Kaksi kuukautta vanhat laskut vielläkin hoitamatta ja edelleen valehtelevat olevansa vakaavaraisia.
Saakohan niiltä ostaa auton ja maksaa sitten joskus kun sattu saamaan ekstraa rahaa jostakin muualta 😂🤣
Ei voi kun sanoa että paska firma jota kannattaa välttää, auto-bil kuuluu siihen.
Saakohan niiltä ostaa auton ja maksaa sitten joskus kun sattu saamaan ekstraa rahaa jostakin muualta 😂🤣
Ei voi kun sanoa että paska firma jota kannattaa välttää, auto-bil kuuluu siihen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/lansiauto-oy/02887469/taloustiedot++++Niin+tässä+sitten+totuus.+Erittäin+vakavarainen+yritys+tuo+länsiauto.+Omavaraisuusaste+47%+eli+omaisuutta+on+n.100miljoonaa+euroa+liikevaihdon+ollessa+228+miljoonaa.+Voittoakin+on+tehty+todella+mukavasti.+Kyllä+tuossa+firmassa+on+hyvä+olla+kenen+tahansa+kun+noin+hyvin+kulkee.+Kateellisilla+jalasmökki+pienyrittäjillä+vaan+puntti+tutisee+kun+näkevät+että+länsiauto+myy+10+kertaa+pienemmällä+korolla+kuin+he+itse,+siinä+syy+miksi+kauppa+siellä+käy.+Länsiauton+korko+on+usein+uusissa+autoissa+usein+0,4-0,7%+tod+vuosikorko.+Kun+monissa+muissa+liikkeissä+korko+on+4-8%+tod+vuosikorko.+Järkyttävää+asiakkaan+ryöstämistä...välttäkää.
Kai sitä pystyy pienellä korolla myymään kun rahoittaa toiminnan muiden firmojen kustannuksella?
Yritä suorittaa työ tuolle firmalle ja kun maksun aika pitäisi olla niin kas kummaa se ei olekkaan. Kyllä sunkin mielipide olisi ihan toinen jos tekisit töitä ja maksaisit veroja.
Sähköposteihin ei vastata. Puhelin on vain puheposti minkä viesteihin ei myöskään vastata.
Ja viellä huomautuksena en myy autoja!
Olen kyllä autojen kanssa tekemisissä ja siinä hyvässä asemassa että minulta kysytään mistä kannattaa ostaa auto, länsiauton konserni ei enää ole niitä mitä suosittelen.
En voi suositella asiakkailleni liikettä joka ei hoida omatkaan asiansa kuntoon.
Tämäkin kirjoitus poistetaan varmaan sääntöjen vastaisena pian, niin on muutkin poistettu jossa en kehu länsiautoa!
Aloittaja on joku kateellinen jobbariliikkeen myyjä tai itse autojobbari eli kauppias. Autojobbariliikkeitä on paljon ja ne on yleensä niitä autoverkkoaitahäkkikauppoja joota näkyy teiden laidoilla. Pihassa on melkein paalausvalmiita autoja rivissä tussilla kirjoitetuin hintalapuin:) kun ei jobbari osaa konetta juuri käyttää.
Enpä myy autoja vaan työsuorituksia. Ja 35v aikana länsiauto on ainoa autoliike joka ei ole laskunsa hoitanut!
Jopa nuo haukkumasi jobbaritkin ovat toistaiseksi maksaneet tehdyt työt.
On täysin harhaa kuvitella että iso yritys olisi luotettava yhteistyökumppani, niistä kun puuttuu henkilövastuu kokonaan!
Kyllä sä varmaan jotain jobbaroit kummiskin? Vai ootko tehny työn heikosti?
Kaikkea palkkakusetusta länsiautossa työntekijöitä kohtaan, se kertoo puljusta kaiken.
Niin, eikä edes tienaa 8000 eur/kk.
Eikä länsiautopaskassa edes 2000/kk.
Omistaja varmaan kokoomustalainen
autobil on länsiauto kaatopaikka.minua on länsiautossa huiatu.vanhasta autosta tarjoti 3000 ja autobil myy sen 11500
länsiauto mekaanikko palkka on perseesta.ei sieltä saa hyvätä palveua
Länsiauto Herttoniemessä valehdellaan asiakkaille ja jätetään töitä tekemättä. Laskutus kyllä toimii.:
Kerran sain karhulaskun huollosta ja renkaiden vaihdosta, jonka olin maksanut.
