Asun maaseudulla ja minulla oli koira josta kesämökkiläinen naapuri ei tykännyt. Viime kesänä koira haukkui läpi yön. Naapuri valitti ja sanoi inhoavansa sitä, vaikka kaikki muut ovat aina koirastani tykäneet.
Joku oli eilen poissa ollesani heittänyt myrkytettyä ruokaa häkkiin, ja koira kuoli. Tarkoitus olisi lähteä 500 km:n päähän Helsinkiin ja vetää kirveellä päähän koirani tappajaa. Ihan sama mitä seuraa, kunhan rakkaan lemmikkini tappaja saa tuomion.
Joku oli eilen poissa ollesani heittänyt myrkytettyä ruokaa häkkiin, ja koira kuoli. Tarkoitus olisi lähteä 500 km:n päähän Helsinkiin ja vetää kirveellä päähän koirani tappajaa. Ihan sama mitä seuraa, kunhan rakkaan lemmikkini tappaja saa tuomion.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mene toki mutta muista että vaikka saisit vain vahingoitettua koirasi myrkyttäjä niin olisit kuitenkin häviöllä. Ja eikö se naapuri tule taas ensi kesänä mökkeilemään. Sitten vähän hieroo mailan kera.
Teet nyt vain siitä kuolleesta paskahännästä vaikka lampunvarjostimen, se ei hauku.
Putinin agentit lienee asialla?
Kallistuisin juuri tämän mahdollisuuden puoleen.
Älä noudata seuraavaa neuvoa: Äänitä oikein ärsyttävää haukuntaa ja laita se soimaan, kun naapuri tulee mökilleen. Sitä ei voi myrkyttää.
Inhoan ärsyttäviä ääniä, varsinkin, jos olen hankkinut paikan, jossa on tarkoitus hiljentyä ja nauttia luonnon rauhasta. Silti ikävää ajtella, että koira joutui tapetuksi. Olisiko joku haukkumisenestolaite ollut parempi ratkaisu, jos koira oli sinulle rakas? Elämä on täynnä kompromisseja. Sinulla on oikeutesi, mutta niin naapurillasikin.
Vankilat varmaan ovat pullollaan ihmisiä, jotka eivät antaneet vihansa tyyntyä, vaan toimivat hetken raivossa. Siellä on aikaa katua. Ja sitten ikuisuudessa vielä pitempi aika. Anteeksi antaminen on harvinaisen vaikeaa. Mitähän joku sellainen tekisi, joka osaa rakastaa lähimmäisiään? Ehkä kirjoittaisi kirjeen naapurille, jossa valittaa, että koiran haukkuminen oli niin suuri ongelma, ja ilmaisee surunsa lemmikkinsä kuoleman takia, ja lupaa vastaisuudessa kouluttaa koiransa haukkumattomaksi. Siiträ voisi poikia jopa uusi ystävyys, hautajaisten ja vankilatuomioiden sijaan.
Tulpat on keksitty.
Kaipasiko koira ulos häkistä, vai mikä mahtoi olla haukuskelun syy?
No ihan varmasti. Kaikki häkkiin teljetyt koirat haukkuvat surkeaa oloansa. Jos koiraa ei voi muuten pitää kuin häkissä, siitä kannattaa luopua.
Et voisi vankilasta käsin pitää huolta, että oikea tekijä selviää ja saa korvaukset maksettavaksi jne. Lisäksi sulla voi olla täysin väärä epäilty, jolloin kohdistat sivulliseen. Jos teet ikävän teon, kukaan ei muista koira-asiaasi enää tai se ei kiinnosta. Nyt vielä ihmiset ottavat sen tosissaan. Henkilön lähisukulaiset eivät ehkä koskaan selviä traumasta, jos teet jollekin tuollaista. Eikö olisi parempi käsitellä omaa menetystä jne. Koiria voi aina opettaa jatkossa ja ei jätä ulos yksin niitä. Pihaa voi kuvata ja aidata. Keskusteluyhteys ei ollut hyvä, jos noin pääsi käymään.
Hyvä, että tappoi typerän rakin. Ikävää, kun sinä jäit henkiin.
Hienoa, että yksi paskaviskuri-räksyttäjä kuoli. Itsekin tulen taas kevään tullen kylvämään myrkkypötköjä alueille missä kuljen ja tietyille alueille tulen kylvämään hienoksi jauhettua ikkunalasia.
En ymmärrä, miten jotkut katsovat oikeudekseen pilata ympäristöäni paska- ja melusaasteella. Mutta onneksi saan sitä ainakin vähennettyä.
Mitä tehdä vastaaville häiritseville ihmisille? Eläimet häiriköi vähän verrattuna ihmisten toimintaan, joka stressi sitten puretaan viattomimpiin.
Rakas lemmikki häkissä. Taisit käyttää seksuaalisesti hyväksi sitä.
Katoa vain ja häntä ei enää löydeta
vaatteisiin
Onpa opettavainen tarina. Kertoisitko vielä, mitä myrkkyä naapurisi käytti, minkä verran ja minkä kokoinen koira oli?
Jaahas, ilmeisesti aloittajalla maalaisena on autona vanha dieselmersu, Helsingin rajalla on nykyään tarkastuspiste, jossa käännytetään takaisin ja sanotaan, että ei tarvita öljypoltinta, meillä on kaukolämpö.
Raiskaili koiraansa lautahökkelinsä pihalla olevassa häkissä.
Oikein hyvä että räkyräky hiljeni.