TV7, Yliluonnollista, kuolleista herättäminen

dgkg

Tollukka juontaja Sid Roth, haastatteli, tai johdatteli, vierastaan, (jutut aina harjoiteltu ennakkoon. eikä ne sitä vaivaudu peittämäänkään, hyvä, niin) saarnamiestä, joka koko ajan hoki Jeesuksen verestä, ja kehotti muitakin sitä hokemaan, kertoi matkastaan peru perukoilla.

Hän saarnasi kuulemma 1 500 ihmiselle, kun hänen eteensä omaiset toivat kuolleen vanhan naisen toiveissaan herättää hänet henkiin. Jenkkisaarnamies kertoi puhaltaneensa naisen kasvoille, jolloin tämä oli avannut silmänsä, heräsi henkiin. Pienellä viipeellä saarnamies muisti mainita, että enhän minä tietenkään naista kuolleista herättänyt vaan Jeesus, liekö tarkemmin ottaen kenties hänen verensä?

Ja tällaista sopaa sitten jotkut katsovat ihmetellen ja ihastellen. Onko tuo saarnamieskin tosissaan niin pihalla kaikesta realismista, että uskoo itsekin suoltamaansa moskaan, vai huijaako tietoisesti, (mm. oman taloudellisen hyötynsä nimissä), tolloiksi tietämiään kuulijoitaan, joihin tietää puppunsa uppoavan kuin kuuma naskali voihin?

Olisi huvittavaa, ellei olisi niin traagista.

23

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UskovaUsanKävijä

      Usassa nämä ihmeet ovat aivan eri mittaluokassa. Toisin sanoen humpuukia tulee
      tasaiseen tahtiin. Impulssiostajia houkutellaan lahjoittamaan rahaa näillä ihmeillä
      eli veroton kassavirta on N.o.Uno.

    • Järkisyitä

      Tälläisiin ohjelmiin pitäisi pistää pakollinen varoitus herkkäuskoisille: ”Ohjelma sisältää fiktiivistä materiaalia, joka esitetään valheellisesti totena. Katsojalta edellytetään kriittistä suhtautumista.”

    • Ohjelma on vakuuttava todiste Jumalan olemassaolosta ja Hänen ihmeistään ja kumoaa ateismin. Juuri siksi ateistit ovat tuohtuneita kun näitä objektiivisia todisteita Jumalan ihmeistä nostetaan esiin, eivätkä ateistit pysty mitenkään kumoamaan niitä.

      • Raamatun_viisaus

        On moraalitonta antaa tyhmien pitää rahansa. Matt. 26:9


      • räyhräyh

        Sinunlaisesi vajaaälyinen tietenkin uskoi silmät päässä seisoen, että jenkkisaarnaaja mukamas herätti kuolleen henkiin. Ei sinunlaiseltasi muuta voi odottaakaan. Ääliö kun olet.


      • tOKI Mark! Ra on Jumalista paras ja kuten sanot : RA:an uskomattomat kristityt eivät pysty edes jeesus epäjumalaansa todeksi todistamaan!


      • räyhräyh kirjoitti:

        Sinunlaisesi vajaaälyinen tietenkin uskoi silmät päässä seisoen, että jenkkisaarnaaja mukamas herätti kuolleen henkiin. Ei sinunlaiseltasi muuta voi odottaakaan. Ääliö kun olet.

        jenkkisaarnaajalla on sellaiset ilmavaivat, etten hänen videoitaan edes katso. Kuolleetkin siirtyvät kyllä tuulenyläpuolelle kun se herra pärisee omiaan :(


      • herran.nimeen
        Raamattu_on_totuus kirjoitti:

        jenkkisaarnaajalla on sellaiset ilmavaivat, etten hänen videoitaan edes katso. Kuolleetkin siirtyvät kyllä tuulenyläpuolelle kun se herra pärisee omiaan :(

        Aivan. Tässä malliesimerkki kristillisestä tuuletuksesta: https://www.youtube.com/watch?v=q-OfNwrFy98&t=63s


      • spällymälöö

        Mark5:tä odottaa tuolla menolla sairaala tai vankila.


      • seinällekuivumaan

        Paska puhetta. Ei se ROTH ole muuta kuin JUUTALAINEN huijari, joka on sekaantunut helluntalaisten kalinoihin, keräämään tilin teltoistaan. Nostaisin sen tyypin seinälle kuivumaan, jos sattuisi kohdalle.


    • xyxyx

      Räyhräyh ja monet muut täällä..miksi pitää olla ilkeä toisten mielipiteelle. Itsekin voisin olla moninkertaisesti samaa mieltä teistä, mutta en viitsi, kun haluan olla sivistynyt..

      • Hehhah

        << Räyhräyh ja monet muut täällä..miksi pitää olla ilkeä toisten mielipiteelle. >>

        Tuota, eikös ihan pikkuisen saa olla ivallinen, jos joku ihan oikeasti ja aidosti uskoo tarinaa, missä joku jenkkisaarnaaja olisi muka herättänyt jonkun henkiin ? [Ja ilman todisteita - kunhan vaan joku kaatumaseuran pastori uskottelee.]

        Eikö tuollaiseen uskominen ole omasta mielestäsi osoitus erityisestä herkkäuskoisuudesta, jota voi nimittään jopa typeryydeksi ?


      • xyxyx

        No ehkä on vähän raflaavaa puhua kuolleista herättämisestä, vaikka kylläkin Jeesus ainakin teki niin historiallisesti tunnustettuna henkilöna.

        Tarkoitin lähinnä kommentointia täällä yleensä, mikä on ateistien suunnalta usein ala-arvoista ja sivistymätöntä ja ihmettelen suuresti, että miksi!!!


      • räyhräyh

        Kylläpä täällä nyt uhriudutaan, kun muuhun ei rahkeet riitä:D
        Ääliömäisiä uskomuksia ei saisi muka sanoa ääliömäisiksi. Pitäisikö muka myötäillä, että: "kyllähän sitä varmaan kuolleistakin heräillään, totta varmaan on nuo saarnat, on se upeaa, kun uskot noin... Kyllä olet hieno mies ja älykäs, Mark5..."

        Tollo on tollo, vaikka sen voissa paistaisi, niin se vaan on.


      • Hehhah
        xyxyx kirjoitti:

        No ehkä on vähän raflaavaa puhua kuolleista herättämisestä, vaikka kylläkin Jeesus ainakin teki niin historiallisesti tunnustettuna henkilöna.

        Tarkoitin lähinnä kommentointia täällä yleensä, mikä on ateistien suunnalta usein ala-arvoista ja sivistymätöntä ja ihmettelen suuresti, että miksi!!!

        << No ehkä on vähän raflaavaa puhua kuolleista herättämisestä >>

        Niin tosiaan, eikö tuollaiseen tarinaan uskominen todella ole niin sinisilmäistä, että tuollaisen uskova on sen verran hölmö, että sen voi aika suoraan sanoakin, vai mitä ?

        << kuolleista herättämisestä, vaikka kylläkin Jeesus ainakin teki niin historiallisesti tunnustettuna henkilöna. >>

        No, ei tietenkään tehnyt. Se on ihan samanlainen satu ja uskottelu kuin tuon jenkkipastorin höpinät. Älä nyt tuollaiseen typeryyteen usko sentään. Aikuinen ihminen.

        Jeesuksen historiallisuuskin on vähän niin ja näin, joskin varmasti jokin juutalaisen separatistijärestön johtaja on ollut olemassa, mutta sen jälkeen suunnilleen kaikki on pelkkiä tarinoita, joita on vanhojen myyttien pohjalta siirretty sen aikaiseen kulttuuriperimään - lähtien tuosta kuoleman voittamisesta.

        << Tarkoitin lähinnä kommentointia täällä yleensä, mikä on ateistien suunnalta usein ala-arvoista ja sivistymätöntä ja ihmettelen suuresti, että miksi! >>

        Niin, olen kyllä samaa mieltä, että ihan turhat ja perustelemattomat ivaamiset ovat - noh - ihan turhia. Sanotaan asiasta sitten kun sanotaan. Tähän ei tietenkään syyllisty pelkästään ateistit (vaikka katsot juuri siitä näkökulmasta yksisilmäisesti). Tuo ei vaan ikään kuin johda mihinkään.

        Toki ymmärrän turhautumistakin kun jotkut uskovat näyttävät tekevän koko ajan uusia aloituksia kun entisessä on alettu argumentoida ja todella perustella asiaa - ja uskova katoaa keskustelusta (karkuun) ja perustaa ihan vastaavan uuden keskustelun. Että, eiköhän uskovat tällä tavalla esiinny melkoisina riemuidiootteina, joten "keskustelun" taso on jo aloituksesta lähtien juuri niin alhaalla kuin "pallihiki" tai "vitu homo". Mitään kategorista eroa näissä ei ole.


    • AteistiVaan

      Katsoinpa vähän Sid Rothin ohjelmia. Törkeää helppouskoisten hyväksikäyttöä!

      Katsokaa esim.
      https://www.youtube.com/watch?v=e1H7E3MqQ6A

      Eräs äijä kertoo rajakokemuksestaan tunteikkaasti, välillä itku kurkussa ja miten helvetistä nouseva hirviö tunsi hänen nimensä. Tällä dramaattisella hetkellä ilmestyy ruutuun puhelin numero, mistä voi tilata tuotteen ”Taivas-paketti, exclusiv (2 kirjaa ja CD)”.... Just joo ja halleluja! LoL.

    • meni_täydestä

      Olen katsonut tuota ja ihmetellyt uskomatonta skeidaa mitä siinä esitetään.
      Kerran eräs haastateltava oli nähnyt enneunen, jossa Jumala oli kehottanut sijoittamaan israelilaiseen öljy-yhtiöön. Sieltä saa pääomalle parhaan tuoton.
      Ja Sid Roth kehotti vakavalla naamalla kuulijakuntaa tekemään niin.
      Todella härskiä !!

      • uskonnonuhrit

        USAssa nimi ROTH on tunnetusti Juutalaisen sukunimi. Äijä on siis havainnut
        liukenevansa hyvin helluntalaisten huiputtajien sekaan. Paholaisen vallassa
        olevia saarnaajia löytyy jenkeistä, joka lähtöön. Varsinkin etäelävaltioissa niitä
        "haudotaan" kalastelemaan rahat pois herkkäuskoisilta. Jeesus sanoi, jos sinulla on kaksi vaippaa, anna niistä yksi tarvitsevalle veljellesi, mutta näillä rikollisilla on miljoonia pankissaan, ja asuvat kuin Rothschild.


    • TV7 pitäisi lailla kieltää!

    • fyuoyf

      Toisessa kanavan ohjelmassa jenkkisaarnaaja kannusti antamaan kymmenykset tai jopa enemmän, niin jumala kyllä silloin pitää huolen ja saat enemmän takaisin. Läpinäkyvää!Voiko joku mennä tuollaiseen halpaan. Valitettavasti voi - liian moni.

      Joyce Myerskin vetää isot areenat täyteen kuuntelemaan kyseenalaisia löpinöitään. Ohjelman otsikossa puhutaan jotain ilosta. Kuitenkin Joyce on aina kuin seipään niellyt, hänen olemuksestaan ei kyllä ilo välity. Vaikka yrittää välillä olla vitsikäskin. Yrittää!

      Ja tollo jenkkiyleisö ottaa tosissaan ja ilmeisesti täysin kritiikittä näiden saarnamiesten ja -naisten sepustukset, nyökkäilevät katsomossa ja vieläpä kirjoittavat muistiinkin saarnaajan 'kultajyviä'.

      • "Toisessa kanavan ohjelmassa jenkkisaarnaaja kannusti antamaan kymmenykset tai jopa enemmän, niin jumala kyllä silloin pitää huolen ja saat enemmän takaisin. "

        Kenenköhän selkänahasta se Jumala ne rahat repii...


    • päivystävä.ilkimys

      Mitä hittoa. Onko joku ei-uskovainen pystynyt katsomaan TV7:ää nukahtamatta saman tien?

    • jeesushaettiinhaudasta

      Jeesus teki saman Copperfield tempun 2000v sitten.
      Seuraajat hakivat haudasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6383
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      336
      5401
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      167
      5077
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      140
      4864
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4100
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2606
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2388
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2277
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      76
      1997
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      225
      1865
    Aihe