Onko kukaan kokenut essitalopraamin tai muun ssri lääkkeen sivuvaikutuksena aknea? Itse olen ollut nyt noin 3kk lääkityksellä (Escitalopram Orion 10mg) ja vissi ero ihossa. (Muitakin sivuvaikutuksia on ilmennyt, kuten kk kierron sekoittuminen, rintojen arkuus).
Tämä iho ongelma on minulle iso asia, koska olen taistellut asian kanssa koko nuoruuteni ja vihdoin aikuisiällä päässyt vaivasta lähes kokonaan ja nyt sitten se on palaamassa. En osaa syyttää tästä kuin lääkitystä, mitään muuta ei ole muuttunut minkä itse yhdistäisin ihon oireisiin.
Mieliala on pikkuhiljaa kohentunut, mutta nämä muut sivuoireet ei ole kovin hauskoja...
Tämä iho ongelma on minulle iso asia, koska olen taistellut asian kanssa koko nuoruuteni ja vihdoin aikuisiällä päässyt vaivasta lähes kokonaan ja nyt sitten se on palaamassa. En osaa syyttää tästä kuin lääkitystä, mitään muuta ei ole muuttunut minkä itse yhdistäisin ihon oireisiin.
Mieliala on pikkuhiljaa kohentunut, mutta nämä muut sivuoireet ei ole kovin hauskoja...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Huomasin SSRI:n aiheuttaman akneongelman vasta lopetettuani lääkkeet 13 vuoden käytön jälkeen. Iho alkoi parantua. Mieli vaan painuu taas matalaksi eikä millään haluaisi aloittaa lääkitystä uudelleen. Olen nelikymppinen ja kärsinyt aknesta teini-iästä asti, joten en osannut yhdistää iho-oireiden pahenemista essitalopraamiin. Mutta nyt tosiaan ilman lääkkeitä iho alkaa olla siedettävä laajentuneita huokosia lukuunottamatta. Jossain vaiheessa oli kokeilussa SNRI-lääke ja silloin akne paheni niin, että tajusin heti sen johtuvan lääkkeestä, joka ei minulle sopinut muutenkaan.