Autoani kolhittiin noutopalvelun yhteydessä. Huoltoneuvoja kehoitti tekemään vahinkoilmoituksen. Siihen en suostunut.
Sitten hän kehotti ottamaan noutofirm yhteydenaan bilgouhin. En tähänkään suostunut, koska olin tilannut palvelun Länsiautosta. Tämän jälkeen ei tapahtunut mitään.
Bilgousta otettiin sitten viikkojen päästä yhteyttä ja sanottiin, että bilgo kuvaa autot noutaessa ja palautettaessa. Olimme vaimon kanssa vastaanottamassa autoa, eikä palautusta hoitanut tyttö kuvannut autoa. Silti Bilgosta sanottiin, että ovat tutkineet lähtö- ja palautuskuvat.
Viimein kolmen kuukauden kuluttua sain vietyä auton korjattavaksi.
Toisella kerralla renkaiden vaihto venyi 1,5- tuntiseksi. Huoltoneuvoja sanoi palautuksen yhteydessä, että rengaspaineen sensori on mennyt rikki. Paskapuhetta. Jouduin viemään auton rengaspaineen resetaatioon erikseen.
Lisäksi olin tilannut uuden auton. Komponenttipulan vuoksi meni vuosi, kun myyjä ilmoitti, että autoa ei saa. Eipä sitten tarjottu muuta autoa tilalle.
Eli summa summarum. Länsiauto hyvästi. Minulla on jo uusi auto - eri merkkinen ja Länsiautoa en suosittele kellekkään.
Jep. Surkeaa palvelua. Ei vastata puhelimeen, korjaukset joka kerta myöhässä, ja kaiken lisäksi samana päivänä luvattiin tiettyyn hintaan korjaus JA loppu viimeiseksi muuttivat sitäkin yläkanttiin. Ei enää koskaan.
Länsiauto. Surkea korjaamo. Vika :Autopurkaa akkua. Auto valmis johon olivat uusineet akun. Ilmoitin että akku on uusi . Vaadin rahoja takaisin sain vaan akun hinnan tyhjästä työstä maksoin .
En suosittele.
Aivan paska autokauppa, en koskaan ole nuin huonosta autokaupasta laittanut autoa, eka ja vika kerta
Mitä tai mihin olet autoa laittanut?
Se on kun länsiauto on itä Euroopassa.
Älkää ikinä viekö autoamme tänne huoltoon ja kannattaa varmasti välttää ostamastakaan autoa täältä.
Omasta autostani meni akku tyhjäksi ja hävitti avaimen koodauksen. Minulle käynyt sama homma vuonna 2019. Silloin vaan auto hinaukseen ja merkkihuoltoon. Kaverit koodasivat avaimen ja laittoivat uuden akun. Se oli tunnin työ ja matka jatkui.
Nyt auto on ollut LänsiAutolla jo puolitoista viikkoa ja eivät ole saaneet mitään aikaiseksi. Eivät soittele ja kerro missä mennään. Aina kun soittaa heille, niin eivät osaa sanoa mitään. Sanovat että, käyvät hallin puolella kyselemässä soittelevat sitten takaisin. Eivät koskaan soita. Itse on soiteltava takaisin.
Tänään menin ihan paikan päälle kysymään mikä tilanne, kun kukaan ei vastaa, eikä soita takaisin. Tiskiltä nainen lähti pajan puolelle 15 minuutiksi selvittelemään mikä homma. Tuli takaisin ja sanoi, että ei meillä ole tuollaista ohjelmaa millä voi koodata sun auton avaimen. On kuulemma niin vanha. 2003 vm. kyseessä. Kysyin, että miksi sitten otitte työn vastaan, jos ette kerta voi sitä suorittaa ja kaiken huipuksi ette ole ilmoittanut asiakkaalle mitään ? Ei pahoittelua edes tullut naiselta. Tässä meni nyt viikko aivan hukkaan. Ja olisin voinut viedä auton muualle korjattavaksi. Nyt meni joulusuunnitelmat meidän perheeltä uusiksi. Hyvää Joulua vaan LänsiAutolle. Aivan luokatonta palvelua. Tämmöisten firmojen olisi pitänyt mennä konkurssiin jo ajat sitten. Tehkää itsellenne palvelus ja pysykää kaukana tästä pajasta.
