miten saa lääkäriltä Xanoria?

Latoin tämän kysymyksen aikaisempaan viestiketjuun. Nyt oma ketju aiheelle:

Täällä on mainittu eri keskuteluissa, että Xanoria (tai muuta alpratsolaamivalmistetta) helposti. Itse olen käyttänyt avioeron jälkeen eri bentsodiatsepiineja ilman ongelmaa. Olen käyttänyt ohjeen mukaan, enkä käytä esim alkoholia tai laittomia huumavia juttuja jne.

Kysymykseni siis onko Xanor yleensä julkiselta puolelta vai ainoastaan yksityiseltä? Saako reseptin yleislääkäriltä? Ja miten vaikeaa ko. lääkkeen saanti on? Työterveys ei ole vaihtoehto. Siitä ei tässä sen enempää. Ahdistuneisuus on kasvanut taas mittoihin, että rauhoittavat ovat paikallaan. Opamox ei enää kiinnosta nukuttavuutensa vuoksi.
9988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Terkkarissa ei kirjoiteta tosiaankaan Xanoria.
Diazepam olis melkein sama kuin Xanor, vaikutusaika tosin paljon pitempi.
Se ei kaikissa tapauksissa ole hyvä.
Olen saanut terkkarista Diazepamia 30 kpl, en helposti kuitenkaan sitäkään.
Sanoin, että poden ahdistusta, Opamox ei poista yhtään ahdistusta, väsyttää vaan.
Sain sitten "hikisesti" Diazepamia, joka auttoi puolikkaana annoksenakin.
Voikun et tarvitsisi mitään. Kiipeliin joutuu bentsojen kanssa.
Jaksamisia !

1Äänestä

Osa totta tarinaa ja paskaa loput

Äänestä

Palsku, mikä mielestäsi tarinasta on "totta ja paskaa"?

Oma kirjoitukseni ei ole tarina, vaan kertoo tilanteesta. Ja siihen liittyvästä kysymyksestä saako yleislääkäriltä alpratsolaamilääkettä ahdistuneisuuteen. Niin kuin kirjoitin, julkisella puolella tilanteeseen ratkaisu on Opamox.

Pyydän lisää vastauksia juuri kysymykseeni.

Äänestä
  • Ei ole ollut mitään ongelmaa saada Xanor 1mg tabletteja yleislääkäriltä,käytössä ollut kuitenkin jo vuosia,max.3 tbl tarv.päivässä,yleensä pärjään yhdelläkin tabletilla per/päivä,'tilanteen' vaatiessa otan kaksi tablettia,ylimääräistäkin löytyy,,,

    Äänestä

Sain tuota lääkettä v 1993 sairastaessani tennis-golffarikyynärpää tulehdusta, josta hain ja sain ennakkopäätöksen pankkialalla ammattitautina (valituskierre kesti 4 v, niin kestin minäkin) olin loukkaantynut lääkärin ajatuksesta/päässä vika. Xanori ei tuntunut missään. Ei pidä myrkkyihin sortua, ylös ulos ja kävelylle raittiiseen.

Äänestä

eipä ainakaan terv.keskuslekurit enää helpolla xanoria kirjoita, on helposti koukuttava lääke.

Äänestä

Kiitos+kaikille+vastuksista.+Erilaisia+mielipiteitä+on+tullut.++Jos+jollakin+on+lisää+vastauksia+ja+varsinkin+kokemuksia+alpratsolaamivalmisteista+(Xanor/Alprox),+varsinkin+pitkävaikutteisista+(Xanor+Depot),+otan+enemmän+kuin+mielelläni+vastaan.Varmasti+kokemuksia+löytyy,+kun+käyttäjiä+Suomessa+on+yli+100+000+(eli+2-3%).+Sama+kuin+Diapamilla.Kiitos!

Äänestä

Jos vain pärjää Opmaxilla, kannattaa pysyä siinä - edes.
Oletko kokeillut pärjäätkö pienemmällä annoksella Opamoxia, joka ei väsyttäisi niin paljon ?
Opamox ei ole kovin tehokas ahdistukseen, mutta Xanor on vihoviimeinen jäädä koukkuun.
Uskoako siihen, että joku voisi käyttää ilman ongelmia.... ei koukuttuisi... ?
Eipä taida asiaa muuttaa, mutta on muitakin lääkkeitä ahdistukseen,
mitä jo menisit alan lääkärille ?
Tai voisitko työstää eroahdistusta muuten pois ilman lääkkeitä ?
Olen 20 v sitten saanut masennus-ahdistukseen Seronilia ("onnellisuuspilleri" aikoinaan)
ihan lyhyen kuurin alimmalla annoksella,
se auttoi hyvin eikä tullut kummempia vieroitusoireitakaan.
Mikä tehoaa kellekin, vaikea sanoa tai tietää.
Vain itse tietää kokeiltuaan.
Xanoria ei voi suositella kellekään. Alprox siis samaa. Siinä olet jojossa.
Nopeasti koukuttava, helvetillisen vaikea päästä eroon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pro_bono kirjoitti:

Latoin tämän kysymyksen aikaisempaan viestiketjuun. Nyt oma ketju aiheelle:

Täällä on mainittu eri keskuteluissa, että Xanoria (tai muuta alpratsolaamivalmistetta) helposti. Itse olen käyttänyt avioeron jälkeen eri bentsodiatsepiineja ilman ongelmaa. Olen käyttänyt ohjeen mukaan, enkä käytä esim alkoholia tai laittomia huumavia juttuja jne.

Kysymykseni siis onko Xanor yleensä julkiselta puolelta vai ainoastaan yksityiseltä? Saako reseptin yleislääkäriltä? Ja miten vaikeaa ko. lääkkeen saanti on? Työterveys ei ole vaihtoehto. Siitä ei tässä sen enempää. Ahdistuneisuus on kasvanut taas mittoihin, että rauhoittavat ovat paikallaan. Opamox ei enää kiinnosta nukuttavuutensa vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu