Wanha lieksalainen ja "Mie tuun" -kamppanja

Suora lainaus tiedotusvälineistä Pohjois-Karjalan "Mie tuun" -kmappanjasta:

Elokuvaohjaaja Markku Pölönen ottaa osaa elokuva-alaa kuohuttaneeseen kampanjakevääseen. Pölönen on antanut kasvonsa kampanjalle, joka leviää Pohjois-Karjalassa sosiaalisessa mediassa.

– Meillä on täällä tällainen Mie tuun -kampanja käynnissä ja se toimii hyvin, Pölönen sanoo.

– Jos tulee jokin hätä, voi soittaa naapurille ja pian puhelimesta kuuluu “mie tuun”. Eipä aikaakaan, kun on naapuri pihassa traktorin kanssa. Olipa hätä mikä tahansa, apu on saatavilla, Markku Pölönen tiivistää kampanjan idean.

Pölönen muistuttaa, että naapuriapu on vanha suomalainen perinne.

– Lähimmäisenrakkaus on ehkä upein rakkauden muoto. Suomalaiselle se on enemmän tekoja kuin sanoja. Rakkaus on verbi, Pölönen muotoilee.

Pölösen mukaan kampanjalle keksi nimen “muuan Sakke”, joka haluaa pysytellä anonyymina. Pölönen itse ei ollut ideoimassa kampanjaa, mutta on lupautunut sen äänitorveksi.

Mie tuun -kampanja ja logo leviävät nyt vauhdilla sosiaalisessa mediassa tunnuksella #mietuun. Pölönen toivoo, että kampanja ryydittää keskustelua auttamisesta ja kannustaa ihmisiä ryhtymään sanoista tekoihin.

– Jutun paras asia on, että tässä juhlitaan suomalaisille tyypillistä vanhaa tapaa, naapuriapua.

Wanha: näin lumisena talvena voi naapuriapu Lieksassakin olla hyvinkin tarpeen!

17

684

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie.tuun

      Heh heh tuo on loistava idea.

    • mukavat.naapurit

      Ja parasta tuossa kamppiksessa on se että piinä ei kaivella toisten pahoja tekoja vaan päin vastoin.

    • niinmiekiin

      tämä on hieno juttu mutta ei toimi Lieksassa

      • hyvin.on.toiminut

        "Mie tuun" on toiminut erittäin hyvin Lieksassa ja toimii varmaan muuallakin. Naapureista pidetään huolta ja tarkistetaan vaikkapa valoista, että kaikki on naapurissa kunnossa. Vahvemmat käyvät kolaamassa vanhuksien kaupungin auran tukkiman tieliittymän, tekemässä pienimuotoiset lumityöt tai nurmikonleikkuut.


    • King.Gin
    • somewhomee

      Rakkaudella sinulle W>3

      • muistelua

        No silläkeinon, että oikein rakkaudella Wanahalle. No kyllä minä sen hänelle suon, vaikka kyllä käyp vähan katteeks.


    • Tuo onkin hyvä kampanja, ja eikä tuota voisi keksiä missään muualla kuin Pohjois-Karjalassa, on niin omaperäinen.

    • longwearing

      Ei vanhalle vaan...you know<3

      • longwearing

        Tarkoitan Kamuttajaa...you know<3.


    • Ihan kelpo ja hyvä on kampanja. Sanan säilää murreteroituksella on erinomaisesti oivallettu käyttää tässä hyväksi, niin piilopoliittisesti, kuin uskottavan aidosti.

      Emme ole ensi kertaa naapuriapua antamassa. On sitä tavallaan annettu aikojen alusta. Eihän ollut yllätys, että jotain tämän kaltaista tapahtuu teatraalisessa maailmassa. Elokuva-ala on nyt ollut hieman hampaissa. Kukin vuorollaan pesee kasvojaan, ja baletista viis.

      Väärinkäsitysten välttämiseksi korostan, että ”Mie-tuun” kampanjaa arvostan, ja ymmärrän Pölösen soihdunkannon tarpeen ja hänen viehtymyksensä hyvän ja huumoriakin runsaasti sisältävän asian soihdunkantajana.

      Koko Me too -kampanja on mielestäni vain osittain onnistunut. Ei se seksuaalisuuden häirinnän juuria poista. Saattaa olla jopa liekittävää polttoainetta sille vääränlaiselle häirinnälle. Hormonien hyrräämistä sillä saatetaan häiritä. Nykyisin kun vain halutaan päteä niin monin eri tavoin, ja väärässä paikassa.
      Mielenkiinnolla odotan, miten nämä hyvät keskusteluyhteydet rakentavat maailmaamme, ja ennen kaikkea Lieksaa, paremmaksi.
      On se vaan aika metka juttu, että tiedän naisia, jotka suorastaan toivoisivat, että nipistäisin heitä pyllystä. Mutta enhän sitä tee, en varsinkaan nyt. Kyllä siper... eikun some opettaa.
      Kyllä sitä on nyt vaan sanottava ”mie tuun” kun on naapurin katolla liikaa lunta;)

      Hyvää pääsiäisen jatkoa kaikille, pähkinänsärkijöille.
      https://www.youtube.com/watch?v=wnA5qtKv_VQ

    • karjalainenLPR

      Viime kesänä Lappeenrannassa tutustuin viehättävään pimuun ja hotellille saavuttuamme ja lopulta sänkyyn päädyttyämme hän voihki "Mie tuun".

    • tultava.on

      Olisko ollut vielä mukavampaa jos naapurihuoneestakin olisi tullut halukas nainen ja sanonut,,miekkiin halluun tulla! Joskus aika ohkaisia nuo hotellihuoneiden seinät, ja voihke kuuluu vallan mainiosti naapurihuoneesta!

      • autettava.on

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.


      • kmjnhbgvfcds
        autettava.on kirjoitti:

        Herrasmies auttaa aina hädässä ja puutteessa olevaa naista.

        Sanoohan raamattukin että" kirottu olkoon mies joka ei auta kiimaista naista!"


    • vilska

      On toiminut Lieksassa jo kauan tuo naapurin auttaminen ja välittäminen. Kiitän Markkua ja Veikkoa isäni auttamisesta ja välittämisestä. ❤️

    • naapurisopu

      Mitenkä sitä naapurit auttaa toisiaan kun ei olla edes puhevälissä, eikä tervehditä edes toisiaan, vaikka talojen väli on 30 metriä! Sama kumpiko makaa ketarat sosjossa pihamaalla, kumpaakaan se ei hetkauta eli maatkoon vaan!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      1950
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1311
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1194
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1085
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      990
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      152
      809
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      59
      722
    11. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      709
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      678
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      675
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      661
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      642
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      638
    18. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      635
    19. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      631
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      627
    Aihe