outo haju uudessa autossa

sellasellla asialle että ostin tossa uuden auton pari päivää sitten ja nyt on ajettuna 100km. pakokaasu tuoksuuu omituiselle. melkeen sellanen palaneen kumin haju. eka uusi auto niin onko täää normaalia että auto "tuoksuu" uutuuttaan pahalle ja häviää sitten ajan kanssa? vai onko kyseessä maanantai kappale ? auto on kia stonic 1.0l turbo bensakoneella. kiitos vastauksista!
8418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuntuuko tuoksu moottorin ollessa kylmänä tai kuumana erilaiselle? Itse olen ollut havaitsevinani että kylmäkäynnistyksen jälkeen kattiautojenkin pakokaasut hieman tuoksahtavat sellaiselle "metalliselle" mutta lämpimänä ei tule mitään hajua.

Äänestä
  • tuoksuu myös lämpöisenä.... ja tuoksuu samalta. nyt kun ajelin nii se haju alkaa tulla kun auto nimenomaan lämpenee. eli kun putki kuumuu alkaa haju. voisko siellä palaa jotku varastointi öljyt/asennus öljyt?

    Äänestä

Juu kitkeriä on uusien autojen tuoksut mutta voi tuossa olla se Kiinan muovin hajukin mukana

Äänestä
  • okeij. kiiitos vastauksesta! vähän keventää mieltä :) !

    Äänestä

Uusi i30 haisee myös hiukka kitkerälle. Rahalla saa ja silleen..

Euroopassa valmistetut ovat parempihajuisia.

Äänestä

Ostin itse vuonna 2016 uuden Kia Rion mutta en muista havainneeni siinä mitään erityisempiä hajuja uutena tai nyt vähän käytettynäkään.
Nykyisissä uusissa autoissa ei taida kovin paljon olla sitä "uuden auton" tuoksuakaan kuten ennen, esim. vanhemmat osti vuonna 1988 uuden Opel Kadettin jossa uudekseltaan moottoritilasta haisi joku suojapinnoite tms. ja sisätiloissa muovi tuoksui. Toisaalta myös 80-luvun kotitietokoneetkin haisivat, esim. Commodore 64, lie joku piirilevyn suojalakka tai muovikuorien palonestoaine tms. haissut kun vanhemmitenhan nuo uv-valon kanssa reagoidessaan kellastuvat ilmeisesti sen palonestoaineen takia.
Nykyiset tietokoneet eivät haise miltään.

Äänestä

Olin serkkupoikani kyydissä uudessa Volvossa ja ihmettelin outoa hajua. Hän kertoi että ainakin kiinalaisissa autoissa on erilainen ominaistuoksu kuin japanilaisissa tai eurooppalaisissa.
Vähän niinkuin itäautoissa 80- luvulla.

Äänestä

Pikkuturboissa taitaa olla semmoiset erilaiset käryt samaa ihmetellyt

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


apuvaaaaaa kirjoitti:

sellasellla asialle että ostin tossa uuden auton pari päivää sitten ja nyt on ajettuna 100km. pakokaasu tuoksuuu omituiselle. melkeen sellanen palaneen kumin haju. eka uusi auto niin onko täää normaalia että auto "tuoksuu" uutuuttaan pahalle ja häviää sitten ajan kanssa? vai onko kyseessä maanantai kappale ? auto on kia stonic 1.0l turbo bensakoneella. kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu