Wanha lieksalainen ja "Mie tuun" -kamppanja

Suora lainaus tiedotusvälineistä Pohjois-Karjalan "Mie tuun" -kmappanjasta:

Elokuvaohjaaja Markku Pölönen ottaa osaa elokuva-alaa kuohuttaneeseen kampanjakevääseen. Pölönen on antanut kasvonsa kampanjalle, joka leviää Pohjois-Karjalassa sosiaalisessa mediassa.

– Meillä on täällä tällainen Mie tuun -kampanja käynnissä ja se toimii hyvin, Pölönen sanoo.

– Jos tulee jokin hätä, voi soittaa naapurille ja pian puhelimesta kuuluu “mie tuun”. Eipä aikaakaan, kun on naapuri pihassa traktorin kanssa. Olipa hätä mikä tahansa, apu on saatavilla, Markku Pölönen tiivistää kampanjan idean.

Pölönen muistuttaa, että naapuriapu on vanha suomalainen perinne.

– Lähimmäisenrakkaus on ehkä upein rakkauden muoto. Suomalaiselle se on enemmän tekoja kuin sanoja. Rakkaus on verbi, Pölönen muotoilee.

Pölösen mukaan kampanjalle keksi nimen “muuan Sakke”, joka haluaa pysytellä anonyymina. Pölönen itse ei ollut ideoimassa kampanjaa, mutta on lupautunut sen äänitorveksi.

Mie tuun -kampanja ja logo leviävät nyt vauhdilla sosiaalisessa mediassa tunnuksella #mietuun. Pölönen toivoo, että kampanja ryydittää keskustelua auttamisesta ja kannustaa ihmisiä ryhtymään sanoista tekoihin.

– Jutun paras asia on, että tässä juhlitaan suomalaisille tyypillistä vanhaa tapaa, naapuriapua.

Wanha: näin lumisena talvena voi naapuriapu Lieksassakin olla hyvinkin tarpeen!

17

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie.tuun

      Heh heh tuo on loistava idea.

    • mukavat.naapurit

      Ja parasta tuossa kamppiksessa on se että piinä ei kaivella toisten pahoja tekoja vaan päin vastoin.

    • niinmiekiin

      tämä on hieno juttu mutta ei toimi Lieksassa

      • hyvin.on.toiminut

        "Mie tuun" on toiminut erittäin hyvin Lieksassa ja toimii varmaan muuallakin. Naapureista pidetään huolta ja tarkistetaan vaikkapa valoista, että kaikki on naapurissa kunnossa. Vahvemmat käyvät kolaamassa vanhuksien kaupungin auran tukkiman tieliittymän, tekemässä pienimuotoiset lumityöt tai nurmikonleikkuut.


    • King.Gin
    • somewhomee

      Rakkaudella sinulle W>3

      • muistelua

        No silläkeinon, että oikein rakkaudella Wanahalle. No kyllä minä sen hänelle suon, vaikka kyllä käyp vähan katteeks.


    • Tuo onkin hyvä kampanja, ja eikä tuota voisi keksiä missään muualla kuin Pohjois-Karjalassa, on niin omaperäinen.

    • longwearing

      Ei vanhalle vaan...you know<3

      • longwearing

        Tarkoitan Kamuttajaa...you know<3.


    • Ihan kelpo ja hyvä on kampanja. Sanan säilää murreteroituksella on erinomaisesti oivallettu käyttää tässä hyväksi, niin piilopoliittisesti, kuin uskottavan aidosti.

      Emme ole ensi kertaa naapuriapua antamassa. On sitä tavallaan annettu aikojen alusta. Eihän ollut yllätys, että jotain tämän kaltaista tapahtuu teatraalisessa maailmassa. Elokuva-ala on nyt ollut hieman hampaissa. Kukin vuorollaan pesee kasvojaan, ja baletista viis.

      Väärinkäsitysten välttämiseksi korostan, että ”Mie-tuun” kampanjaa arvostan, ja ymmärrän Pölösen soihdunkannon tarpeen ja hänen viehtymyksensä hyvän ja huumoriakin runsaasti sisältävän asian soihdunkantajana.

      Koko Me too -kampanja on mielestäni vain osittain onnistunut. Ei se seksuaalisuuden häirinnän juuria poista. Saattaa olla jopa liekittävää polttoainetta sille vääränlaiselle häirinnälle. Hormonien hyrräämistä sillä saatetaan häiritä. Nykyisin kun vain halutaan päteä niin monin eri tavoin, ja väärässä paikassa.
      Mielenkiinnolla odotan, miten nämä hyvät keskusteluyhteydet rakentavat maailmaamme, ja ennen kaikkea Lieksaa, paremmaksi.
      On se vaan aika metka juttu, että tiedän naisia, jotka suorastaan toivoisivat, että nipistäisin heitä pyllystä. Mutta enhän sitä tee, en varsinkaan nyt. Kyllä siper... eikun some opettaa.
      Kyllä sitä on nyt vaan sanottava ”mie tuun” kun on naapurin katolla liikaa lunta;)

      Hyvää pääsiäisen jatkoa kaikille, pähkinänsärkijöille.
      https://www.youtube.com/watch?v=wnA5qtKv_VQ

    • karjalainenLPR

      Viime kesänä Lappeenrannassa tutustuin viehättävään pimuun ja hotellille saavuttuamme ja lopulta sänkyyn päädyttyämme hän voihki "Mie tuun".

    • tultava.on

      Olisko ollut vielä mukavampaa jos naapurihuoneestakin olisi tullut halukas nainen ja sanonut,,miekkiin halluun tulla! Joskus aika ohkaisia nuo hotellihuoneiden seinät, ja voihke kuuluu vallan mainiosti naapurihuoneesta!

      • autettava.on

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.


      • kmjnhbgvfcds
        autettava.on kirjoitti:

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.

        Sanoohan raamattukin että" kirottu olkoon mies joka ei auta kiimaista naista!"


    • vilska

      On toiminut Lieksassa jo kauan tuo naapurin auttaminen ja välittäminen. Kiitän Markkua ja Veikkoa isäni auttamisesta ja välittämisestä. ❤️

    • naapurisopu

      Mitenkä sitä naapurit auttaa toisiaan kun ei olla edes puhevälissä, eikä tervehditä edes toisiaan, vaikka talojen väli on 30 metriä! Sama kumpiko makaa ketarat sosjossa pihamaalla, kumpaakaan se ei hetkauta eli maatkoon vaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      233
      1541
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1306
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      20
      1287
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1187
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      968
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      940
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      905
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      880
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      861
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      835
    Aihe