Imuroin uuden Tuntemattoman torrentilla

Olenko siis rikollinen? Tuo imurointi näet tapahtui epähuomiossa.
25264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Sama vika Rahikaisellakin. Tuli vetäistyä Louhimiehen tekele netistä 15 gigan pakettina viime viikolla.

Äänestä

Olihan aika hyvä sotaelokuva muttei loistava. Siinä oli monia hyviä roolisuorituksia mutta myös kökköjä replikointeja. Ylipäätänsä sotaelokuvat ovat vaikeita aiheina. Jotenkin jäi se näkemys että Louhimies pääsi lähellä täydellistä onnistumista mutta jotain ratkaisevaa puuttui. Sen merkitys saattaa olla siinä että vihdoinkin tuo 1955 Laineen rillumarei voidaan laittaa Ylen komeroon piiloon. Niin nololta se näyttää tämän uuden rinnalla. Molbergin versio voi nyt myös pudota väliin.

Äänestä

Karjulan hahmo oli kyllä mahtava management by perkele johtamistyylin oppikirjasta. Ei se muuten pataljoonan komentaja Lindgren oikeasti ollut tuollainen kahju ollut rintamalla. Jälkikäteen tehdyt analyysit nostivat hänet näet erääksi parhaimmista pataljoonan komentajista kesällä 1944. Karjulalla taas ei ollut mitään strategista älyä. Yleensä tuollaiset tyypit etenevät korkeintaan majuriksi rauhan aikana ja sodassa laitetaan huutamaan kasarmeille.

Koskelan esittäjä onnustui. Samoin Rokkaa näytellyt. Vanhalaa esittänyt oli myös hyvä. Sen sijaan aivoon otti ettei Savosta tai Pohjois-Karjalasta löytynyt näyttelijää viäntämään Rahikaisen puhetta. On noloa kuunnella näyttelijää joka puhuu murretta päin persettä.

Minä annan täyskympin luontokuvauksesta. Sen sijaan musiikista vain 7. Myös Kariluodon isä meidän-rukouskohtaus oli hyvä mutta Louhimies olisi voinut tehdä siitä haavoittuneineen vielä hyytävämmän. Kariluoto tursasi kirjassa itkua lähettipojan saadessa luodin vatsaan. Kuvaus kenttäsairaalan teltalta oli lähellä napakymppiä mutta siinäkin Louhimies ei mennyt perille saakka.

Kun Linnan kirja oli vahvimmillaan kesästä 1941 aina talveen 1942 niin Louhimiehen elokuva paranee loppua kohden.

Äänestä
  • Subjektiivista potaskaa.

    Äänestä

Jostain syystä minua eniten kosketti Hietasen ja Veran lyhyt suhde. Mutta minä ajattelinkin asiaa suru puserossa miettien sitä että he olisivat rauhan oloissa voineet elää avioparina. Hietanen olisi ollut hyvä perheenisä ja puoliso.

Minua tympii kun taas yritetään Suomessa lietsoa konfliktia Suomen ja Venäjän välille ja ilman mitään aihetta.

Äänestä

Alkukuvaus oli hyvä. Mutta muuten ensimmäiset 20 minuuttia eivät luvanneet hyvää. Sitten elokuva alkoi kasvaa silmissä. Jotenkin jäi kuva että hyökkäysvaiheen alkupuolisko haluttiin käydä nopeasti jotta Rokka saataisiin mukaan. Suurin pettymys oli vaisuksi jäänyt Lehto-Riitaoja parivaljakko. Juuri tällä kaksikolla olisi ensimmäiset 40 minuuttia voitu nostaa paremmaksi. Rokalle olisi jäänyt 2 tuntia 10 minuuttia hallita filmiä.

Äänestä
  • jos elokuvassa ei ole ensimmäisen viiden minuutin aikana seksiä tai tarpeetonta väkivaltaa, jätän katselun sikseen ja lataan toisen leffan.

    Äänestä

ihan rehellisesti. Ja on Louhimies saanut ohjattua aivan kelpo elokuvan. On suomalaiseksi kuvaksi sieltä parhaasta päästä.

Äänestä

Suomi on ihan kakka maa ja en arvosta maatani enkä veteraaneja

Äänestä

Aloittajalle: voit sovittaa syntisi katsomalla elokuvan teatterissa.

Jostain käsittämättömästä syystä minulle syöpyi mieleen Asumaniemi ja hänen loppunsa aivan elokuvan viime minuuteilla. Asumaniemestä Louhimies oli muokannut komean railakkaan pojan ja traaginen loppu kosketti taatusti tuhansia nuoria tyttöjä katsomossa. Hauhia (Robin) kalpeni Asumaniemen rinnalla.

Toinen hahmo joka syöpyi pysyvästi mieleen oli Rahikainen pitkä turkki päällä sutenöörinä Petroskoissa lokakuussa 1941: "Oliko hyvä tyttö?"

Jussi Vatanen Koskelana ja Eero Aho Rokkana olivat huippusuorituksia. Vanhalaa esittänyt Hannes Suominen oli suurin positiivinen yllätys.

Äänestä

"Asumaniemestä Louhimies oli muokannut komean railakkaan pojan ja traaginen loppu kosketti taatusti tuhansia nuoria tyttöjä katsomossa. "

Asumaniemen roolihahmo oli uskottava juuri nuoruutensa, uhkarohkeutensa (ei tajunnut varoa) takia. Muuten taas kerran marssi eteen ongelma kun 35-vuotiaat pantiin näyttelemään 20-vuotiaita. Rokkaa esittänyt Ahokin oli elokuvaa tehdessä jo 48. Rokka taas oli hieman yli 30. Koskela oli vuonna 1941 28-vuotias mutta Vatanen itse noin 38-39 v. Lähinnä roolihahmojensa ikää olivat Robin ja Sarastietä esittänyt Matti Ristinen.

Äänestä
  • joomutkato

    ei Linnan kirjan tarinat voi olla kaksikymppisen miesten
    ei ne olleet niin kypsiä

    Linnan tapahtumat on uskottavaa, läheshistoriaa ja henkilöt sepitteitä vaikka niillä on oikeat hahmot
    taustana

    Linna on persoonana poikkeuksellisen lukenut ja kypsä


    Kypsä Linna vetää meitä huulesta ja kirjoitti poikkeuksellisen kypsän miehen 3-kymppisen suulla kaksikymppisten
    mukatekstin

    3-kymppinen nykyisin ei pysty yleensä samaan vaikka sillä on netin tietokirjasto käytössä

    Linna on suurmies

    Ei saanut nobelia

    kun ei ollut ruotsalainen

    Äänestä

En imuroi
en katsele uusintavedoksia

Edvin-sedän erinomaiset henkilövalinnat riittävät
Eilen tuli Vonkamies
vaikka Niskanen on osin feikki ja osin kiipijä (Kekkosen suuntaan),
feikki koska leikki maalaista mutta asui dokaillen pikkuroballa stadissa

niin Niskanen on myös erinomainen henkilöohjaaja (Vonkamies)

mutta Laine vetää voiton (Niskavuoren Heta, Tuntematon ...)

Äänestä

Miten voi imuroida epähuomiossa, kyllä muijan pari kertaa täytyy käskeä
ennen kuin letkuun tartun, siis imurin.

Äänestä

Aikoinaan+kun+Laine+ohjasi+oman+versionsa+nälvittiin+kuinka+näyttelijät+olivat+roolihahmojaan+20+vuotta+vanhempia+vaan+eipä+ole+tuo+ongelma+poistuva+ikinään.+1944+rintamalla+kaatuneista+suomalaisiata+60%+oli+korkeintaan+24-vuotiaita.+Pidin+Parikan+Talvisotaan+verrattuna+Louhimiehen+Tuntemattoman+miinuksena+sitä+että+puna-armeijan+massiivisissa+vasta-+ja+yleishyökkäyksissä+näkyi+hämmästyttävän+vähän+näitä+puna-armeijan+sotilaita.+Katsojille+ei+paljastettu+tilanteen+kaameutta+kun+50+suomalaista+vastaan+saattoi+hyökätä+rajulla+vyöryllä+500+vihollissotilasta.+Parikka+onnistui+tässä+huomattavasti+paremmin.

Äänestä

Karjula oli aivan huikea tyyppi kiroilemassa mielipuolena. Kirjassa Sarastie oli kuvannut Karjulaa tyyppinä jonka vain armeijalaitos pelasti rikollisten porukasta johon tämä oikeasti kuului. Lehto oli samanlainen tyyppi.

Äänestä

Jos olisit kansanedustaja, niin tuo selitys "tapahtui epähuomiossa" voisi mennä läpi, mutta tavan talliaisen suusta tulleena tuolla puolustelulla ei ole mitään painoarvoa.

Äänestä

Kun suomalaiset siirsivät kesällä 1944 4 divisioonaa ja 2 prikaatia Maaselästä ja Syväriltä Kannakselle. Laatokan pohjoispuolelle jäivät kesäkuun puolivälin jälkeen vain 5., 7., 8. ja 1.divisioona sekä 15.prikaati sekä puolenkymmentä rajajääkäripataljoonaa. Noissa yksiköissä oli vain 50 000 sotilasta sekä joitakin armeijakuntien tykistö- ja rannikkopuolustusyksikköjä. Niitä vastassa oli 190 000 puna-armeijan sotilasta sekä täydellinen ilmaherruus. Ei ihme että hyvin ohuet suomalaisten puolustuslinjat puhkesivat tuon tuostakin. Vain puna-armeijan kasvavat logistiset ongelmat olivat tasoittava tekijä.

Syväriltä vetäytyminen maksoi suomalaisille yli 11 000 miestä tappioina. Hyökkääjä menetti 45 000 sotilasta.

Äänestä

Kovinkaan moni ei muista sitä että Koskelan joukkueen kovin tappaja ei ollut Rokka vaan konekivääriampuja Määttä. Louhimiehen filmissä Määttä oli näkymättömämpi kuin konsanaan Salo ja Sihvonen. Linna romaanissaan kuvaa Määttää hommassaan täysin ylivoimaiseksi. Hänellä oli myös niin kova viinapää ettei kilju vaikuttanut juuri ollenkaan.

Äänestä

Tuossa elokuvassa oli vahvuuksia mutta Louhimies ei kuitenkaan ns tyhjentää pajatsoa. Häneltä puuttuu kyke ottaa ratkaiseva askel tehdä todella huikea uusi versio. Mutta parempi se oli kuin edeltäneet Laineen ja Mollen versiot. Laineen filmin näyttäminen tv:ssä voisi jo lopettaa.

Äänestä

Olet.

Äänestä

laita linkki torrenttiin..

Äänestä

Näitä olisin kaivannut:

-Riitaojan kamala pelko ja kauhun kuvaus
- Lehdon synkkyys ja brutaali viha kaikkea heikkoutta kohtaan
- huumausaineiden (heroiini, luminaali, pervitiini) käyttö
-karkuruus
- moraalinen rappio 1943-44
- taistelukohtausten ja haavoittuneiden kaameuden parempi kuvaaminen. Esim lääkärit sörkkimässä jsp:llä ja kenttäsairaaloissa pahasti haavoittuneita
-upseerien mentaalinen tila tappion reaalisoituessa 1944

Äänestä

En arvosta itsenäistä suomea enkä sotaveteraaneja

Äänestä

Suomen eliitti on luovuttanut päätäntävallan ylikansallisille elimille. Veteraanien taistelu näytti siis olleen pitkässä juoksussa turhaa. Vain Venäjä voi palauttaa suomalaisille maan itsenäisyyden auttamalla kansaamme syrjäyttämään rikollinen EU-eliitti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Down.Load kirjoitti:

Olenko siis rikollinen? Tuo imurointi näet tapahtui epähuomiossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu