Kyllä kannatti iltakävely - eläinhavainto

Upean kaunis sumuinen ilta n. tunti sitten: Metsäpolulla tarkkailin kun rusakko loikkii pakoon. Meinasi ensin tulla minua kohti mutta huomattuaan jatkoi eteenpäin.

Vähän ajan päästä sen perässä juoksi valkoinen kissa. En nähnyt sumun, pimeän ja etäisyyden takia kunnolla. Se juoksi autotien yli ja auton ajovaloissa näytti vaaleammalta kuin kettu.
10206
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eräs mies lähti autolla seuraamaan jänistä, joka mutkitteli tiellä. Kuski käänteli rattia perässä ja sitten jänis hyppäsikin ojan penkalle - ja mies kosautti auton nokan siihen..

Äänestä
  • Täällä maalla me kutsumme tuota pikaruoaksi. Kissasta vielä joku maukas lisuke jänispaistin kylkeen.

    1Äänestä

  • normi.iltapaIa kirjoitti:

    Täällä maalla me kutsumme tuota pikaruoaksi. Kissasta vielä joku maukas lisuke jänispaistin kylkeen.

    Rusakot pitäisi periaatteessa laittaa pataan metsästysaikana.. kissa säästettävä ravustusaikaan saakka, tai pakastettavaksi jos kuolee vahingossa. Ravunsyöttinä mainio!

    Äänestä

Täällä Helsingissä jäniksiä näkee koko ajan; ei tarvi kuin ikkunasta ulos katsoa.

Äänestä
  • LSD-päissään ikkunasta näkyviä pupuja ei lasketa.

    Äänestä

  • Ne on rusakkoja.

    Äänestä

  • Rusakkoko kirjoitti:

    Ne on rusakkoja.

    Tai olisko kuitenkin kaneja.

    Äänestä

  • Rusakkoko kirjoitti:

    Ne on rusakkoja.

    Ne ovat täällä Helsingissä siis niitä city-jäniksiä, jotka lienevät irti päästettyjen lemmikkijänisten jälkeläisiä? Eli siis oikeita jäniksiä eikä rusakkoja?

    Äänestä

Minä näin eilen iltakävelyllä parven kafferikiitäjiä puistossa. Pitivät kai jotain palaveria siellä. Varoittelin vastaatulevia naisia niistä, saattavat käyttäytyä oudosti naisia kohtaan näin ilmojen lämmitessä.

Äänestä

Kun nykyään liikkuu helsingissä, niin voi nähdä vierasperäisten laajan kirjon. Helsinki on muuttunut turvattomaksi karmaisevaksi afrikaksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


metsäpolkua kirjoitti:

Upean kaunis sumuinen ilta n. tunti sitten: Metsäpolulla tarkkailin kun rusakko loikkii pakoon. Meinasi ensin tulla minua kohti mutta huomattuaan jatkoi eteenpäin.

Vähän ajan päästä sen perässä juoksi valkoinen kissa. En nähnyt sumun, pimeän ja etäisyyden takia kunnolla. Se juoksi autotien yli ja auton ajovaloissa näytti vaaleammalta kuin kettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu