Mäntsälään 5 pizzateria

Tulee entiseen vaatekauppaan,missä ei keittiöö,ei ravintolakeittiö ilmastoinitia käryimureineen,ei rasvan erotuskaivoa viemärissä.Arvatkaa ketkä alkaa pitään, ja kukamaksaa kaiken?
10252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hiekkamaan pojat?

Äänestä

Jos mäntsäläläiset noudattavat valkoisen Suomen perinteitä, niin kukaan ei osta niistä mitään.

Äänestä

Meillä+kävi+näin,+että+pizzeria+rakennettiin+ilman+rakennuslupaa+liikehuoneistoon,+jossa+ei+ollut+ennestään+keittiötä,+ei+ilmastointia,+ei+edes+lattiakaivoa,+saatikka+rasvan+erotuskaivoa.+++Rakensivat+aivan+itse+omalla+rahalla+ja+taloyhtiö+antoi+sen+tapahtua.++Minkäänlaista+valvontta+ei+ollut.+Pizzanhaju+tuli+rappukäytävään,+asukkaiden+vessoihin+ja+jopa+kolmannen+kerroksen+olohuoneesiin+asti.+Pizzerian+yläpuolella+oli+osakehuoneistoja,+jossa+asuttiin+ja+pizzeria+piti+ovensa+auki+kello+viiteen+asti+aamulla,+vaikka+lupa+oli+klo+kahteen.+Valitukset+eivät+auttaneet,+yöllä+vasta+riitti+juopuneita+asiakkaita.Asiasta+valitettiin+terveystarkastajalle,+palotarkastajalle,+isännöitsijälle,+poliisille,+aluehallintovirastoon+ja+mitään+ei+tapahtunut.+Kului+10+vuotta+ennen+kuin+eräs+asukkaista+hoksasi+tarkistaa+kunnantalolta,+oliko+edes+rakennuslupaa+liikehuoneistoksi+haettu.+Ei+oltu.++Asia+tuli+esille+yhtiökokouksessa.Liikehuoneiston+korjaaminen+rakennuslupalain+mukaisesti+olisi+maksanut+niin+paljon,+että+yrittäjä+sai+lähteä.++Liikehuoneiston+omisti+taloyhtiö.Sitten+alkoi+purkutyö.+Liikehuoneistossa+oli+keittiön+lisäksi+tehty+makuuhuone,+suihkutila,+vedetty+omia+sähkövedoksia+ja+vierämäriputkia,+itse+asennettuja+nekin.+Kukaan+ei+töitä+ollut+tarkistanut+ja+purkaja+ihmetteli,+ettei+tulipaloa+ollut+syttynyt+näitten+vuosien+aikana.Liiketilan+purku+ja+uudelleen+normaaliksi+liiketilaksi+muuttaminen+tuli+maksamaan+taloyhtiölle+noin+50000+euroa.Kaksion+hinta+kymmen+vuoden+aikana+tipahti+pizzerian+takia+25%.+Talosta+tuli+ei+haluttu.Älkää+hyvät+ihmiset+päästäkö+pizzeriaa+asuinhuoneistojenne+alakertaan.++Tarkistakaa,+että+liiketila+on+kunnan+rakennusvirastossa+muutettu+ravintolakäyttöön+ja+tarkastettu.++Varautukaa+siihen,+ettei+mitään+sääntöjä+noudateta,+mitä+alunperin+on+sovittu.

Äänestä

Kävin siinä Tiimarin lopetettua aikoinaan,siinä ei liene yhtään vesipistettä eikä wc.Missä oli wc ja pieni keittiö ilmeisesti laitettiin väliseinällä yksiksiöksi jo silloin.Putkityöt ja sähkötyöt luvanvaraisia ,kantasuomalaisille.Rakennus mutos lupa kestää kuukausia,kantasuomalaisille,rakennustarkastajan käyntejä pitää lukuisia.

Äänestä

Nyt hiljaa öyhöttäjät..Yksi 20 neliön lettubaari työllistää 5-8 työhaluista ja veronmaksukykyistä tuontimamua. Mikä teillä taas on ongelma...

Äänestä
  • "Yksi 20 neliön lettubaari työllistää 5-8 työhaluista ja veronmaksukykyistä tuontimamua".Ei lakisääteisellä minimipalkalla ainakaan.Vai sekö on Kepu ja KOK "Säädösten purku,että pitzaa saa kuljettaa ilman korttia,tehdä ilman hygiieniapassia.Rakennusluvatta tehdyssä ravintolassa,ilman rasvakeräävää ilmastointi,rasvan erotusta viemärivedestä?.

    Äänestä

"Meillä kävi näin, että pizzeria rakennettiin ilman rakennuslupaa liikehuoneistoon, jossa ei ollut ennestään keittiötä, ei ilmastointia, ei edes lattiakaivoa, saatikka rasvan erotuskaivoa.".Näitä ihania moniosaajia,raketti-insinöörejä, taas uutisissa työnantajat kaipaili.Eivät vaivaa ruuhkaisia Lupaviranomaisia ja Rakennusarkastajia.

Äänestä

TVs aamulla Työsuojelutarkastaja"SInne kun menee tulee joku tilausta vastaanottaan,kun kuulee olevan Työsuojelutarkastaja","en ole töissä olen vaan avustamassa".,mistä ne erottaa henkilökunnasta kun kaikilla villapaita päällä keittiössä.Poliisi TVss Pizzalähetti ajoi karkuun kun ei ajokorttia,ei kansainvälistä,ei missään maassa ollut.Poliisi pitä olla turvana kun tarkastaja menee.

Äänestä

Poliitikot yllyttävät kaikkia yrittäjiksi, eivätkä kaikki yrittäjät edes ymmärrä suomen kieltä, että osaisivat toimia kaikkien lakien ja pykälien mukaan. Ravintol-alalla tosi tiukat määräykset liiketilasta, henkilökunnasta (hygieniapassit, työaikalait, palkanmaksu) veroista ja kirjanpidosta. Heillä saa joka päivä olla kuin pop up- ravintolapäivä. Ulkomailta tuleville ei tule liiketoimintakieltoa koskaan, vaikka kaikki asiat ovat retuperällä joka tarkastuskäynnillä. Olen nähnyt kun pizzeriaan vietiin jonkun eläimen ruhon osa ilman kääreitä suoraan henkilöauton takapaxista keskellä kesää. Kylmäkuljetuksella katkeamaton ketju vai olisko lämminkuljetus.
Kaikeksi hämäykseksi yrityksillä on suomen kielinen nimi ja asiakaskunta lymyää jossakin ja ilmaantuu näkyviin vasta kun asiakas tulee sisään. Subwaylla ja Kotipizzoilla on jo yrittäjät muualta kuin Suomesta.

Äänestä

Onko taas ovet sepposen selällään talvella ja patterit hohkaa punaisina kun tuuletus ei toimi ja outo tapa houkutella asiakkaita?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hyvinkotoutuneet kirjoitti:

Tulee entiseen vaatekauppaan,missä ei keittiöö,ei ravintolakeittiö ilmastoinitia käryimureineen,ei rasvan erotuskaivoa viemärissä.Arvatkaa ketkä alkaa pitään, ja kukamaksaa kaiken?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu