Maanomistaja Perttulasta. Kokee elämäntehtäväkseen vaikuttaa yhteiskunnan asioihin. Ja kun taidot eivät muuhun riitä, toteuttaa hän itseään vastustamalla kaikkea uutta; esimerkiksi Klaukkalan ohikulkutietä.
Kyseisen vastarannankiiskin valitus oikeuteen oli suorastaan surkuhupaisan naurettava. :) Nurmijärven Uutisetkin repi hauskan jutun antisankarin epätoivoisista valituksista. Niissä ei ole mitään järkeä.
Tervehtikää, kun hän tulee vastaan. Kaikki Klaukkalan ruuhkissa jumittavat.
TÄMÄ ihminen yrittää jarruttaa kehitystä
10
655
Vastaukset
- eohi
hänelläkin on oikeus puolustaa omaisuuttaan
- ihmetteliä
Missä kaikki vihervasemmistolaiset sekä muut puunhalaajat ovat olleet näiden vuosien/vuosikymmenien ajan,kun eivät ole olleet valittamassa jatkuvista liikenneruuhkista aamuin illoin. Eihän asialle mitään kannata tehdä,jatketaan vaan tupruttelua ja annetaan toisen pitää OMAISUUTENSA.
- odottelia
Odotetaan vielä muutama vuosikymmen niin valittaja puulaatikossa ja perikunta myy miellelään.
- ihanoikein
Toki pitää vaatia oikea hinta. Nyt ehdotetut pakkolunastushinnat ovat olleet itkettävän ja naurettavan tasoa. Joten jos ei maksa käypää hintaa niin ei rakenna tietäkään. Et sinäkään myy asuntoasi ostajan kertomalla hinnalla.
- eohi
juuri näin rahalla kyllä sopu syntyy ,
- Osoite_kiitos
Missä päin tämä maanomistaja asuu? Mielummin tapaisin kasvotusten kuin huutelen täällä netissä.
- fjgqw
Perttulassa.
- cjhch
Kuntaveronmaksajat istuvat aamuin illoin Klaukkalantien ruuhkissa. Kuinka kauan he jaksavat jonottaa liikenneruuhkassa?
- ottanethuomioon
Me ei olla noin ahdasmielisiä aloittajan kanssa. Rakennetaan aloittajan tontin keskeltä vaan pelkkä pyörätie ja kevytväylä kohti Keudaa. Saat toki pakkolunastuksesta korvauksen, 20 neliön lunastettavasta alasta saat 1500€. Olet varmaan tyytyväinen? Jos on tarvetta siirtyä välillä tonttisi toiseen reunaan niin pyydät kevytväylän käyttäjiltä tietä? Onneksi siihen me emme halua autotietä. Ja saithan roiman korvauksen menetyksestäsi. Ja saat maisemoida ihan itse mieleisellä tavalla vaikkapa viskomalla Pihanurmi-ruohonsiementä reunuksiin. ELY-keskus toimittaa siemensäkin kohtuukorvausta vastaan. Noin helppoa se on jos on aloittajan kaltainen yhteistyöhenkinen kumppani.
- Maanomistajat_tunnetaan
Kyllä oikeat maanomistajat tietävät maanomistamiseen liittyvät riskit. Ihan normaalia riskiä mitä on kaikissa sijoituksissa.
Valitettavasti maanomista ei voi vähentää verotuksessa oman kusipäisyyden aiheuttamia terveydenhoitokuluja, esim. Verenpaineen hoitoa.
Nää on näitä ikipanttaajia, jotka antavat metsän lahota pystyyn odottaessaan puun hinnan nousua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914351Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483817PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1631492Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691464En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O131330Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn471251Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81001Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45928En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93783