** Neutronisäteily tutuksi

Maan ystävät ovat kauan sitten esittäneet verkkosivuillaan seuraavan väitteen, johon on saatu erittäin pätevän tuntuinen ratkaisu keskustelussa https://keskustelu.suomi24.fi/t/15197656/ :

"Ydinvoimalasta poistamisen jälkeen ydinpolttoaine on erittäin radioaktiivista ja se säteilee voimakkaasti läpäisevää gamma- ja neutronisäteilyä. Jos 200 metrin päässä olevaa ydinjätesauvaa kohti juoksee, on kuollut ennen kuin pääsee perille, sillä gammasäteily aiheuttaa nopeaa tuhoa aivoissa ja selkäytimessä. (SKI 1996)".
http://www.maanystavat.fi/tiedotus_artikkeli.php?aid=226&kid=0


Tuossa puhutaan "ydinjätesauvasta", joka lienee ajatusvirhe, koska seuraus ei voi olla ihan tuon kaltainen, ja myöhemmin näinkin saman väitteen korjattuna ydinpolttoainenippua koskevaksi. SKI lienee "Statens kärnkraftinspektion" (Ruotsi). SKI 1996 tarkoittanee, että SKI on jossain vuoden 1996 raportissaan esittänyt arvoja, joista on laskennallisesti löydettävissä väitteen mukainen tapahtumakulku. Pelkkä pelkkä viittaus "(SKI 1996)" ei todista väitettä oikeaksi.

Neutronisäteilyn maininta tekee väitteestä mielenkiintoisen. Neutronisäteily itsessään ei ole ionisoivaa säteilyä, mutta välillisesti se sitä on: se voi muuttaa mm. ihmisen kudoksia radioktiiviseksi gammasäteilijäksi! Neutronisäteilyä syntyy pääasiallisesti ydinvoimaloissa.

Lainauksia:

"Säteilysairaus uhkaa välittömästi ihmisen henkeä, jos hänen koko kehonsa altistuu lyhyessä ajassa usean grayn (Gy) säteilyannokselle. Tämä koskee läpitunkevaa gamma- tai röntgensäteilyä tai neutronisäteilyä. Tällaiset tapaukset ovat perin harvinaisia."
https://www.stuk.fi/documents/12547/494524/kirja4_04_1.pdf/4601cba6-0eb1-4f9f-96ae-18b56770d9c7

"Neutronisäteily on hyvin läpitunkevaa ja vaarallista ihmiselle. Se ei ole suoranaisesti ionisoivaa säteilyä, koska neutroneilla ei ole sähkövarausta. Välillisesti neutronisäteily kuitenkin ionisoi atomeja, sillä neutronin absorboituessa atomiytimeen ydin yleensä emittoi gammasäteilyä, joka puolestaan on ionisoivaa säteilyä."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Neutronisäteily

"Neutronisäteilyn haitallisuus eliöille perustuu siihen, että organismeissa on paljon vettä ja muita molekyylejä, joissa on runsaasti kevyitä ytimiä, jotka ovat herkkiä neutronisäteilyn vaikutuksille. Neutronisäteilyltä suojautuminen poikkeaa täysin ionisoivalta säteilyltä suojautumisesta: tarvitaan paksu kerros jotain keskimääräiseltä atomipainoltaan kevyttä ainetta, jonka kanssa neutronisäteily reagoi hanakasti, esim. vettä, grafiittia (eli hiiltä) tai parafiinia tms. hiilivetyyhdistettä."
http://fysiikka.turkuamk.fi/fysiikka/Sepankadunlabrat/Konelabrat/TYO40Dx.pdf

"Neutronit voivat kimmota ytimistä tai jäädä ytimiin. Jos neutroni jää ytimeen, syntyy alkuaineen uusi isotooppi, jonka ytimen muutokset lähettävät ionisoivaa gammasäteilyä. Neutronisäteily on hyvin läpitunkevaa. Hyvin paksut betoniseinät suojaavat neutronisäteilyltä. Tällaisia seiniä on ydinvoimaloissa.

Neutronisäteilyä käytetään lääketieteessä etenkin aivoissa olevien syöpäkasvainten tuhoamiseen. Potilaan verenkiertoon annetaan boori-isotooppia, 105 B, jota kerääntyy syöpäkasvaimeen. Kun kasvaimeen sitten kohdistetaan neutronisäteilyä, neutronit hajottavat booriytimet litiumiksi 73 Li ja heliumiksi 42 He. Reaktiossa vapautuva energia tappaa syöpäsolun. Hoidon haittavaikutukset ovat terveille soluille vähäisiä. "
http://paasykoemaraton.blogspot.fi/2014/08/fysiikka-1-luku-7-sateily.html
(Sivustolla on paljon hyvin esitettyä asiaa säteilystä. Lukaiskaa edes.)

Neutronisäteilyn vaikutuksen ihmiseen voi kuvata kansanomaisesti näin:"Neutronisäteily tekee sinusta kävelevän, vaarallista radioktiivista gammasäteilyä lähettävän ihmisen", tai näin:"neutronisäteily ansiosta sinusta saa säteilevän ystävän. Kirjaimellisesti."

----

Aiemmin aiheen keskusteluissa olen esittänyt kantanani ko. väitteeseen, että

- en tiedä onko väite totta vai ei
- mielestäni juoksijalle käy niin, että hän ei jaksa juosta perille asti, vaan kaatuu maahan (säteilysairaus, oireet) ennenkuin pääsee ydinpolttoainenippujen luo

Tuota mieltä olen vieläkin. Muita tulkintoja sanomisistani voi keskusteluissa esiintyä, mm. leikkaa/liimaa -monipuloinnilla aikaansaatuja.

5

4194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aiheeseen löyhästi liittyen krjoitukseni vuodelta 2010

      "Tappava alue

      Vastaaja
      18.7.2010 18:12

      Lääkäriliiton mukaan tappava alue ydinvoimalaonnettomuudessa on muutama neliökilometri:

      "Tappava alue ydinvoimalaonnettomuudessa on muutaman neliökilometrin laajuinen."
      http://www.laakariliitto.fi/uutiset/julkaisut/ymparisto/s55.html200206121025

      1km etäisyys ydinvoimalaan antaisi ympyrän muotoisen alueen pinta-alaksi noin 3km2. 1km etäisyys ydinvoimalaan on juuri se, minkä STUK on määritellyt ydinvoimalan laitosalueeksi.

      En tiedä, miten tappavuus on tuossa määritelty, mutta olettaisin, että sillä tarkpitetaan säteilysairauteen kuolemista jossakin ajassa, ehkä lääkärien tai terveydenhoitajien työmahdollisuuksia onnettomuusalueella ajatellen. Onnettomuuden vielä ollessa päällä lääkäreiden pelastustyökin voisi olla suoranaista itsemurhaa.

      STUKin mukaan alle 20km päässä ydinvoimalasta voi vielä saada säteilysairauden oireita. Se lienee sama kuin säteilysairaus, mutta se ei etene ja pahene --> sisäelimet tai selkäydin ei ole vauriotuneet liikaa."
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/9206819/tappava-alue

      Viimeinen kappale ei nyt ihan aukene minulle.

      Lääkäriliiton maininta tappavasta alueesta tuli Tshernobylin ydinkatastrofin pelastustöitä käsitelleessä artikkelin pätkässä. Siihen voi löytyä aikalaiskirjoitus.

      Jatkan vanhojen keskusteluiden penkomista, koska Stuk on hävittänyt verkkosivuiltaan paljon vanhaa hyvää tietoa.

      • Säteilysairauden välittömiä vaikutuksia

        Stuk:
        "Säteilysairaus uhkaa välittömästi ihmisen henkeä, jos hänen koko kehonsa altistuu lyhyessä ajassa usean grayn (Gy) säteilyannokselle. Tämä koskee läpitunkevaa gamma- tai röntgensäteilyä tai neutronisäteilyä. Tällaiset tapaukset ovat perin harvinaisia."
        https://www.stuk.fi/documents/12547/494524/kirja4_04_1.pdf/4601cba6-0eb1-4f9f-96ae-18b56770d9c7

        Välitön hengenlähdön uhka ei tarkoita välitöntä kuolemaa.

        Artikkelista /1/ kooste:

        "Erittäin vaikea altistuminen (10 Gy tai korkeampi), välittömät vaikutukset:
        - huimaus, sekavuus
        - heikkous, väsymys
        - hiustenlähtö, verinen oksennus ja uloste, infektiot, heikko haavan paraneminen, matala verenpaine"
        /1/ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/radiation-sickness/symptoms-causes/syc-20377058


    • NoinOn

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5120
    2. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      260
      2327
    3. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2319
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2297
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1524
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1428
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1008
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      986
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      919
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      917
    Aihe