Wanha lieksalainen ja "Mie tuun" -kamppanja

Suora lainaus tiedotusvälineistä Pohjois-Karjalan "Mie tuun" -kmappanjasta:

Elokuvaohjaaja Markku Pölönen ottaa osaa elokuva-alaa kuohuttaneeseen kampanjakevääseen. Pölönen on antanut kasvonsa kampanjalle, joka leviää Pohjois-Karjalassa sosiaalisessa mediassa.

– Meillä on täällä tällainen Mie tuun -kampanja käynnissä ja se toimii hyvin, Pölönen sanoo.

– Jos tulee jokin hätä, voi soittaa naapurille ja pian puhelimesta kuuluu “mie tuun”. Eipä aikaakaan, kun on naapuri pihassa traktorin kanssa. Olipa hätä mikä tahansa, apu on saatavilla, Markku Pölönen tiivistää kampanjan idean.

Pölönen muistuttaa, että naapuriapu on vanha suomalainen perinne.

– Lähimmäisenrakkaus on ehkä upein rakkauden muoto. Suomalaiselle se on enemmän tekoja kuin sanoja. Rakkaus on verbi, Pölönen muotoilee.

Pölösen mukaan kampanjalle keksi nimen “muuan Sakke”, joka haluaa pysytellä anonyymina. Pölönen itse ei ollut ideoimassa kampanjaa, mutta on lupautunut sen äänitorveksi.

Mie tuun -kampanja ja logo leviävät nyt vauhdilla sosiaalisessa mediassa tunnuksella #mietuun. Pölönen toivoo, että kampanja ryydittää keskustelua auttamisesta ja kannustaa ihmisiä ryhtymään sanoista tekoihin.

– Jutun paras asia on, että tässä juhlitaan suomalaisille tyypillistä vanhaa tapaa, naapuriapua.

Wanha: näin lumisena talvena voi naapuriapu Lieksassakin olla hyvinkin tarpeen!

17

684

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie.tuun

      Heh heh tuo on loistava idea.

    • mukavat.naapurit

      Ja parasta tuossa kamppiksessa on se että piinä ei kaivella toisten pahoja tekoja vaan päin vastoin.

    • niinmiekiin

      tämä on hieno juttu mutta ei toimi Lieksassa

      • hyvin.on.toiminut

        "Mie tuun" on toiminut erittäin hyvin Lieksassa ja toimii varmaan muuallakin. Naapureista pidetään huolta ja tarkistetaan vaikkapa valoista, että kaikki on naapurissa kunnossa. Vahvemmat käyvät kolaamassa vanhuksien kaupungin auran tukkiman tieliittymän, tekemässä pienimuotoiset lumityöt tai nurmikonleikkuut.


    • King.Gin
    • somewhomee

      Rakkaudella sinulle W>3

      • muistelua

        No silläkeinon, että oikein rakkaudella Wanahalle. No kyllä minä sen hänelle suon, vaikka kyllä käyp vähan katteeks.


    • Tuo onkin hyvä kampanja, ja eikä tuota voisi keksiä missään muualla kuin Pohjois-Karjalassa, on niin omaperäinen.

    • longwearing

      Ei vanhalle vaan...you know<3

      • longwearing

        Tarkoitan Kamuttajaa...you know<3.


    • Ihan kelpo ja hyvä on kampanja. Sanan säilää murreteroituksella on erinomaisesti oivallettu käyttää tässä hyväksi, niin piilopoliittisesti, kuin uskottavan aidosti.

      Emme ole ensi kertaa naapuriapua antamassa. On sitä tavallaan annettu aikojen alusta. Eihän ollut yllätys, että jotain tämän kaltaista tapahtuu teatraalisessa maailmassa. Elokuva-ala on nyt ollut hieman hampaissa. Kukin vuorollaan pesee kasvojaan, ja baletista viis.

      Väärinkäsitysten välttämiseksi korostan, että ”Mie-tuun” kampanjaa arvostan, ja ymmärrän Pölösen soihdunkannon tarpeen ja hänen viehtymyksensä hyvän ja huumoriakin runsaasti sisältävän asian soihdunkantajana.

      Koko Me too -kampanja on mielestäni vain osittain onnistunut. Ei se seksuaalisuuden häirinnän juuria poista. Saattaa olla jopa liekittävää polttoainetta sille vääränlaiselle häirinnälle. Hormonien hyrräämistä sillä saatetaan häiritä. Nykyisin kun vain halutaan päteä niin monin eri tavoin, ja väärässä paikassa.
      Mielenkiinnolla odotan, miten nämä hyvät keskusteluyhteydet rakentavat maailmaamme, ja ennen kaikkea Lieksaa, paremmaksi.
      On se vaan aika metka juttu, että tiedän naisia, jotka suorastaan toivoisivat, että nipistäisin heitä pyllystä. Mutta enhän sitä tee, en varsinkaan nyt. Kyllä siper... eikun some opettaa.
      Kyllä sitä on nyt vaan sanottava ”mie tuun” kun on naapurin katolla liikaa lunta;)

      Hyvää pääsiäisen jatkoa kaikille, pähkinänsärkijöille.
      https://www.youtube.com/watch?v=wnA5qtKv_VQ

    • karjalainenLPR

      Viime kesänä Lappeenrannassa tutustuin viehättävään pimuun ja hotellille saavuttuamme ja lopulta sänkyyn päädyttyämme hän voihki "Mie tuun".

    • tultava.on

      Olisko ollut vielä mukavampaa jos naapurihuoneestakin olisi tullut halukas nainen ja sanonut,,miekkiin halluun tulla! Joskus aika ohkaisia nuo hotellihuoneiden seinät, ja voihke kuuluu vallan mainiosti naapurihuoneesta!

      • autettava.on

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.


      • kmjnhbgvfcds
        autettava.on kirjoitti:

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.

        Sanoohan raamattukin että" kirottu olkoon mies joka ei auta kiimaista naista!"


    • vilska

      On toiminut Lieksassa jo kauan tuo naapurin auttaminen ja välittäminen. Kiitän Markkua ja Veikkoa isäni auttamisesta ja välittämisestä. ❤️

    • naapurisopu

      Mitenkä sitä naapurit auttaa toisiaan kun ei olla edes puhevälissä, eikä tervehditä edes toisiaan, vaikka talojen väli on 30 metriä! Sama kumpiko makaa ketarat sosjossa pihamaalla, kumpaakaan se ei hetkauta eli maatkoon vaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe