MItäs nyt känittäjät kun paljastuikin, että Syyrialla oli melkein Israelin nenän edessä lähes valmis ydinvoimala, jonka tarkoitus oli tuottaa asekelpoista plutoniumia. Atomivoimalaa rakensivat Pohjois-Korealaiset
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005612278.html
Laitos sijaitsi lähellä Irakin rajaa. Vieläkö oletatte ettei Husseinilla ollut rikastettua asekelpoita uraania ?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005612278.html
Laitos sijaitsi lähellä Irakin rajaa. Vieläkö oletatte ettei Husseinilla ollut rikastettua asekelpoita uraania ?
Vastaukset 15
Vanhimmat
No se on nyt tuhannen päreinä ja maasto silitelty Syyrialaisten toimesta. Että silleen.
Oisko ollu samanlainen kuin Saddamilla, pommitusten jälkeen ei hajuakaan
Entäs jos olisi herätty liian myöhään ja olisi isketty toimivaan voimalaan ja sädehtintää olisi pitkin aavikkoa.
Tuleekohan Pyhäjoelle ajoissa pommitukset?
Ei tuu kun on tuo ohjuskilpi suojana
Olkiluodosta ei ole huolta, kun se ei valmistu koskaan
Polttoaineen lastaus alkaa marraskuussa tänävuonna.
tuohan on sanottu joka vuosi, parikin kertaa
Onhan se sanottu, mutta kun siellä ajetaan putkistojen ja pumppujen vesiajoja ja testataan automatiikkaa. Olkiluoto kolme on teholtaan likimain kaksinkertainen ykköseen taikka kakkoseen verrattuna.
HYVÄ......................... NYT VAIN POMMITTAMAAN SITÄ.......... TEHO ON TAATTU !
Valmis levittäytyy kaikkialle.
Husseinilla ei ollut asekelpoista rikastettua uraania, tuosta laitoksesta on vielä pitkä matka asekelpoiseen uraanin.
Uraani vaatii vielä väkevöinnin, ennekuin sitä pommin saa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Uraanin_väkevöinti
Iranilla on nykyään centrifugeja uraanin väkevöimiseksi, mutta eivät hekään toistaiseksi (tiettävästi)ole ydianaseita kehitetelleet. Se on kuitenkin mahdollista, laitokset ovat syvällä vuoren sisällä, niitä ei Israel pysty tuhoamaan. Tuskin uskaltaisikaan Israel Iraniin lähteä pommittelemaan, siitä syntyisi laajamittainen sota.
Irakilla oli tutkimuslaitos Bagdatin lähistöllä, jonka Ranska oli toimittanut. Israel kävi sen pommittamassa 1981. Laitos oli jo käynnistymisvaiheessa. Ydinaseohjelma alkoi jo -70 luvun alussa. Kun nuo IAEA :n tarkastukset oli käynnissä, niitä viivyteltiin toisinaan kuukausia tahallisesti. Tarkastuksissa todettiin suuri määrä calutroneja ja kaasusentrifuugeja.
BUM, ChemisyntiVideo 2.
JIM Historia Atomipommin salat 07.10.2010."Irakissa pommitettiin täysvoimainen ydinvoimala montuksi systemaattisilla lentopomituksilla. Osirakiin valmistunut ydinvoimala räjäytettiin israelin 900kg ilmapommitusiskuin 1981.(Ydinaseita siis ON joilla USA:n Irakin iskua alkujaan perusteltiinkin. Vaikka EU vedätti uutisointiinsa, ettei ydinasetuotantoa Irakissa ollut!) Pakistanilainen Alamosin vakoileva veteraani Aga Khaan oli toimittanut tarvittavan tietotaidon." Hän toimitti ydinvoimalaitoksien ja siviiliydinvoimalaitoksista tehtäviä ydinpomminteko-ohjeita mm. Syyriaan, Libyaan, Iraniin ja Pohjois- Koreaan. Myös näistä ydinvoimaloista teki USA lopun mm. salatuin ilmaiskuin Libyaan, Iraniin ja Syyriaan. Pohjois-Korea on myös katkolla. Jostain syystä vaan lukuisista räjäytetyistä ydinvoimaloista puhuminen on realismina totaalinen TABU.
Meidän kannattaisi maksaa miljoonia mieluummin Israelille kuin Kreikalle. Israel huolehtii meidänkin turvallisuudestamme pitämällä radioaktiiviset kehitelmät arabiterroristien ja muiden kehityksessä alemmalle oksalle jääneiden kansojen ulottumattomissa.
Suomellakin on ydinvoimala, kaksikin ja kohta kolme ja neljä...