Ilmajoen lentokoneasemalle antoo valtio jälleen 150 000 euroa vaikkei sielä oo ku amistyyppejä harjoottelemas lokistiikkaa.Kuha ei ny kuntaki sen myötä jälleen jotain avustusta sinne lykkää. Saa tas poket ajella koko rahalla kenttää ympäri kattellen kuolleeta lokkia.Ai niin ,täytyyhän se olla aukijos joku Viitala tai Paakari haluaa sitä käyttää.
Rengoonharju
enttaksari
9466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kunnanhallitus on jo maksanu sinne kymppitonneja veroeuroja
Se on kylläkin Seinäjoen lentoasema. Harmittaa kun honkakylän liittyessä kaupunkiin ei menny koko itäinen alue. Olis aivan eri meininki rengonharjulla. Onneksi hieno ohitustie toi kaupungin palvelut lähelle.
Siinä on oikeen menetettyjen mahdollisuuksien areena kalliisti paalutettuna.
Käsittämätöntä ettei sinne ole saatu toimintaa. Roveksen täytyttyä saattaa joku varata sieltäkin alueen?
Tarttis vaikka kunnan teettää sinne eka halli josta vuokraas osakkeita.Kukaan ei uskalla olla se ensimmäinen.Hyviä tontteja kyllä ovat maaperältään ja logistiikaltaan ja kaukolämpö tulee.Täyttyy ne.
2022 LÄÄKÄRIKOPTERILLE valmis paikka ...sinne saakka suunnittelut valmiina....eikä maksa paljon leikkikentäksi.
Joopa joo ja Haukkala puikkoihin.Pitää taas maksaa 5 milliä per vuosi.
Niin ... joka leikkiin ryhtyy se leikin maksakoon . Tuo isojen poikien leikkiminen.. se vasta maksaakin!
tuas olis ollut mukava lisätienisti mutta meni ohi
https://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/kauhavalle-rakennetaan-kansainvälisen-luokan-kiihdytysrata-ja-areena-1.2580349
No onneksi ei sentään nuon turhaan oo vielä tarvinnut lähteä,kyllä alue tulee vielä teollistumaan kun vain joku saa pään auki kuten tuos edelläkin todettiin.Ja onhan sielä jo komia rivi koneeta myynnis.