⚠️
Älkää tehkö koskaan mitään kauppoja tämän rosvofirman kanssa. Kusettavat kaikessa, hirveät myyntihinnat ja valehtelevat myyjät.
Vastuun pakoilua. Kaupanteon yhteydessä luvattiin toimilaitteiden olevan kunnossa. Kesärenkaista paineanturit pimeänä. Korjaamolasku 50/50. 3 kauppaa tehty kyseisessä firmassa. Tämä oli viimeinen.
Myyjä lupaa että laitetaan viat kuntoon ja kun kaupat on tehty niin kappas vaan seuraavana päivänä ei laitetakkaan kun reklamoit viat jotka suullisesti sovittiin korjattavaksi. En suosittele kiertäkää liike kaukaa.
Miksi et vaatinut kauppoja tehdessä asiaa kirjallisena kauppakirjaan?
Eivät ehkä huomaa, että asiakkaat vähenevät.
Sekin on heille erikseen sanottava.
Minulla C4e Citroen ollut työlistalla/selvityksessä/korjauksessa 20-kuukautta, nyt on luvattu laittaa kuntoon. Eivät hyvitä viiveestä mitään, koska olen itse valinnut sellaisen huoltoliikkeen joka ei saa asiaa hoidettua. Eli minun virheeni. Sekä vika ei ole estänyt autolla ajamista, niin ei voida hyvittää. Onneksi ei ole ollut 2023-vuodesta ajokelvoton auto, mutta silti vähän harmittaa... Oletteko saaneet hyvityksiä?
Lisätietoja tästä: https://sites.google.com/view/aikajana-korjaukselle/etusivu
Länsi-Auto kusettaa ostajia: Autoja ei ole huollettu myytäessä, kun hajoaa ei rahoja saa takasiin muutakuin oikeúdessa. Paljon kuin neovostoliitossa ja osaaminen samaa tasoa!
Oletko kenties ollut Neuvostoliitossa, kun tunnut tietäävän paljon?
Taitaa kaikki olla nykyään ☹️
Eivät ole kiinnostuneita palvelemaan vanhemman auton omistajaa. Yhteydenpito olematonta.
On kyllä harvinaisen paska pulju ostakaa autonne jostain muualta vahvasti suosittelen...
Ei tule kyllä kehuja täältäkään. Ostakaa muualta autonne .
Ostin länsiautosta esimmäisen ja viimeisen auton romuja myyvät. Eikä ole apua vaikka kuluttaja asimiehen kautta koittaa saada auton kuntoon ei onnistu. En jaksanut enään pidemmälle valittaa kärsitään ja korjataan omalla rahalle viat kuntoon.
ELÄ osta tästä firmasta mitään.
Autokorjaamon puolen jälki täysin luokatonta. Reklamaatioihin ei vastata. Kaikki kestää ja silti tutkitaan vajavaisesti. Tämä siis palvelun taso vaikka vakuutusyhtiö maksajana. En ole aikaisemmin näin erikoisen merkkiliikkeen kanssa asioinut.
Just näin!!!
Länsiauto on ainoa autoliike jossa yrittivät huijata. Asia sovittu ja kuukauden päästä tulee taas lasku. Tätä jatkui puoli vuotta kunnes kuluttaja-asiamies puuttui asiaan. Ei enää ikinä länsiautoon ja onneksi siellä menee huonosti.
Ei ole tässäkään Kuluttaja-asiamies puuttunut!
Kumma kun tämä ei mene jakeluun joissain päin Suomea.
Kuluttaja-asiamies tekee aivan muita töitä Kuluttajavirastossa.
Oppikaa käyttämään oikeita ilmaisuja tänne kirjoittaessanne.
Sama kokemus minulla.
Möivät monivikaisen auton ja pesevät kätensä.
Älkää ostako täältä mitään!
Asiakaspalvelu on täysin surkeaa. Miten ihmeessä saavat yhtäkään autoa myytyä. Kiertäkää kaukaa. Itse jätän ko. liikkeestä auton nyt ostamatta juurikin surkean asiakaspalvelun ja myyntityön vuoksi!