Mikä pilleri Yasminin tilalle?

Olen käyttänyt Yasmin-pillereitä reilun kahden vuoden ajan ja olen huomannut niiden aiheuttavat sivuoireita; haluttomuutta, kuivuutta, mielialojen vaihtelua.. Onko kellään muulla kokemusta Yasmin-pillereiden sivuvaikutuksista? Ajattelin vaihtaa pillerimerkkiä, mutta mihin merkkiin, se on vielä epäselvää. Mihin pillereihin olette vaihtaneet Yasminista?
2359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse vaihdoin Yasminesta ehkäisyrenkaaseen lääkärin suosituksesta. Mulle se ei kuitenkaan sopinut. Itse asiassa tuntui, että limakalvojen kuivuminen vain paheni, joten päädyin pilleritaukoon.

Olen tämän jälkeen yrittänyt itse ottaa selvää, mitä kannattaisi vielä kokeilla joskus. Tällaisen kuvan olen saanut erilaisista artikkeleista ja lääkärin kommenteista: Pillereiden sivuvaikutukset voidaan jakaa kahteen luokkaan. Liika hormonin saanti voi aiheuttaa tietynlaisia oireita ja liian vähäinen saanti toisenlaisia. Tasapainon saavuttaminen olisi tärkeintä. PIllerit kun lopettavat elimistön oman hormonituotannon, niin matalahormonisista pillereistä saadut liian alhaiset hormonimäärät voivat aiheuttaa ihan yhtälailla oireita. (Yleensähän puhutaan vain liian suurista hormonimääristä) Erityisesti nuo sinun oireet, kuivuus, haluttomuus jne. saattavat viitata tuohon hormonimäärien riittämättömyyteen. Yasminit on kuitenkin aika matalahormonisia, joten ehkä sun kannattaisi harkita jotain vähän korkeampia hormonimääriä sisältäviä pillereitä.
Vaikeampi kysymys on sitten mikä merkki olisi hyvä. Pillereissähän on eri määrät ja eri suhteessa estrogeeniä ja progestiinia...puhumattakaan minipillereistä. Aikamoista hakuammuntaahan tuo on, että löytää itselleen sopivan, kun lääkäritkään eivät osaa määrätä heti oikeaa merkkiä.

Lääkärin kanssa tuo pillerimerkkivalinta tulee tehdä, mutta on hyvä tietää itsekin jotain siitä, mitä määriä eri pillerit sisältävät ja millä tavalla ne vaikuttavat. Ei sitten ole ihan sormi suussa lääkärin vastaanotolla ja voi itsekin tehdä ehdotuksia. Hyvää lukemista olisi esim. kirja "Nainen ja hormonit": Arto Saure, 2002.

Äänestä

Oireet ovat yksilöllisiä, mutta vaikka Yasmin on matalahormoninen valmiste, se oli minulle kuitenkin liian vahva. Vuosi sitten alkoi yötä-päivää itkeminen mitä pienemmästä asiasta, rajut mielialavaihtelut ja sen seurauksena masennus, sitten syömishäiriö ja verenkierto-ongelmia. Vaihdoin Harmonetiin ja on toistaiseksi sopinut minulle. On se mukava saada tunnottomat varpaat takaisin "elämään"!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sazz-83 kirjoitti:

Olen käyttänyt Yasmin-pillereitä reilun kahden vuoden ajan ja olen huomannut niiden aiheuttavat sivuoireita; haluttomuutta, kuivuutta, mielialojen vaihtelua.. Onko kellään muulla kokemusta Yasmin-pillereiden sivuvaikutuksista? Ajattelin vaihtaa pillerimerkkiä, mutta mihin merkkiin, se on vielä epäselvää. Mihin pillereihin olette vaihtaneet Yasminista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu