Toimittaja, Ihmisoikeusasiantuntija palestiinalainen Bassem Eid sanoo että palestiinalaiset menevät salaa Israelin siirtokuntien rakennuksille töihin koska he saavat israelilaisilta yrityksiltä
kuusi kertaa parempaa palkkaa. Eid sanoo, että iso osa palestiinalaisperheistä ei halua, että israelilaiset ajetaan pois siirtokunta alueelta, omilta mailtaan, hän myös moittii lännen ja euroopan tyhmyyttä syytää miljardeja palestiinalaishallinnolle koska tavallinen perheellinen ja kadun palestiinalainen ei hyödy siitä mitään vaan rahat menevät herrojen luksuselämään. Hän moittii myös lansimaisia palestiinan puolesta toimivia aktiiveja ja kysyy kuka on antanut noille aktiiveille luvan puhua palestiinalaisten puolesta? Nuo aktiivit hankaloittavat tavallisten perheiden elämää ja työssäkäyntiä israelin työmailla kun käskevät boikotoimaan israelilaisia tuotteita mikä on Bassam Eidin mielestä huono asia, koska palestiinalaiset ovat juuri töissä noissa yrityksissä. Linkkiä juttuun ei viitti laittaa koska juttu poistettaisiin heti täältä.
Elämme täällä euroopassa aivan toisenlaisten "totuuksien" varassa.
kuusi kertaa parempaa palkkaa. Eid sanoo, että iso osa palestiinalaisperheistä ei halua, että israelilaiset ajetaan pois siirtokunta alueelta, omilta mailtaan, hän myös moittii lännen ja euroopan tyhmyyttä syytää miljardeja palestiinalaishallinnolle koska tavallinen perheellinen ja kadun palestiinalainen ei hyödy siitä mitään vaan rahat menevät herrojen luksuselämään. Hän moittii myös lansimaisia palestiinan puolesta toimivia aktiiveja ja kysyy kuka on antanut noille aktiiveille luvan puhua palestiinalaisten puolesta? Nuo aktiivit hankaloittavat tavallisten perheiden elämää ja työssäkäyntiä israelin työmailla kun käskevät boikotoimaan israelilaisia tuotteita mikä on Bassam Eidin mielestä huono asia, koska palestiinalaiset ovat juuri töissä noissa yrityksissä. Linkkiä juttuun ei viitti laittaa koska juttu poistettaisiin heti täältä.
Elämme täällä euroopassa aivan toisenlaisten "totuuksien" varassa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No, maanpettureita löytyy joka maasta, jopa Suomesta. Maanpetturit toimivat salaa, etkö tiennyt?
Suomessa maanpetturuudesta saa elinkautisen, Venäjällä myrkkyä.
voi olla niinkin,ettei Gazan sisällä voi Israelin puolella olla,sillä Hamas voi ripustaa ristille....pää alaspäin!(kun eivät tiedä mitään kristillisyyden ja juutalaisuuden erista). Israelinkin puolella voi tulla turma vastaan. Se on terroristien tapa toimia.Muutkin ,kuin Gazan arabit ovat edellämainitunlaista sanoneet. Ainakin 1 Eurooppaan emigroitunutmiesmuslimi on kehoittanut kriminalisoimaan Islamin!
Suomessa maanpetturuudesta palkitaan.
Ns. "maanpetturit" puhuvat useimmiten totta, siksi he ovat valtion taholta vaarassa, niinkuin esim. Venäjällä.
Suomessa "maanpetturit" ovat niitä jotka ajoivat suomen maan EU,n kahleisiin.
Ovatko maanpettureita ne palestiinalaisnuoret, jotka hakeutuvat Israelin yliopistoihin?
Nuoret näkevät millaisen kurjistuvan korruptiopesän itsenäinen "Palestiina" muodostaisi
Suomi antaa hiljaisen hyväksynnän lasten kouluttamisesta tappajiksi. koska asiat ovat tuolla palestiinalaiskouluilla olleet jo vuosikymmeniä, ja silti rahaa syydetään sinne, niinkuin tälläkin palstalla annetaan hyväksyntä.
