”Ajaa ruotsinkielisten vuosisataisia etuoikeuksia”
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/244454-rakennusliiton-kyosti-suokas-teilaa-rikkaiden-perintoveron-poistohalut
Hehheh, voipi olla :D
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/244454-rakennusliiton-kyosti-suokas-teilaa-rikkaiden-perintoveron-poistohalut
Hehheh, voipi olla :D
Vastaukset 4
Vanhimmat
–Satojen miljoonien ja miljardien perinnöistä vero on sen sijaan luonnollisesti iso. Nykyisessä poliittisessa ilmapiirissä tämä nähdään ongelmana. Vallassa on historian ehkä oikeistolaisinta politiikkaa harjoittava hallitus. Äänettöminä yhtiömiehinä häärivät siniset, joille kaikki käy. Lisäksi monella rivikansanedustajalla on sisäsyntyinen halu miellyttää rikkaita, hän kirjoittaa.
Osuvasti kyllä sanottu
No tottakai siihen mennään ååååååååhh
En ole ruotsalainen, mutta olen vähistä tuloista säästänyt jonkinlaisen turvarahaston. Olen mukana vaatimassa perintöveron poistoa, koska se on epäoikeudenmukainen. Miksi verottaa toiseen kertaan, kun joika pennistä olen maksanut jo veron.
PERINTÖVERO POIS! Se on oikeus ja kohtuus pienehköille säästöille. Miljoona-omaisuudesta voi jo jotain raapaistakin. Nalle Wahlroos esim. vei omaisuutensa Ruotsiin ja nyt jakaa sitä verottomana lapsillensa. Noin pitäisi varmaan kaikkien suomalaisten tehdä, jotka eivät halua perintöveroa maksaa.
On selvä, että jokainen normaali vanhempi haluaa jättää lapsilleen jotain perintöä, pientä tai suurta. Eikä sitä perintöä saa enää toista kertaa verottaa valtion pohjattomaan kuiluun. Nykyään sitäpaitsi suuret summat menee pakoloisten menojen rahoittamiseen ns. hienojen eurooppalaisten yhteisten humaanien arvojen takia eli rajat ja rahahanat auki politiikan kustantamiseen.