Vertailin tuossa kahden samanlaisen auton käyttömaksuja, kyseessä pakettiauto, toinen rekisteröity kahdelle, maksut 389,98 euroa vuodessa, toinen rekisteröity viidelle, maksut 974,18 euroa vuodessa, mistä tuollainen ero pakettiautoiksi rekisteröidyistä autoista. Kuitenkin kahdelle rekisteröidyssä autossa on turvavyöt takana, mutta istuimien tilalla "kukkalaatikko".
Mikä tässä maksaa
4
211
Vastaukset
- Kyyninen_ihminen
Kun verotuksen suunnittelijoille on annettu lusikalla, ei voi vaatia kauhalla. Pitkien etäisyyksien Suomessa ei ole mitään järkeä verottaa liikennettä, mutta kun verotuksen perusteena on vain kateus, tulos on tällainen.
- liianlyhytlava
Näää on verottajan aivopieruja ei noita järjellä voi selittää kait halutaan vaan tehdä kiusaa kuten tapana ollut jo kauan
- dippadaadappadii
Eiköhän molemmat saa rekisteröityä pakettiautoksi, jos tavarakantavuutta on enemmän kuin henkilökantavuutta, jolloin pääsee tuolla pienemmällä ajoneuvoverolla. Siis kantavuutta pitää olla vielä viiden hengen kuorman, =340 kg, jälkeen jäljellä yli 340 kg. Jos noin ei ole on kaksi ajoneuvoa eri luokassa, M1 ja N1.
- samaVaiEri
jos toinen on rekisteröity kahdelle ja toinen viidelle hengelle niin eihän ne silloin ole samanlaiset autot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2487549Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393961Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1192226Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261657- 471510
- 331402
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421214Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8953Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948