Suomikin on saanut näytekappaleet uusimmista palestiinalaisten oppikirjoista, joissa vihakasvatusta on tehostettu edelliseen painokseen verrattuna.
EU:kin näitä oppikirjoja paheksuu, mutta Suomi, Belgia ja Hollanti ovat ottaneet oppikirjojen maksamisen vastuulleen.
Oslon sopimuksissa sovittiin koululaisten vihakasvatuksen lopettamisesta.
Mistä sinä tuommosta keksit?
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että aloituksen tiedolle pitää antaa linkki.
Se tässä on huvittavaa, että jos Israelia ja/tai juutalaisia vastaan kirjoitetulle viestille pyytää linkkä, vastauksena on lähinnä haukkumista natsiksi ja kehoitus etsiä tietoa netistä.
Suosittelen aiheesta kiinnostuneille tapaamista hänen kanssaan. Hän asuu Jerusalemin vanhassa kaupungissa ja tapaa mielellään eri kulttuureista tulevia ihmisiä.
Hänellä on hätkähdyttävää tietoa tavoista joilla palestiinalaishallinto ja eri palestiinalaisryhmittymät kohtelevat eri mieltä olevia. Hänellä itsellään on nykyään sellainen asema, etteivä tpalestiinalaisten johtajat oikein uskalla häneen koskea, koska siitä nousisi melkoinen kansainvälinen meteli, ja se kääntyisi johtajia vastaan.
Länsirannalla asukkaita haastatellut suomalaistoimittaja sai käsityksen että oman valtion perustamisen suosio on vähäinen. Pelottavat sekä muiden arabivaltioiden esimerkit että nykyisen itsehallintonsa korrutio ja muut toimet.
Kansan mielipide tuollakin (vakiintuneeseen arabitapaan) on merkityksetön.
Bassem Eid on ihmisoikeusveteraani alueella ja tarkkailee kaikkien osapuolten toimeenpanemia ihmisoikeusloukkauksia, tekivät niitä sitten israelilaiset tai palestiinalaiset.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bassem_Eid
"Toisen maailmansodan jälkeen antisemitismi ei ole ollut Euroopassa hyväksyttyä, ja juutalaisvastaisiin rikoksiin syyllistyvät lähinnä ääriainekset. On kuitenkin antisemitismiä, joka ei näy rikostilastoissa. Yksi tapa purkaa juutalaisvastaisia tuntoja yleisesti hyväksytyllä tavalla on Israel-vastainen lietsonta. Israel-vastaisuudesta onkin tullut uusi, poliittisesti korrekti antisemitismin muoto. Kielteistä Israel-kuvaa luo ennen kaikkea valtamedia, sama taho joka valkopesee islamia".
https://leilaponkala.blogspot.com/2018/04/
Nyt on luontevaa kieltää juutalaisvaltiolta olemassaolon oikeus vedoten muun muassa siihen, että se harjoittaa apartheidia. Jokainen vähänkin Israelia tunteva tietää, että apartheid-syytökset ovat absurdeja, mutta valitettavasti useimpien ihmisten Israel-tietämys rajoittuu siihen, mitä valtamedia valikoiden kertoo.
Rasismia noustiin toisen maailmansodan jälkeen vastustamaan, koska haluttiin estää uusi holokausti. Nyt media tukee rasisminvastaisuuden nimissä uuteen holokaustiin tähtääviä pyrkimyksiä. Se tekee sen mustamaalaamalla Israelia ja puolustamalla islamia, johon antisemitismi kuuluu erottamattomana osana. On islamilaisia maita ja järjestöjä, joiden johtajat kertovat avoimesti haluavansa viedä päätökseen sen, mikä Hitleriltä jäi kesken.
Osoittaa melkoista rohkeutta tuoda oman kansansa rikkomuksia esiin. Palestiinan puolella vastaavanlaisista lausunnoista seuraisi kuolema. Lapsesta lähtien alkavalla rauhankasvatuksella voidaan palestiinan vihankierre katkaista. Sukupolvelta toiselle jatkuva sotatila on kurjistanut kansan. Hyötyjät löytyvät palestiinalaisjohdosta jonka elintasoa pitävät yllä ulkomaiden avustukset.