Testamentin teko

koivunikkari

Testamentata voi omaisuutensa lisäksi ruumiinsa lääketieteelle. Luin artikkelin jossa kerrottiin että lääketieteen opiskelijoilla on huutava pula "aidosta materiaalista" eli kuolleitten ihmisten ruumiista joiden avulla he oppisivat paremmin ihmisen anatomiaa. Minulla heräsi mielenkiinto, joten otin selvää asiasta tarkemmin. Mieltäni oli jo jonkin aikaa hiertänyt kuoleman jälkeiset asiat joten ei kun tuumasta toimeen ja laatimaan kyseistä testamenttia. Mieheni innostui myös, joten nyt olemme tyytyväisiä sillä tarvittavat jutut ovat hoidossa ja lääketieteen opiskelijat saavat aikanaan ainakin kaksi ruumista oppimateriaaliksi.

3

493

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hautahommaton

      Kuulostaa varsin varteenotettavalta vaihtoehdolta kun ajattelee kuinka lapset lähtevät paikkakunnalta ja sukulaisten haudat jäävät hoitamatta. Tai käy kuten monelle tuttavallemme,- tulee jälkeläisten kesken raastavia riitoja siitä kenen vuoro on milloinkin huolehtia haudoista... Kaikki tämä jää pois kun hoitaa testamentin kuntoon.

      • tuhkatuuleen

        Yks mahollisuus son polttohautaus ja tuhkan levittäminen tuuliin.


      • YksinKämppääniMuumioidun
        tuhkatuuleen kirjoitti:

        Yks mahollisuus son polttohautaus ja tuhkan levittäminen tuuliin.

        Tuon aion minäkin tehdä. Eikä mitään peijaisia, lehti-ilmoituksia eikä muuta hömppää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2478
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      77
      641
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe