Eräs keino saada eläkkeellä enemmän käteivaroja on ottaa lainaa asuntoaan vastaan. 10 vuoden laina, korkeintaan 50 % asunnon arvosta,, mahdollistaa huolettoman elämisen, jos eläke on pienehkö.
Monet kaihtaa asunnon myymistä, vaikka pienempään muuttaminen palvelujen lähelle, olisi virkistävää. Suuri tavaramääräkin ympärillään on usein sekä rasittavaa, ja raskasta ylläpitää siisteyttä.
Vanhat omakotitalot on kaikkein hankalampia saada myydyksi, niihin kun ei pankitkaan anna juuri käänteistä, tai kotilainaa.
Käänteinen asuntolaina
3
330
Vastaukset
Nykyisin lainaa tyrkytetään joka tuutista!
Minulla on rantatila,1952 rakennettu rintamiestalo,1949 rakenettu navetta ja rantasaunaa ja kahden hehtaarin tontti,enkä lainkaan luule,etten saisi kaupaksi.
Sisälle tulee vesi järvestä ja kaivosta,siis tiskipöydällä kaksi hanaa,toinen pumppu kellarissa,toinen Wc:ssä.
Rantasauna,pesuhuoneessa lattialämmitys,uusitut ikkunat,lämpövuoraus tehty kuutisen vuotta sitten,siis päärakennukseen.
Minulta on jo kysytty,koska myyt ja millä hinnalla,että minulla ei lainkaan ole tarvetta käänteiselle asuntolainalle?
Aloituksesi oli jotenkin kömpelö,mutta emme anna sen häiritä tulevaisuutamme?
Eläminen velaksi,ei ole minun juttuni ja minulla on todella pieni eläke!
Eivät ne suuret tulot,vaan pienet menot pitävät minut tasapainoitetussa elintasossa??- selvennys
Ilmeisesti vastaaja käsitti lainan olevan lainan ottajan takaisinmaksettava.
Se ei ole tarkoitus, vaan lainasumman korko tuottaa pankissa saman kuin kk. maksu. Näin ollen se on vain osa kiinteästä omaisuudesta muutettuna käyttövaroiksi.
- hsd
Aloitus oli oikein hyvä ja asiallinen, tuo uutta näkökulmaa talousasioihin, jos ei ole tiennyt käänteisestä asuntolainasta.
Ongelma on todellakin nyt vain se, että omakotitalojen arvo on romahtanut, näin ollen lainaakaan ei paljon saa.
Käänteinen asuntolaina ei ollenkaan tarkoita velaksi elämistä.
Fiksu aloitus !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581051Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75745Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721