** Neutronisäteily tutuksi

Maan ystävät ovat kauan sitten esittäneet verkkosivuillaan seuraavan väitteen, johon on saatu erittäin pätevän tuntuinen ratkaisu keskustelussa https://keskustelu.suomi24.fi/t/15197656/ :

"Ydinvoimalasta poistamisen jälkeen ydinpolttoaine on erittäin radioaktiivista ja se säteilee voimakkaasti läpäisevää gamma- ja neutronisäteilyä. Jos 200 metrin päässä olevaa ydinjätesauvaa kohti juoksee, on kuollut ennen kuin pääsee perille, sillä gammasäteily aiheuttaa nopeaa tuhoa aivoissa ja selkäytimessä. (SKI 1996)".
http://www.maanystavat.fi/tiedotus_artikkeli.php?aid=226&kid=0


Tuossa puhutaan "ydinjätesauvasta", joka lienee ajatusvirhe, koska seuraus ei voi olla ihan tuon kaltainen, ja myöhemmin näinkin saman väitteen korjattuna ydinpolttoainenippua koskevaksi. SKI lienee "Statens kärnkraftinspektion" (Ruotsi). SKI 1996 tarkoittanee, että SKI on jossain vuoden 1996 raportissaan esittänyt arvoja, joista on laskennallisesti löydettävissä väitteen mukainen tapahtumakulku. Pelkkä pelkkä viittaus "(SKI 1996)" ei todista väitettä oikeaksi.

Neutronisäteilyn maininta tekee väitteestä mielenkiintoisen. Neutronisäteily itsessään ei ole ionisoivaa säteilyä, mutta välillisesti se sitä on: se voi muuttaa mm. ihmisen kudoksia radioktiiviseksi gammasäteilijäksi! Neutronisäteilyä syntyy pääasiallisesti ydinvoimaloissa.

Lainauksia:

"Säteilysairaus uhkaa välittömästi ihmisen henkeä, jos hänen koko kehonsa altistuu lyhyessä ajassa usean grayn (Gy) säteilyannokselle. Tämä koskee läpitunkevaa gamma- tai röntgensäteilyä tai neutronisäteilyä. Tällaiset tapaukset ovat perin harvinaisia."
https://www.stuk.fi/documents/12547/494524/kirja4_04_1.pdf/4601cba6-0eb1-4f9f-96ae-18b56770d9c7

"Neutronisäteily on hyvin läpitunkevaa ja vaarallista ihmiselle. Se ei ole suoranaisesti ionisoivaa säteilyä, koska neutroneilla ei ole sähkövarausta. Välillisesti neutronisäteily kuitenkin ionisoi atomeja, sillä neutronin absorboituessa atomiytimeen ydin yleensä emittoi gammasäteilyä, joka puolestaan on ionisoivaa säteilyä."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Neutronisäteily

"Neutronisäteilyn haitallisuus eliöille perustuu siihen, että organismeissa on paljon vettä ja muita molekyylejä, joissa on runsaasti kevyitä ytimiä, jotka ovat herkkiä neutronisäteilyn vaikutuksille. Neutronisäteilyltä suojautuminen poikkeaa täysin ionisoivalta säteilyltä suojautumisesta: tarvitaan paksu kerros jotain keskimääräiseltä atomipainoltaan kevyttä ainetta, jonka kanssa neutronisäteily reagoi hanakasti, esim. vettä, grafiittia (eli hiiltä) tai parafiinia tms. hiilivetyyhdistettä."
http://fysiikka.turkuamk.fi/fysiikka/Sepankadunlabrat/Konelabrat/TYO40Dx.pdf

"Neutronit voivat kimmota ytimistä tai jäädä ytimiin. Jos neutroni jää ytimeen, syntyy alkuaineen uusi isotooppi, jonka ytimen muutokset lähettävät ionisoivaa gammasäteilyä. Neutronisäteily on hyvin läpitunkevaa. Hyvin paksut betoniseinät suojaavat neutronisäteilyltä. Tällaisia seiniä on ydinvoimaloissa.

Neutronisäteilyä käytetään lääketieteessä etenkin aivoissa olevien syöpäkasvainten tuhoamiseen. Potilaan verenkiertoon annetaan boori-isotooppia, 105 B, jota kerääntyy syöpäkasvaimeen. Kun kasvaimeen sitten kohdistetaan neutronisäteilyä, neutronit hajottavat booriytimet litiumiksi 73 Li ja heliumiksi 42 He. Reaktiossa vapautuva energia tappaa syöpäsolun. Hoidon haittavaikutukset ovat terveille soluille vähäisiä. "
http://paasykoemaraton.blogspot.fi/2014/08/fysiikka-1-luku-7-sateily.html
(Sivustolla on paljon hyvin esitettyä asiaa säteilystä. Lukaiskaa edes.)

Neutronisäteilyn vaikutuksen ihmiseen voi kuvata kansanomaisesti näin:"Neutronisäteily tekee sinusta kävelevän, vaarallista radioktiivista gammasäteilyä lähettävän ihmisen", tai näin:"neutronisäteily ansiosta sinusta saa säteilevän ystävän. Kirjaimellisesti."

----

Aiemmin aiheen keskusteluissa olen esittänyt kantanani ko. väitteeseen, että

- en tiedä onko väite totta vai ei
- mielestäni juoksijalle käy niin, että hän ei jaksa juosta perille asti, vaan kaatuu maahan (säteilysairaus, oireet) ennenkuin pääsee ydinpolttoainenippujen luo

Tuota mieltä olen vieläkin. Muita tulkintoja sanomisistani voi keskusteluissa esiintyä, mm. leikkaa/liimaa -monipuloinnilla aikaansaatuja.

5

4284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aiheeseen löyhästi liittyen krjoitukseni vuodelta 2010

      "Tappava alue

      Vastaaja
      18.7.2010 18:12

      Lääkäriliiton mukaan tappava alue ydinvoimalaonnettomuudessa on muutama neliökilometri:

      "Tappava alue ydinvoimalaonnettomuudessa on muutaman neliökilometrin laajuinen."
      http://www.laakariliitto.fi/uutiset/julkaisut/ymparisto/s55.html200206121025

      1km etäisyys ydinvoimalaan antaisi ympyrän muotoisen alueen pinta-alaksi noin 3km2. 1km etäisyys ydinvoimalaan on juuri se, minkä STUK on määritellyt ydinvoimalan laitosalueeksi.

      En tiedä, miten tappavuus on tuossa määritelty, mutta olettaisin, että sillä tarkpitetaan säteilysairauteen kuolemista jossakin ajassa, ehkä lääkärien tai terveydenhoitajien työmahdollisuuksia onnettomuusalueella ajatellen. Onnettomuuden vielä ollessa päällä lääkäreiden pelastustyökin voisi olla suoranaista itsemurhaa.

      STUKin mukaan alle 20km päässä ydinvoimalasta voi vielä saada säteilysairauden oireita. Se lienee sama kuin säteilysairaus, mutta se ei etene ja pahene --> sisäelimet tai selkäydin ei ole vauriotuneet liikaa."
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/9206819/tappava-alue

      Viimeinen kappale ei nyt ihan aukene minulle.

      Lääkäriliiton maininta tappavasta alueesta tuli Tshernobylin ydinkatastrofin pelastustöitä käsitelleessä artikkelin pätkässä. Siihen voi löytyä aikalaiskirjoitus.

      Jatkan vanhojen keskusteluiden penkomista, koska Stuk on hävittänyt verkkosivuiltaan paljon vanhaa hyvää tietoa.

      • Säteilysairauden välittömiä vaikutuksia

        Stuk:
        "Säteilysairaus uhkaa välittömästi ihmisen henkeä, jos hänen koko kehonsa altistuu lyhyessä ajassa usean grayn (Gy) säteilyannokselle. Tämä koskee läpitunkevaa gamma- tai röntgensäteilyä tai neutronisäteilyä. Tällaiset tapaukset ovat perin harvinaisia."
        https://www.stuk.fi/documents/12547/494524/kirja4_04_1.pdf/4601cba6-0eb1-4f9f-96ae-18b56770d9c7

        Välitön hengenlähdön uhka ei tarkoita välitöntä kuolemaa.

        Artikkelista /1/ kooste:

        "Erittäin vaikea altistuminen (10 Gy tai korkeampi), välittömät vaikutukset:
        - huimaus, sekavuus
        - heikkous, väsymys
        - hiustenlähtö, verinen oksennus ja uloste, infektiot, heikko haavan paraneminen, matala verenpaine"
        /1/ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/radiation-sickness/symptoms-causes/syc-20377058


    • NoinOn

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe