Valtamediassamme on parikin juttua, kuinka joku höyrähtänyt mökinvuokraaja kielsi venäläiset vieraat ja haukkui heidän johtajansa ja maansa kaupan päälle. Jutuissa ei esitetty minkäänlaista kritiikkiä selvän vihapuheen johdosta?
Kuvitelkaapa, että joku mökinvuokraaja olisi kirjoitellut samoin esim. arabeista tai somaleista!?
Huhhuh! Kyllä olisi valta- eli valhemedia kiljunut rasismista ja vihapuheesta...
Näet valkoisia ihmisiä saa haukkua, paitsi tietysti valtamedian ihannemaan kansalaisia eli ruotsalaisia...
Kuvitelkaapa, että joku mökinvuokraaja olisi kirjoitellut samoin esim. arabeista tai somaleista!?
Huhhuh! Kyllä olisi valta- eli valhemedia kiljunut rasismista ja vihapuheesta...
Näet valkoisia ihmisiä saa haukkua, paitsi tietysti valtamedian ihannemaan kansalaisia eli ruotsalaisia...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi valtamediamme katsoo aiheekseen tehdä ilmiselvää ja vielä haitallista ulkopolitiikkaa uutisoinnin varjolla?!
Kuten myös mamupolitiikkaa ja kielipolitiikkaa? Miksi media toimii yhtenäisesti kuin olisi oma puolueensa?
Demokratiassa median pitäisi olla puolueeton tiedonjakaja. Mutta Suomessa se on punaviherkelta-puolue!?
Alma ja Sanoma ovat poliittisia toimijoita, olleet jo vuosikausia.
Jos olis elätimamuista . Häkki heilahtas!
Koska toimittajilla "on unelma". Muslimit ovat hyviä ja Venäjä paha, koska siellä kannatetaan normaaleja kristillisiä arvoja.
Muslimit ovat Venäjälläkin nopeiten kasvava väestönosa. Eivät dokaa ja narkkaa itseään hengiltä kuten "kristilliset arvot" omaavat slaavikristityt.
Vuokraan sijoitusasuntoni vain kantasuomalaiselle vuokralaiselle. Jos vuokraisin mökkini, niin senkin vain kantasuomalaiselle.
Vuokralaisen luottotiedot on voitava ennen sopimuksen tekoa tarkistaa ja mahdolliset vuokrsrästit on voitava periä Suomen lakien mukaisesti ja tarvittaessa Suomen viranomaisten avulla. Vuokralaisen on käytettävä asuntoa Suomessa yleisesti käytännössä olevien pelisääntöjen mukaisesti.
Tämä on minun mielopiteeni, jonka mukaisesti toimin. Se ei ole rasismia, vaan käytänmön järkeen ja kokemukseen perustuvaa toimintaa.
Yksityishenkilöllä on tietysti oikeus vuokrata kenelle haluaa. Mutta yrittäjän tapauksessa tilanne on eri. Hän saa heti syytteen syrjinnästä, JOS kieltäytyy vuokraamasta ei-valkoisille ihmisille. Valkoisia ihmisiähän saa rauhassa syrjiä länsimaissa nykyään...
AP on aivan oikeassa. Valtamedia (Sanoma ja Alma) ajavat poliittista asiaa!
Ja jos jaksaa lukea muutaman lehden, niin ymmärtää mikä se asia on.
Se siitä "neljäs valtiovalta", ihmiset eivät ole niin tyhmiä, kuin luulette!
Lehdistön tehtävä on kertoa faktoja maailman tapahtumista ja jättää mielipiteen
muodostaminen lukijoille. Nämä veijarit jättävät mielellään faktat väliin ja KERTOVAT
mitä mieltä sinun tulee olla! Ja he sitten puhuvat diktatuureista ja totalitaarisista valtioista
kaupan päälle - paskakaan kun ei heidän mukaansa ole ilmaista.
Saatana, että hävettää heidän puolestaan.