusilla perhemuodoilla" << (T. Salenius, OM)
Saleniukselle vinkiksi, että ihan hyvä yritys, mutta ei toimi. Sarkasmi kun ei helpolla aukea, varsinkaan OM:n aktiivilukijoille. Koko kirjoitus vaikuttaakin vain lainausmerkkinapin löytäneen "kirjailijanalun" innostuneelta kokeilulta ja miettii, että milloinhan se löytää CAPSLOCKIN.
Tuo on ihan hyvä analyysi.
Salenius tuli ensimmäisen kerran otsikoihin 2016 kun hän kirjoitti törkykirjoituksen kristillisen Laajasalon opiston Kaupunkikanava-verkkolehteen, joka lopulta taipui painostuksen edessä poistamaan sen vihakirjoituksen.
Aiemmin se kirjoitus oli jo poistettu US-blogista.
"Koko kirjoitus vaikuttaakin vain lainausmerkkinapin löytäneen "kirjailijanalun" innostuneelta kokeilulta ja miettii, että milloinhan se löytää CAPSLOCKIN. "
No, sarkasmi on vaikea laji. :D
Ajatelkaapa jos päiväkodissa ei saisi pikkutyttö äitienpäivänä värkätä onnittelukorttia kahdelle isille kotiinsa. Kyllähän siitä nousisi melkoinen meteli vihervasurien keskuudessa. Tytti saa vapaasti vaikka kapallisen herneitä vetää kärsäänsä.
Niin ja jos hihhulin au-mukula ei saisi tehdä isänpäivänkorttia itse Jeesukselle, niin siitä se vasta helvetinmoinen mekkala nousisikin.
Miksi olet noin ilkeä? Antaa lasten tehdä juuri niille kortteja, keille he haluvat.
Nyt oli kyse siitä, että jotkut haluvat sensuroida teollista kortin tuotantoa.
T. Salenius ei suoraan kiellä painamasta mitä tahansa kortteja, kun tietää, ettei kykene, mutta hän yrittää kovasti kyseenalaistaa nuo erilaiset kortit ja niiden myynnin.
Kaiken kaikkiaan heikko esitys Saleniukselta.
No, ainahan näitä löytyy, jotka eivät haluaisi jotain tuotteita myytävän. Välillä ihan asiaa ja välillä asian vierestä. Maailmaa kun ei voi mieleisekseen muuttaa.
Tytti Saleniuksesta voisin kertoa erään hupaisan anekdootin. Erään joulun tienoilla FB:ssä hän lausui kutakuinkin näin, että on aivan naurettavaa kun lapsille opetetaan, että tontut kurkkivat ikkunan takana jne... että Jumalakin nauraa. Siinä oli pokassa pitelemistä.
Tytin mielestä moinen tonttu-usko on lapsellisen naurettavaa. Tässä asiassa olen Tytin kanssa aivan samaa mieltä.
Mutta... Tytti tiesi jopa Jumalankin nauravan moiselle uskolle ja minustakin tuo on naurettavaa.
Niin. Kyllä siinä ollaan asian ytimessä, kun uskomusoliot kilpailevat keskenään uskottavuudesta jonkun uskojan mielessä.
Ennen huvitti se pikkuisen ylimielinen huumori, jolla jotkut peruskristinuskoiset naureskeli kehitysmaiden taikauskoisille pakanoille. Siinä oli samaa tahatonta huumoria.
En tiedä huvittiko minua, mutta hämmentävää siinä joku oli.
Paljon tuo mukanaan murhetta elämään tuo aa-puuhakerho...
Ylivoimaisesti suurimman murheen he tuottavat itselleen.
Niinpä.
No, suomessa on yhdistymisen vapaus ja kukin taaplaa tyylillään.